Програма ЗНО-2014 з української літератури змінилась: як і навіщо?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 16577

3 грудня 2013 року Міністерство освіти і науки України видало наказ № 1689 «Про затвердження програм для проведення зовнішнього незалежного оцінювання». Відповідно до нього, програма ЗНО-2014 зазнала деяких змін. Найбільш відчутними можна назвати корективи, які були внесені в «Програму зовнішнього незалежного оцінювання із української мови та літератури».

Із списку творів, які є необхідними для вивчення було вилучено: афоризми Г. Сковороди, повість «Маруся» Г. Квітки-Основ’яненка, шевченківські вірш «Заповіт», послання «І мертвим, і живим, і ненародженим...», оповідання «Максим Гримач» М.Вовчка, вірш І. Франка «Чого являєшся мені у сні?..», вірші П. Тичини «Арфами, арфами» і «Ви знаєте, як липа шелестить...», новелу «Шаланда в морі» Ю.Яновського, гумореску О. Вишні «Моя автобіографія» і «Пісня про рушник» А. Малишка. Також, за оновленою програмою, не є обов’язковим вивчення літературних угрупувань 1980-1990-х років.
Натомість, до списку було включено: поеми Т. Шевченка «Великий льох» і «Марія», вірші І.Франка «Сікстинська мадонна» і «Ой ти дівчино, з горіха зерня», оповідання Б. Грінченка «Каторжна», вірш Є. Плужника «Вчись у природи творчого спокою», вірш П. Тичини «Пам’яті тридцяти» та новелу Ю. Яновського «Дитинство».

Отож, тепер абітурієнти мають затвержені програми для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Проте, чи є виправданими ці зміни? Чим був неприйнятний для МОН вірш Шевченка «Заповіт»? Його перші рядки знає напам’ять чи не кожен другий українець. Послання Тараса Григоровича «І мертвим, і живим, і ненародженим» є зразком української патріотичної лірики, розібраним на цитати. Цей шедевр теж поза програмою ЗНО-2014. Поза нею залишилися й такі автори як Григорій Квітка-Основ’яненко, Марко Вовчок та Андрій Малишко. Їх місце зайняли Борис Грінченко та Євген Плужник. Цікаво, що список світової літератури для однойменного екзамену не зазнав змін.

Цю ситуацію прокоментував викладач кандидат філологічних наук, доцент КДПУ ім. В.Винниченка Олег Таран: «Ідеологічного руху в цій заміні я не бачу. «І мертвим, і живим...» можна зіставити із «Великим льохом», також патріотизм проявляється у вірші «Пам’яті тридцяти». Щодо творів Юрія Яновського, то тут ми спостерігаємо звичайну зміну матеріалу, у «Дитинстві» зображається більше народних звичаїв, традицій, а у «Шаланді в морі» - елемент героїзму на фоні зимового пейзажу. Плужника ввели, як поета-філософа. Текст («Вчись у природи творчого спокою» – Авт.) може й не дуже складний, але він зможе урізноманітнити палітру. Великою втратою, звичайно, є «Маруся» Квітки-Основ’яненка, так як тут у нас був присутній сентименталізм, більше цього напряму в програмі ЗНО ми не побачимо. Сонет «Сікстинська мадонна» більш-менш рівнозначний до «Ой, ти дівчина з горіха зерня» - інтимної лірики. Ну і потрібно відмітити, що всі зміни – це звичайна ротація творів, яка передбачає написання нових посібників, які, в свою чергу, мають принести кошти до тих, хто буде контролювати їх випуск».

У свою чергу, враженнями поділилися й майбутні абітурієнти: «Для нас – це серйозна подія. Підготовка до «зовнішнього» триває приблизно три місяці, чому про зміни до програми стало відомо тільки зараз? На цей час вже був опрацьований певний матеріал, а тепер, виявляється, треба готувати додаткові твори!»

Точно відомо одне: через певний час полиці книгарень нашого міста заповнять «Посібники для підготовки до ЗНО-2014», автори яких зазначать: «Наш підручник адаптовано до чинної програми». Такі посібники не залишиться без уваги випускників. Хоча, з досвіду минулих років, від посібників попередніх років вони відрізняються хіба вартістю.
Богдан Семенченко

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити