Які нові назви для свого міста пропонують кіровоградці? (ФОТО)
У кіровоградській бібліотеці ім. Д. Чижевського відбулася громадська рада з питання перейменування нашого міста. Ініціатором проведення й модератором заходу став голова Кіровоградського обласного осередку ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Олександр Ратушняк. До слова міг вийти кожен присутній, головною вимогою до якого було: аргументовано викласти свою думку і вкластися в регламент 3 хвилини.
У краєзнавчому відділі зібралися більші півсотні людей різної «масті». Одні керувалися емоціями та логікою, інші історичними фактами, конструктивними доводами та науковими джерелами.
Найпопулярнішими назвами, які кіровоградці хотіли б присвоїти своєму місту, стали Єлисаветград, Кіровоград, Златопіль, Кропивницький, Новокозачин, втім з’явилися і нові варіанти.
За назву «Златопіль» апелюють мовні науковці. Світлана Ковтюх,викладач факультету філології та журналістики КДПУ ім. В. Винниченкаж, говорить, що від цієї назви піде хороший прикметник, а саме звучання слова милозвучне, м’яке й українське, хоча ця назва така ж штучна, як і назва Кіровоград.
«Золоте поле», тобто Златопіль, хочуть бачити на картах і документах й інші представники громадськості. Юрій Митрофаненко, науковець, запевняє, що з назвою Єлисаветград пов’язані «бедствия», про які писав Олександр Пашутін, описуючи місто – холера, чума, повені, один із перших єврейських погромів… До того ж фортецю тоді будували каторжники, під час зведення загинули біля сотні людей.
Василь Бондар, письменник, назвав першодане місту ім’я «колоніальним тавром», адже у той час усі міста називали іменами російських царів, додіючи лише частку «Сант», тобто святий, замилюючи очі містянам і говорячи, що перейменували на честь Святого. Так сталося і з Санкт-Петербургом, і з Єкатеринбургом, і з Олександрівськом.
Незважаючи на категоричні аргументи, більшість присутніх все ж воліють бачити «Єлисаветград» на усіх табличках міста. Мовляв, це перша назва Кіровограда.Названо було місто на честь Св. ЄлиСавети, а не цириці ЄлиЗавети, саме в Єлисаветграді поховані предки нинішніх жителів, тож потрібно повертати пам’ять.
Ірина Сосна, міський екскурсовод, розповідає, що якщо усім подобається назва Єлисаветград, але викликає неприємні відчуття частка «град», Кіровоград можна було б перейменувати на Єлисавет: так називали наше місто Тарас Шевченко, будучи тут у 10 років, так підписували свої листи письменник Іван Карпенко-Карий та відомий науковець Леонід Куценко.
А от представники козацтва у Кіровограді та науковець й дослідник Юрій Матіос пропонують назвати місто Новокозачином, адже вона відповідає національному духові українців та нагадує про зародження козацтва на території центральних степів. Деякі ж пропонують не ділити на російське чи українське, а назвати нейтральною назвою, хоч би й Лелека на честь козака Лелеки.
А от кіровоградський громадсько-політичний діяч, Дмитро Сінченко, запропонував звернутися до історичної назви, але набагато глибшої, ніж обирають містяни. Кіровограду можна було б дати ім’я Екзампей. Саме так називався духовний центр Скіфії, до територій якої входили і землі Кіровоградщини, за часів ще Геродота.
Серед присутніх були й істинні кіровоградці, які виступають проти перейменування: «це дорога процедура» або» зараз не на часі».
Світлана Дубина
Фото автора