Людмилі Шубіній та усім кіровоградцям, які хочуть повернення Єлисаветграда

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2438

На адресу редакції "Гречки" надійшов відкритий лист підприємцю і громадській діячці Людмилі Шубіній від журналістки і громадської діячки Світлани Орел.

Шановна Людмило Володимирівно!

Під час останніх громадських слухань з приводу перейменування міста мене страшенно вразило ваше повідомлення, що ви – нащадок корінних українців із колоритним козацьким прізвищем Мацайбік.

Чесно кажучи, вважала вас росіянкою, яка приїхала у наше місто за направленням на роботу на тоді потужний завод «Друкмаш». Ясна річ, це не заважало мені поважати вас, як хорошого організатора, керівника, віддавати належне вашій кмітливості, небайдужості, багатьом і багатьом добрим справам, які ви робили і робите. Але мені видавалося цілком природним, що ви, росіянка, бажаєте повернути нашому місту назву Єлисаветград, яку воно отримало від колонізаторської держави -- Російської імперії.

Але як зрозуміти ваш запал, з яким ви публічно оголошуєте себе нашадком корінного українського козацького роду і у той же час палко заявляєте, що саме в ім’я пам’яті цього роду зробите все, аби повернути місту назву Єлисаветград!? Не припускаю думки, що ви така наївна, що вважаєте ніби йдеться про святу Єлизавету. Ясна річ, тільки про царицю.

Російська ж імперія, діставши можливість колонізовувати наші благодатні землі, робила це безпощадно і цілеспрямовано. Цьому є безліч документальних підтверджень. Якщо на початку ХУІІІ століття Російська імперія не мала тут, у нашій степовій Україні, жодного сантиметра своєї землі, то вже через сто років вона володіла практично усією цією територією. Чи ви вважаєте, що наші (і ваші теж?) предки віддавали свою землю просто так?

У цьому зв’язку не можу не згадати один факт, який свого часу вразив мене до глибини душі. Кілька років тому, коли на Знам’янщині відкривали пам’ятний знак козаку Мамаю, історик і етнограф Олександр Босий розповів задокументований у нашому обласному архіві факт. Один з повстанських ватажків середини ХУІІІ століття діяв поблизу нинішнього райцентра Новоархангельськ. Коли його спіймали і закатували, а голову з одягненою шапкою виставили на палі для залякування селян, якийсь відчайдух украв ту шапку і, назвавшись Мамаєм, організував нову ватагу повстанців. Чи не був той відчайдух відважним і палким (таким, як ви!) козаком Мацайбіком? Ви скажете – не був, ваші предки жили тут, блитжче до нинішнього міста (тоді його ще не існувало). Але яка різниця? Це – наш рідний рід, народ, на противагу чужинецькій агресії, яка не лише зброєю, силою, військами, а й своїми символами, назвами намагалася знищити нас не тільки фізично, а й духовно.

Фольклорний образ Мамая, котрий відомий у всій Україні, як не дивно, лише на Кіровоградщині зафіксований у кількох географічних назвах: у Знам’янському районі є річка Мамайка, балка Мамаїв Яр, однойменні село та залізнична станція, а в передмісті Кіровограда -- хутір Велика Мамайка.
Усе це наштовхнуло історика на думку, що для нашого степового краю козак Мамай не лише легенда. І архівні джерела підтвердили здогад: із середини ХУІІІ століття вони доносять до нас імена принайні кількох Мамаїв, на той час – народних ватажків. Про Марка Мамая та Федора Мамая, як свідчить Олександр Босий, відомо більше:

-- У зв’язку з посиленням польського і російського гніту опір селян у краї вибухав великими повстаннями 1734, а потім і 1750 років. Найбільші бази гайдамаків розташовувались у лісах біля сіл Цибулеве і Цвітне. Запеклі сутички цибулівської сотні з карателями сталися поблизу сіл Ухівка та Чутівка. За даними рапортів Київського генерал-губернатора М.Леонтьєва за 1750-55 роки російські війська мали близько десяти збройних сутичок із загонами, серед яких був і загін Марка Мамая. Той же генерал-губернатор доповідав колегії про його спіймання: «Сего августа 1 числа известный вор и разбойник Марко Мамай под Черным лесом пойман, в Запорожскую Сечь привезен и содержится под крепчайшим караулом». Перекази про Мамая серед мешканців сіл Цибулевого та Мамаїв Яр досить фрагментарні та мають багато версій. Одна з них покладена в основу сюжету думи, яку співає відомий кобзар Корній Мазур, котрий сам родом із Цибулевого. В думі оповідається про те, як цибулівським сотником Марком Мамаєм у Чутівському лісі був організований гайдамацький загін, який чинив спротив утискам російської адміністрації, що захоплювала вільні до цього запорозькі землі, тероризувала українське населення та по-варварському винищувала ліси для будівництва своїх військових поселень і фортець. В одному із боїв біля Чутівського лісу Мамай тяжко поранений потрапив у полон. Солдати прив’язали його мотузками до хвостів коней і для остраху місцевих мешканців протягли через село, після чого викинули пошматоване тіло Мамая у яр на поталу вовкам. Селяни таємно вночі поховали Мамая біля балки. І з того часу вона зветься Мамаїв Яр.

Це тільки малесенький фрагмент нашої історії, яку, як писав наш славетний земляк Володимир Винниченко, не можна читати без брому. Але чи прочитали ми її?

Ось ви пожертвували сто тисяч гривень на спорудження у нашому місті меморіалу жертв Голодомору. Спогади про той час ще живих очевидців краєзнавці, історики встигли зафіксувати. Можливо, ви теж торкнулись ще живої пам’яті про ті часи. Але уявімо, що не було останніх 22 років незалежності, а залишався СРСР (усі вчені сходяться на думці, що це – пізня форма існування тієї ж Російської імперії), і що пройшло ще років сто. У інтерпретації тих істориків, які обслуговували б таку державу (а чи не так було усі сотні років перебування України в російській неволі?) ніякого голодомору не було, ну, хіба невеликий недорід, а пам’ятні знаки ставили б фактично тим, хто організував голодомор. І ви, палка і рвійна душа (а ми – українці саме такі!) жертвували б ті гроші на пам’ятник Кагановичу чи Постишеву.
Важко таке уявити? А у ситуації з Єлизаветградом практично те ж саме! Тільки у випадку з голодомором ми встигли почути, та й зафіксувати свою, справжню історичну правду, а у випадку з Єлизаветградом користуємося старими занафталіненими стереотипами, що ідеологічно обслуговують Російську імперію. Ми століттями не мали історії, зафіксованої з української точки зору! Уявіть, який чудовий подарунок путінським пропагандистам ми піднесемо, лише демонструючи прагнення до повернення їхньої назви – Єлисаветград!

Багато хто, очевидно й ви, вважає, що коли місто й названо на честь цариці, та однак воно носить енергетику, духовну сутність святої Єлизавети. Я цього не заперечую. Але не можу згодитися із тією моделлю сприйняття святих, як це прийнято у домінуючій православній церкві відомо ж якого – Московського патріархату. В духовному світі, я впевнена, немає тих умовностей, ледь не армійської ієрархії, тої орієнтації на пануючу (російську ж таки!) ідеологію, яку впродовж віків утверджувала ця церква. Я вірю в силу Духа. Та чи прислужимось ми духовній силі святої Єлизавети, якщо забудемо, зневажимо дух наших предків, які відстоювали цю землю, поливали її своєю кров’ю й потом? Та й будь-яка стежка під нашими ногами – це їхній прах, який несе енергетику рідної мови, де кожна травинка і кожне деревце у цій гармонії. А ми де?! Де ви, Людмило Володимирівно, нащадок козацького роду, який не те що не утверджує рідної цьому роду мови, але навіть не послуговується нею?! Ваш рід – Мацайбік? Чи - Трогайбок?

Може, ми, втративши свою питому українську душу, тому так довго й не спроможемося на успішний економічний розвиток та гідну самоорганізацію суспільного життя?

Думаю, ви добре знаєте тезу: «Розділяй і володарюй». Розділяючи нас на нашій землі, до влади приходять шахраї й бандити, такі, яких ми ціною великої жертовності й крові таки змогли витурити. То чому ж не можемо об’єднатись, щоб знайти гідну назву нашому місту? Місту, у якому має бути й та виставка фото його старої архітектури, про яку ви говорили, і, можливо, храм святої Єлизавети, який би побудували усі містяни, щоб шанувати її таки духовну сутність, відкинувши імперський наліт.

Світлана ОРЕЛ

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Геннадій Україна 09.04.2014, 22:41
Цитую Volodymyr:
Пояснюю для ГЕННАДІЯ.
Атени на Афіни, міти на міфи. Тепер маємо замість Марти, Тодося, Теклі, Тадея — Марфу, Феодосія, Фьоклу, Фадея. Вони змінили катедру на кафедру, етер на ефір, Бористен на Борисфен, Теди на Фіви, Естер на Есфір. У цьому ряду імена Єлисавета та Єлизавета, які абсолютно ідентичні.

Абсолютно нелогічний зв'язок, тому що навіть в давньоруських прописах імена Єлісавети та Єлізавети писались по-різному !
Цитата
 
 
+1 # Смугаста 09.04.2014, 20:26
Ну тоді залишається єдиний більш-менш нормальній варіант - Новокозачин, і пам'ятник Івану Сірку на центральній площі, як борцю за самобутність і незалежність України від її сусідів)))
Цитата
 
 
+1 # Оленка 06.04.2014, 23:19
Шановні, Путіну "фіолетово" яка назва у нашого міста. Знов пропонуую усім бажаючим сканкопії результатів дослідження академії наук України щодо історії нашого міста. Абсолютно не зрозуміло чому "наїхали" на п. Шубіну? Чому ніхто не бачить, що громадські слухання прошли з порушенням усіх організаційних моменті? Чому ніхто не сварить п. Ратушняка, який у складний для міста період ініціює перейменування міста? Чому нікому не видно, що п.Ратушняк надає одну інформацію, а потім абсолютно протилежні коментарі видає навіть не задумуючись? З приводу благодаті, то спочатку ознайомтеся з визначення. "Благодать – нетварная Божественная энергия, сила или действие, в которой Бог являет Себя человеку, преодолевающему с её помощью грех и достигающему соединения с Богом.
По учению Церкви, благодать есть вышеестественны й дар Бога человеку." Тобто, якщо сліпомо темно, то це не означає, що усі перебувають у тьмі.
Цитата
 
 
+3 # Владислав Рубан 06.04.2014, 23:05
Панове,

Досить сварок - це лише на руку нашим ворогам. Нагадую,що будь-яке перейменування міста - то гроші наші, платників податків. Щодо політичного сенсу - я не хочу щоб місто звалося ні им'ям ката Кірова, ні им'ям російської цариці, що продовжила нивечити будь-які ознаки самостійності України. Але факт такий - місто *не має* іншої історичної назви (Златопіль - це кількарічний нонсенс). Якщо у наш час нам немає що робити і на що витрачати гроші, ніж як на подібні заходи, мі просеремо всі наші здобутки (як вже зробили в Кримом та й взагалі, з багатьма речами). Пропоную залишити цю тему до того часу, коли к нас (кіровоградців, єлис(з)аветград ців, златопільців) стачить коштів на достойне та зважене рішення.
Цитата
 
 
-3 # Златопольскийдантист 06.04.2014, 15:28
Того, чтобы наш город назывался от имени российской императрицы не захотел Путин. Так что все претензии к Путину.
Цитата
 
 
0 # ко 06.04.2014, 11:34
Безперечно назва "єлисаветград" (гидко навіть писати з великої літери!) була налана фортеці й місту на честь ЦАРИЦ московщиниІ. Безперечно, вона категорично, за жодних умов, неприйнятна в українській державі. КАТЕГОРИЧНО НЕПРИЙНЯТНА! А якщо одна й та ж особа жертвує на пам'ятник жертвам Голодомору і у той же час обсоює назву "єлисаветград" - то вона є кричущим прикладом постсовєцької шизофренії, тяжкого каліцтва душі.
Цитата
 
 
+6 # Andrew 06.04.2014, 09:00
Родился человек Сашей, большую часть жизни прожил Сашей, пришли злобные дядьки-комуняки и стали давать ему другие имена, но 90 лет он продолжал откликаться на Сашу, прогнали злобных дядек; так логично человеку вернуть его имя, а не выдумывать для него еще одно.
Давайте переименуем Одессу, Николаев, Херсон и т.д., т.к. города основаны во времена Российской империи, чтобы Путин не радовался. Он будет больше радоваться, пока остаются всякие Кировограды и Днепродзержински.
А что делать людям, живущим в Украине, если имена и фамилии не очень украинские (и родились до 1917 или 1991 года). Чтобы не радовался Путин всем стать Мамаями и Тарасами?
Из письма понятно, что в Голодоморе виноваты только русские и евреи. А что не было преступников-бо льшевиков украинцев? В каждом селе (районе, области) были партийные и комсомольские ячейки во главе с председателем (не засланные, а свои же, украинские), которые творили преступления не хуже любого НКВД и отрядов ЧОН.
Цитата
 
 
+5 # Златопільськійакушер 06.04.2014, 15:46
Серед Небесної сотні були люди різних національностей . Але всі вони загинули за Україну. Кіровограду - українську назву - Златопіль!
Цитата
 
 
+9 # Volodymyr 05.04.2014, 18:31
Пояснюю для ГЕННАДІЯ.
У період християнізації Московщини (уральсько-тюрк ських племен) біблійно-церков ні терміни спотворювалися московитами через малограмотність . Наприклад, міжзубний звук θ (th) у нас завжди відтворювався літерою т. У північних сусідів тут повний хаос. У деяких словах вони вимовляють вірно: театр, тема, теологія, етика тощо, але в багатьох інших чомусь звучить літера ф. Неможливо пояснити, чому вони пишуть патетика, але пафос; ортопедія, але орфоепія. На жаль, московщення і в українській мові перетворило сколотів і скитів на скіфів, Атени на Афіни, міти на міфи. Тепер маємо замість Марти, Тодося, Теклі, Тадея — Марфу, Феодосія, Фьоклу, Фадея. Вони змінили катедру на кафедру, етер на ефір, Бористен на Борисфен, Теди на Фіви, Естер на Есфір. У цьому ряду імена Єлисавета та Єлизавета, які абсолютно ідентичні.
Цитата
 
 
-5 # Kirovograd 05.04.2014, 18:26
Бред. Что ж там в голове творится...
Цитата
 
 
+8 # Віктор 05.04.2014, 17:31
Коли ставили пам'ятник Ангела, то московські попи та малороси (в т.ч і з керівництва міста) казали, що як поставити ангела то буде місту благодать. І де ж та благодать? Зараз все повторюється, перейменуємо місто - буде благодать.
Прихвостням імператриці - нашому місту не потрібна царська назва.
Українському місту - українська назва!
Цитата
 
 
+9 # Борода 05.04.2014, 18:11
Як це - де благодать? Ларіна з Шаталовим вже нема у нашому місті. Благодать!
Цитата
 
 
-8 # ded Mazaj 05.04.2014, 15:53
Тільки Єлисаветград, це історична назва і все цим сказано, а то ви шановні браття українці таку єресь напівісторичну городите, що мабуддь назвете місто або Мамаєвськ, або Мацоград))))))) ))))як завжди хитрі українці по граблях стрибають)))0
Цитата
 
 
-7 # Геннадій Україна 05.04.2014, 15:49
Кореспондент капєц яка розумна!
Але в той самий час, вона не спромоглася хоча б трохи розібратись в таких маленьких нюансах
1- Святу звали ЄліСавета!
2- імператрицю звали ЄліЗавета!
Тепер зрозуміло!??
Цитата
 
 
+11 # Петровна 05.04.2014, 15:48
А кто как думает - за что Шубина получила орден от самого барина Ларина? Точнее, орден от ката Януковича, но по ходатайству Ларина.
Цитата
 
 
0 # Троянда 05.04.2014, 15:19
Теперь уважаемая Л. Шубина непременно даст тут свой открытый ответ на это открытое письмо.
Цитата
 
 
+10 # центральныйдерегион 05.04.2014, 15:43
Так вы посмотрите: все, кто работают на агента ФСБ Шаталова - выступают за российское название Елисаветград.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити