Суспільство

Кропивничанці у суді довелося доводити, що є матір'ю загиблої військовослужбовиці

 Автор: Таміла Делюрман. 2796

 У Кропивницькому батьки загиблої захисниці більше семи місяцв не могли отримати посвідчення про те, що вони родина учасниці бойових дій та відповідно отримати компенсацію від держави. Причиною стала помилка у документах, через яку довелося доводити родинні зв'язки через суд. Юристи розповіли як діяти у таких випадках.

 dok z pomylkoyu

 Як повідомила на своїй Facebook-сторінці кропивницька волонтерка та громадська діячка Інга Дуднік, вона більше семи місяців не могла отримати посвідчення, бо при народженні доньки їй та чоловікові у паспорти написали неправильно прізвище дитини.

Рік тому донька пані Інги Ольга Мельстер загинула разом із чоловіком Тарасом Мельстером на фронті.

"Майже 30 років тому в моєму та тата Олі паспортах, не зважаючи на всі протести і походи до начальника паспортного столу, внесли прізвище ДуднІк замість ДуднИк (русифікація українських прізвищ). У Олі в свідоцтві про народження було правильне прізвище. І ми мали через суд доводити, що я є Оліною мамою, а тато є її татом", - говорить жінка.

Коли після загибелі доньки, родина почала оформляти документи у департаменті соцполітики, то виявилося, що це неможливо, оскільки прізвище у відмітці у паспортах батьків написано одне, а у свідоцтві доньки інше. Родині довелося звернутися до суду. Заяви із вимогою встановити родинні зв'язки вони подали до суду 26 квітня цього року.

Суду надали всі наявні документи, що посвідчують особу, починаючи від народження доньки Ольги і до зміни її прізвища при одруженні та сповіщення від міського територіального центру комплектації та соцпідтримки (Ред. - Військомату) про загибель захисниці.

У суді дійшли висновку, що факт родинних відносин підтверджується. Проблема, яка виникла є наслідком невстановлених правил і принципів міжмовного перетворення прізвищ з російської мови на українську.

Ідентичність імен та по батькові, батьків та осіб, які були вказані у свідоцтві про народження як батьки, зазначених у різних документах, письмові пояснення свідків, а також співзвучність прізвищ - дали підставу суду визнати наявність родинних зв'язків.

Таким чином 17 травня через рішення суду вдалося довести, що батьки дійсно є батьками загиблої доньки.

Справу супроводжували у суді юристи Кропивницької приймальні Українсько Гельсінської спілки з прав людини.

"Саме через помилки у документах ця цивільна справа розглядалась у порядку окремого провадження Ленінським районним судом міста Кіровограда. Помилка у написанні прізвища дитини у свідоцтві про народження створила матері купу проблем з доказування факту родинного споріднення з донькою для подальшого отримання грошової компенсації у зв’язку зі смертю доньки військовослужбовиці", - зауважили юристи.

При цьому вони говорять, що практика Верховного Суду щодо встановлення факту родинних стосунків з метою отримання грошової компенсації у зв'язку зі смертю військовослужбовця стверджує, що за предметом і можливими правовими наслідками такі спори існують у сфері публічно-правових відносин, а тому не підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Проте, єдиної судової практики з цього питання поки не існує, а оскільки вона тільки формується, суди розглядають за можливе слухати справи щодо встановлення факту родинних стосунків з метою отримання грошової компенсації у зв'язку зі смертю військовослужбовців, як в рамках цивільного процесу, так і в межах адміністративного судочинства.

Розбіжності у написанні персональних даних у документах: що з цим робити і чи важливо це виправляти

Правники говорять, що здебільшого такі ситуації пов’язані з тим, що раніше в Україні в офіційних документах використовували російську мову, а співробітники державних органів та органів місцевого самоврядування помилково перекладали або неправильно писали прізвища, імена, по батькові.

Поширені помилки зустрічаються у свідоцтвах про народження, правовстановлюючих документах, паспортах, заповітах, договорах, трудових книжках, довідках, тощо.

"Для прикладу, у різних документах одне є те саме ім’я особи може бути зазначене, як «Наталя» або «Наталія», або прізвище може бути помилково вказано «Кибец» замість «Кібец». У переважній більшості такі справи можна вирішити, звернувшись за юридичною допомогою", - зазначають юристи.

Існує два варіанти вирішення таких проблем:

  • Судовий
  • Позасудовий

Судовий механізм передбачає звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Якщо справа лише у технічній помилці, то такі вона швидко вирішується при кваліфікованому юридичному супроводі.

Як правило, достатньо до заяви прикріпити наявні у вас документи або забезпечити явку свідків, які можуть підтвердити вашу позицію і позовні вимоги та засвідчити стверджувальні факти.

При зверненні до суду заявник повинен оплатити судовий збір у розмірі 536 гривень 80 копійок.

«Судом встановлюється, що документ, виданий особі, в дійсності їй належить, але суд не вносить виправлення у цей документ. При розгляді таких справ суд встановлює належність документа тій чи іншій особі, а не тотожність прізвища, імені, по батькові, неоднаково названих в різних документах», - говорить адвокат і координатор приймальні Української Гельсінськоі спілки з прав людини на базі ГО «Територія успіху» у Кропивницькому Євген Козій.

Позасудовий механізм дещо простіший, однак, не завжди він може допомогти.

Для цього необхідно письмово звернутись до органу, який видав документ з помилкою і вказати суть помилки та докласти підтверджуючі документи. Якщо помилка була допущена з вини відповідного органу, її швидше за все буде виправлено. Але буває, що такого органу вже не існує або він не уповноважений виправляти помилки, тоді залишається вирішувати проблему у судовому порядку.

"Встановлення родинних зв’язків є досить гострою та поширеною проблемою сьогодні. Це супроводжується відсутністю сталої судової практики і вчергове вказує на важливість правозахисної роботи у період війни для допомоги постраждалим від російської агресії проти України, як у судовому так і позасудовому порядку", - підкреслили юристи.

Люди, які вважють, що їхні права порушили або потребують консультації юриста у Кропивницькому, можуть звернутися до приймальні ГО «Територія успіху», яка входить до мережі приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини.

Особистий прийом заявників проводиться за попереднім записом та в порядку черговості. Записатися можна за такими контактами:

  • +38-099-948-87-79
  • +38-099-496-19-89
  • +38-099-360-71-99
  • +38-093-250-76-46
  • hurnitzky@gmail.com

 Нагадаємо, на Кіровоградщині матері загиблого захисника через суд довелося доводити, що вона дійсно є його матерею. У жовтні 2022 року мати звернулася до Новоархангельського відділу державних соцдопомог управління соцзахисту населення, аби оформити допомогу по втраті сина. Документи їй повернули на доопрацювання, бо з'ясуалося, що прізвище у свідоцтві про народження сина не співпадає із прізвищем у всіх інших документах. Питання довелося вирішувати в суді.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте