20 тез з лекції Михайла Ходорковського

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1240

Опівдні у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» екс-голова нафтової компанії ЮКОС Михайло Ходорковський, який 9 років тому входив до переліку найбагатших людей планети, прочитав студентам і всім бажаючим лекцію «Права та свободи». Левову частку уваги Михайло Борисович приділив Україні, «кримській» кризі, відносинам українців з російським народом.
Пропоную читачам «Гречки» двадцять сьогоднішніх основних тез МБХ.
1. Україну за режиму Януковича навряд чи можна було б назвати правовою державою, незважаючи на наявність письмового тексту Конституції. Правова держава існує тільки там, де діють реальний поділ влади, незалежна судова система та існує справжня змінюваність влади в результаті чесних виборів.
2. Ні в кого, крім російської влади, не виникає сумніву, що в Україні відбувся не переворот, а справжня революція. Друга українська революція - це революція справедливості. Я бачив, якою дорогою ціною дісталася Україні ця перемога.
3. Найкращим рішенням для Криму є автономія, яку, наприклад, має Шотландія у складі Великої Британії, з наданням населенню Криму права на використання рідної мови. Можна було б подумати про угоду між Україною і Росією про створення на території Криму спільної економічної зони.
4. Крим - проблема на десятиліття. Її потрібно вирішувати.
5. Мені здається, корисним було б скликати міжнародну конференцію з Криму з самим широким представництвом кращих умів нашого століття, світових моральних авторитетів.
6. Проблема Криму - це лише преамбула до проблеми взаємин російського і українського народів.
7. Севастополь - це місто як і російської, так і української військової слави.
8. Ганьба тим, хто розв'язав насильство проти свого народу, ганьба тим, хто їм протегує.
9. Пролита кров не повинна пропасти даром. У людей на Майдані були різні погляди, але були дві об'єднують цілі. З одного боку, це була національна революція, етап боротьби українського народу за своє самовизначення. З іншого боку, це було протистояння корупційному режиму, що збожеволів від жадібності.
10. Єдиній нації такий зовнішній тиск був би зовсім не страшний.
11. Радикалізм став причиною того, що Україна готова сповзти до громадянського протистояння.
12. Для придушення сепаратизму потрібні зусилля для відновлення миру між україномовним та російськомовними.
13. Репутація нової влади, яка буде витягувати країну з громадянського протистояння, повинна бути бездоганна. Бездоганність полягає в легітимності виборів.
14. Ідеальною для України була б ситуація, де кожен житель говорив би як мінімум двома мовами.
15. Лідером пострадянської інтеграції може стати Україна. Нова Україна може стати маяком цінностей для нової Росії.
16. Якщо ви не можете бути сильнішим за свого супротивника, ви повинні бути моральнішим за нього.
17. Під час виборів в Україні будуть дві команди міжнародних спостерігачів, які можуть конкурувати між собою. У Європі будуть вірити одній, в Росії - інший. Вихід із ситуації полягає у формуванні групи незалежних спостерігачів, яким довіряє російське суспільство.
18. Для України необхідний план Маршалла. План Маршалла, який повинен включати, крім фінансової, антикорупційну складову.
19. Найбільші ризики мають довгостроковий характер. Справа в історичних долях українського і російського народів, які завжди йшли поруч. Але в цій точці вони можуть продовжити шлях по лінії історії нарізно. Тому я вважаю, що втручання російської влади було історичною помилкою.
20. Я готовий підтримати створення в Україні товариства російської культури, але вирішувати це питання тільки вам. До того ж, якщо ми збережемо ауру довіри між товариствами, ми зможемо змінити політику.
…Учора Михайло Борисович виступив на площі Незалежності перед учасниками Народного Віче до 200-річчя з дня народження великого українського поета і художника Тараса Шевченка.
Олег БАЗАК

Фото "Дзеркало тижня"

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # ляля 11.03.2014, 07:30
богатые люди бывают разными. лично мне Ходорковский нравится. Его не сломила путинская машина репрессий! кстати, он еще богатый или Путин забрал у него все себе?
Цитата
 
 
0 # ко 10.03.2014, 21:23
Такий собі чоловічок з відчутним душком московського шовінізму. Що особливо помітно, якщо прослухати чи прочитати усі його промови в Україні, а не лише насмикані "тези". Якщо він сидів у росії, це ще не значить, що він - yfi друг. Тим більше не розумію, які такі лекції гуманізму він може читати нам? Які такі істини він знає, яких не знаємо ми? Які підстави у нього вважати себе кращим, повчати нас? Він - професор філософії? Сартр? Фукуяма? У Росії є багато значно більш гідних людей.
Цитата
 
 
0 # ляля 10.03.2014, 19:01
Ходорковский заявил, что Крым - это проблема на десятилетия. ничего подобного. если бы не Путин - не было вообще никакой проблемы. но Путин не будет править десятилетия. отныне и российская оппозиция будет с каждым днем становится все сильнее.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити