Як туристичний чат-бот у Гайвороні змінюватиме життя громади

У червні Гайворонська громада, що на Кіровоградщині, долучилась до програми “Акселератор цифрової стійкості “Громада 4.0”, і вирішили створити туристичний чат-бот. “Гречка” зʼясовувала як він має змінити життя громади.
Як з’явилася ідея чат-боту?
#МандруйГайворонщиною – чат-бот в «телеграмі», який мав створити простий та зручний інструмент комунікації для туристів, мешканців громади та місцевого самоврядування.
Технічний керівник проєкту, він же начальник відділу комунікативно-функціонального забезпечення міськради, Богдан Римар у коментарі “Гречці” розповів, що ідея створення чат-боту виникла ще до повномасштабного вторгнення, адже в громаді проводиться щорічний туристичний фестиваль, але бракувало інформації про нього.
“ З’явилась потреба якось інформувати населення чи туристів про фестиваль, бо, по суті, у нас було лише два ресурси, на яких ми інформуємо населення про події: це сторінка у Facebook і сайт міськради”, – каже він.
Чат-бот вирішили спробувати, бо це зручно і оперативно. Богдан розробив його через платформу Smart Sender.
“Подивився уроки як правильно робити чат-боти на Ютубі і вирішив і зробити цей чатбот. Розробив структуру боту, яка згодом виявилася не дуже ідеальною. Сам трохи вмію програмувати, але не на такому впевненому рівні, щоб зробити це ідеально. Тому я використав платформу, яка називається Smart Sender. Це платна платформа, де є безкоштовний варіант, щоб люди попробували робити чат-боти. Проте вона безкоштовна до 500 користувачів. Якщо кількість людей перевищує, то вже потрібно платити,” – зазначив Богдан Римар.
Для наповнення використовував інформацію з сайту міськради, а також дозняли фото і відео за допомогою дрона. Так чат-бот наповнювався два роки.
Що дав акселератор?
Через один із інформаційних чатів у Телеграмі Богдан дізнався про акселератор “Громада 4.0”.
Проєкт втілюють за партнерства міжнародної організації SocialBoost, Міністерства цифрової трансформації України та за підтримки “U-LEAD з Європою” – програми, що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування.
“Відбирали громади, у яких населення менше ніж 50 тисяч. У нас в громаді населення орієнтовно десь було 24-25 тисяч і з початком війни до нас прибуло близько трьох тисяч вимушених переселенців. Тобто нашої цільової аудиторії 28 000 людей,” – каже Богдан.
І їх відібрали.
У команді проєкту було троє представників міськради:
- Богдан Римар – (Технічний керівник проєкту) працює на посаді начальника відділу комунікативно-функціонального забезпечення
- Зоряна Хмара – (Асистентка проєкту) керуюча справами (секретарка) виконавчого комітету
- Інна Дунаєвська – (Копірайтерка та контент-менеджерка) спеціалістка сектору інформаційної політики.
Менторкою призначили Ольгу Троян. На першій менторській зустрічі презентували свої “довоєнні” розробки. Далі із менторкою попрацювали над структурою чат-боту, а також підготували презентацію.
Розробляючи чат-бот, наштовхнулись на кілька проблем: з одного боку бракувало механізмів для швидкої комунікації у громаді, легких способів знайти інформацію про місцеві події. З іншого боку був недостатній рівень цифрових навичок у частини користувачів.
Тому запланували проведення інформаційних кампаній та навчання населення цифровим навичкам через бібіліотеки громади.
Більше ніж про туризм
Вирішивши започаткувати проєкт, ставили за мету, аби з його допомогою туристи могли отримати всю вичерпну інформацію про громаду, актуальні сервіси та маршрути найцікавіших туристичних місць, а мешканці та місцева влада спілкувались, ділитися ідеями та побажаннями щодо розвитку громади.
Бот містить розділи:
- “Про місто”
- “Рекомендуємо відвідати”
- “Інформація туристу”
- “Календар подій”
- “Корисні контакти”
Додали інформацію про весь громадський транспорт, заклади харчування, готелі, а також бомбосховища. Також додали корисні контакти та інформацією про події в громаді.
Для поширення інформації про чат-бот у вересні розмістили QR-коди на пам’ятках та об’єктах туристичного призначення в громаді.
Зараз у бота вже 1300 користувачів.
Пошук інвестора та плани на майбутнє
Після вдалого виступу з презентацією команду запросили до виступу для офлайн презентації, так званому демо-дні, що відбудеться 17 жовтня у Києві. Це дасть змогу показати свій проєкт ширшому колу зацікавлених і знайти потенційного інвестора. Адже вартість проєкту 400 тисяч гривень і витрачати гроші з бюджету громади на нього не планують.
З ці гроші хотіли б запустити чат-бот із оновленим дизайном, розробленим програмістами кодом, аби злегкістю можна було вносити зміни та розширити його, і не залежати від платформи, на якій він розміщений нині.
Згодом планують доопрацювати дизайн чат-боту і перекласти чат-бот на англійську, аби ним могли скористатись і іноземні туристи.
Після туристичного чат-боту планують створити чат-боти для ЦНАПу і сфери житлово-комунального господарства громади.
“Якщо людина йде і бачить, що десь ліхтар не світить чи люк відкритий, то могла б просто надіслати в чат-бот фото з геолокацію. Бот інтегрувався б з гуглтаблицею і уже тоді працівник міськради, який приходять зранку на роботу заходить і бачить перелік деяких проблем по громаді з якими треба працювати”, – поділився ідеями Богдан.