Безкоштовна правова допомога в Україні є: як її отримати?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2819

Оформлення документів, договорів, супроводження адвоката у судах, юридична підтримка діяльності - усе це влітає в добрячу копійку для пересічного українця. Проте майже ніхто не знає, що в Україні існує безоплатна правова допомога, яку сьогодні може отримати практично кожен. Її надають спеціалісти БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги», створеної у 2013 році за підтримки агентства США з міжнародного розвитку.
«Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» - добровільне об’єднання дев’яти громадських організацій, які протягом багатьох років надають безоплатну правову допомогу незахищеним верствам населення та громадянам України.

«Сьогодні 70-80 % населення потребують безоплатної правової допомоги через безгрошовість та неможливість оплатити послуги правовиків, саме тому вони залишаються в повній правовій ізоляції. У нас черги, записи на кілька місяців уперед» - обумовлює важливість існування системи безкоштовної правової допомоги в Україні Денис Гречко, керівник відділу управління проектами Павлоградського благодійного фонду «Горєніє», який входить до складу коаліції.

За словами Віталія Місяця, виконавчого директора БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги», за майже як рік існування коаліції через приймальні правовиків пройшли близько 50 тисяч людей, проблеми яких часто-густо вирішуються успішно. Члени організації говорять, що тематика звернень широка: агросфера (в більшості випадків земельні питання), медицина, питання власності (зокрема оформлення спадку, передача майна у спадок) та інше.

Члени коаліції запевняють, що своєї цільової аудиторії, тобто потенційних клієнтів, за майновим статусом не поділяють: допомогу надають усім, хто не здатен оплатити послуги юристів та адвокатів. Насамперед, це незахищена категорія населення (люди пенсійного віку, інваліди, одинокі люди), родини із невеликим доходом та інші. У будь-якому разі, гарантують, якщо громадяни, які звернуться до організацій за допомогою, але не належатимуть до цільової аудиторії коаліції, все одно отримають консультацію.

Спеціалісти БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» надають широке коло послуг у трьох напрямках: первинна правова допомога (консультування, допомога в оформленні документів, представлення в судах), правова освіта (проведення тематичних семінарів, тренінгів, лекцій) та лобіювання й адвокасі (лобіювання інтересів громадян задля структурних перетворень на місцевому та національному рівнях).
Наразі безкоштовна правова допомога надається не в усіх регіонах, а лише там, де поширена діяльність ГО, які ввійшли до складу коаліції: Волинській, Рівненській, Хмельницькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Полтавській, Івано-Франківській областях та АРК. У деяких областях, зокрема в Миколаївській, започаткована практика консультування в районних бібліотеках, де створено окремі правові кімнати. Такий досвід, обіцяють у коаліції, поширюватимуть і надалі. Віталій Місяць запевняє, що мережу будуть розширювати на всю Україну, втім вже зараз можна звертатися по допомогу, приїжджаючи в сусідні регіони.

Кіровоградщина зараз не потрапила до територій, які охоплюються спеціалістами безкоштовної правової допомоги. Дирекція говорить, що найближчим часом в Інтернеті на повну запрацює сайт БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» (www.pravoonline.org.ua), де громадяни дистанційно зможуть залишати свої звернення та отримувати онлайн-консультації.

Світлана Дубина
Фото автора

G

Сподобалася стаття?

Реклама
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити