У Кіровограді влада і рідні загиблих обговорили проект алеї почесних поховань (ФОТО)

Сьогодні у Кіровоградській міськраді представники влади зустрілись із родичами загиблих у зоні АТО військових, щоб вкотре обговорити дизайн Алеї пам’яті на Рівнянському кладовищі, де поховані загиблі.
Показати свою роботу чиновники вирішили, адже нещодавно в їх адресу лунали закиди від громади, що за рік війни жодної роботи в цьому напрямку не пророблено.
Головний архітектор продемонстрував ескізи. Пропонують надгробні плити виконати з червоного і чорного граніту, а на самому пам’ятнику буде портрет та ім’я загиблого.
Червоний і чорний граніт буде і в оформлення пам’ятного знаку на вході до кладовища.
Від старого кладовища почесні поховання має відгородити живопліт.
Проблема полягає в тому, що на вимогу Інституту національної пам’яті усі могили мають бути типовими, а знайти згоду між всіма побажаннями рідних дуже складно. Кожен має своє уявлення щодо дизайну: когось не влаштовує колір граніту, хтось незадоволений відсутністю клумби або вази для квітів, комусь потрібні лавочки, дехто хоче бачити на надгробку символіку військової частини і герб України, інші вважають, що повністю закривати могилу плитою – це не по християнській традиції…
З того, що турбує багатьох саме місце поховання військових. Зокрема, частина переймається за заправку, яка знаходиться біля кладовища. Міські урядники пояснюють, над проблемою працюють, але змусити власника вмить перенести заправку нереально.
Деякі з батьків наполягають на тому, щоб загиблих героїв ховали на Фортечних Валах, де зараз створена Алея пам’яті учасників АТО, а також поховані учасники Другої світової війни. Як пояснює в.о. голови Кіровоградської міськради Іван Марковський, на разі це технічно не можливо із санепідеміологічних норм, а також юридично, адже для здійснення поховань має пройти багато бюрократичних процедур.
«Значить, собак там хоронити можна, а мого сина ні», – обурюється одна із матерів, згадуючи про існування несанкціонованого кладовища тварин на Фортечних валах.
На завершення зустрічі архітектори пообіцяли врахувати побажання рідних і внести зміни у проект.
Дату наступної зустрічі поки не обговорювали.
До слова, історики та науковці у Києві зараз розробляють типовий проект військових поховань для загиблих на Сході і ще не відомо чи він взагалі матиме щось спільне із розробленим кіровоградськими архітекторами.
Фото Анастасії Дзюбак