Суспільство

Загинули 300 дерев: чому у Суботцях всихають ялинки (ФОТО)

 Автор: Таміла Делюрман. 3602

У селі Суботці, що на Кіровоградщині, масово всохли ялинки у Сквері Пам'яті та у центрі біля будівлі сільської ради. Голова громади пояснив ситуацію.

Inkedзображення viber 2023 08 23 11 18 44 176

Ялинки гинуть не перший рік

До «Гречки» звернувся читач Семен (Ред. - ім'я змінене з міркувань конфіденційності), який повідомив, що стовбури більшості дерев пошкоджені - у них були зроблені отвори (ймовірно, шурупокрутом) і закриті чопиком. Тому він висловилв підозру, що ялинки хтось отруїв.

«Минулого року на виїзді в сторону Знам'янки у сквері ялинки якимось "неймовірним" чином всі почали засихати, потім їх благополучно спиляли. Цьогоріч біля сільради та сама ситуація – штук 8 дерев вже сухі. Розглядаючи зблизька дерева, з'ясувалося, що в них усіх зроблені шуруповертом отвори куди поклали щось і підозрюю, що це щось отруйне для дерев», – розповів «Гречці» чоловік.

Копія Для маркування Прямокутник 2

За роз'ясненнями «Гречка» звернулася до голови Суботцівської громади Андрія Борідченка. Посадовець стверджує, що дерева ніхто не труїть, а про ситуацію із отворами йому відомо: таким чином ялинкам роблять щеплення.

«Ті отвори зроблені якраз для того, щоб ці дерева не всихали. За останні 5 років на території громади від шкідника загинуло понад 300 хвойних дерев, які, за рішенням спеціально створеної комісії, довелося спиляти. У центрі села залишилися ялини, які ми уже близько чотирьох років намагаємося с колективом врятувати. Зараз ми робимо їм відповідні щеплення, які і вводимо через спеціально зроблені отвори», – пояснив Андрій Борідченко.

За його словами, спочатку дерева намагалися врятувати способом підливання під кореневу систему спеціальних інсектицидів, але це не допомогло і дерева продовжили всихати. Тому почали робити щеплення «Мікротрідом». Від попереднього щеплення вже пройшло близько 90 днів, тому орієнтовно за тиждень їх робитимуть повторно.

Посадовець зазначає, що це шкідник, який вважається карантинним і коли він вражає хвойне дерево, то випилюються цілі ділянки лісу, щоб запобігти його розповсюдженню. Проте точну назву цього шкідника пригадати він не зміг, говорить, що серед лісівників його нібито називають “пілігрим”.

«Вражене дерево не підлягає тоді вже навіть промисловому використанню. Його потрібно виключно спалювати, тому що внаслідок того, що із хвойного дерева виходить вся смола через отвори, які пробиває цей шкідник, структура деревини перетворюється на “вату”. Дерева, які загинули, ми намагалися відправити на переробку, щоб хоч якусь дошку для комунальних господарств отримати, але його навіть пиляти неможливо. Для опалення теж така деревина не підходить», – зауважив очільник Суботцівсько громади.

При цьому Андрій Борідченко говорить, що по закінченню повномасштабної війни планують висадити нові саджанці, на закупку яких у сільраді є спеціальний фонд із цільовим призначенням для озеленення.

Що то за шкідник та чи потрібне лікування

Дендролог Євген Ткаченко у коментарі «Гречці» розповів про таких шкідників хвойних дерев та чи дієве у таких випадках лікування.

За його словами, найбільш ймовірно, що мова йде про малого або великого ялинового короїда. При цьому він зазначає, що такий шкідник не їсть усі хвойні породи, а лише окремі.

«У Кропивницькому таке було біля виправної колонії. Там теж ялина звичайна була пошкоджена короїдом. Але питання не стільки в короїді, скільки в стані цих ялин. Тобто він пошкоджує ті дерева, які вже пригнічені. Фактично причина не лише у шкіднику, а в тому, що ці дерева вже перебували у такому стані: вони погано витримують посухи, а в нас все-таки степова частина. І коли цей короїд вже завівся, то боротися з таким шкідником пізно», – акцентував пан Євген.

Дендролог пояснив, що пригніченими дерева можуть бути через ущільнення грунту, відсутність поливу або невідпоідність клімату – або ж у поєднанні декількох цих факторів. При цьому він зауважив, що якщо вже короїд такі ялинки пошкодив, то ніяке лікування не допоможе – виключно під видалення.

Крім того, Євген Ткаченко стрведжує, що якщо прикореневі заливки можна проводити, то робити деревам ін'єкції взагалі неефективно, оскільки вона не може проникнути у всі шари стовбура по всій його довжині.

«По-перше, технологія ця абсолютно шкідлива.А по-друге – вона не працює. Тобто з цього отвору ця речовина не розходиться. Максимум, якщо правильно все зробити, якщо це буде під тиском, а не просто залити в отвір, то дійде вона не вище 1,5 метра», – пояснює дендролог.

Також як приклад він навів, що через такого короїда у Кропивницькому довелося випиляти три алеї ялин – біля спортшколи, біля виправної колонії та біля сільгоспвиставки. Тобто уражені дерева потрібно виключно видаляти.

Деревина ж із таких ялин, за його словами, може стати дровами для опалення. Для будматеріалів також її можна використовувати, але вона ялинова загалом за своїми властивостями не надто підходить для використання у будівництві.

Що ж до відновлення площ зелених насаджень новими саджанцями таких ялин, то пан Євген зауважив, що якщо умови для їх росту несприятливі, то існує висока ймовірність, що їх згодом спіткає той самий шкідник і вони теж всохнуть.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте