Паліативна допомога на Кіровоградщині: "як машина на 3 колесах, але чомусь не їде" (ФОТО)

Опубліковано . в Здоров'я

Кількість переглядів - 1907

Щороку в Україні реєструють 500 тисяч людей, які потребують паліативної допомоги (медична та психологічна підтримка людей, яким діагностували смертельну хворобу). Лише 10% в Україні отримують такі послуги. Хоча останні надаються з вкрай обмеженим розумінням того, що саме є паліативною допомогою: пацієнтів годують за 3,5 гривні на день, виписують безглузді дози знеболювальних, і лише лікують, а не підтримують і допомагають, адже на 12 важко хворих зазвичай припадає лише 1 медсестра.

 

Ситуація на Кіровоградщині ще жахливіша: в області і досі немає хоспісу, а через відсутність паліативних відділень центральні районні лікарні змушені своїми силами обходити пацієнтів на окремо виділених для того ліжках.

"Паліативна допомога на Кіровоградщині - як машина на трьох колесах, але чомусь не їде" - саме так охарактеризував на форумі "Право на життя без болю", що відбувся в онкодиспансері, вкрай важливу для суспільства сферу медицини головний фахівець обласного департаменту охорони здоров'я, лікар Михайло Макаревич. За його словами, паліативна допомога надається, однак вона не ефективна, адже лікарі розуміють її в одному напрямку - медичному. Водночас дізнавшись про свій діагноз, хворі проходять так звані 5 кроків усвідомлення своєї хвороби: заперечення, злість, угода, депресія, прийняття. І саме на передостанньому етапі, аби уникнути спроб самогубства, необхідно надавати саме психологічну паліативну допомогу, а не лише медичну. До цього мають долучитися і волонтери, і духовники, і самі родичі.

"Це не стільки медична сфера. Вона (паліативна допомога-Авт.) може бути ефективною лише тодв, коли навколо хворого збираються лікарі, священники, родичі, волонтериб які є ланками паліативної допомоги" - пояснює Михайло Макаревич.

Про сумні реалії кіровоградської паліативної допомоги емоційно висловився й інший лікар-онколог Андрій Гардашніков. Медик пояснює, що такого роду допомогу хворим надають лише на ІІ рівні, тобто в стаціонарах районних і міських лікарень. Водночас у тому ж онкодиспансері не можуть відкрити окремого відділення, хоча застосування ненаркотичного знеболювання саме тут цілком можливе.

Причиною далекої недосконалості надання паліативної допомоги є і самі лікарі. На думку Андрія Гардашнікова, існує з п'ятірка основних причин того, що лікарі не можуть правильно призначити навіть медичну допомогу паліативному хворому. До них належить: мала проінформованість медиків про доступні дози знеболювальних (які між тим не стандартизовані законодавством); страх виписати більші дози знеболювальних, які допомагають хворим ефективніше, ніж малі; байдужість до страждань хворого; низька правова культура як самих пацієнтів,так і лікарів; відсутність зворотнього зв'язку - пацієнти не говорять про свої проблеми.

"Це для пацієнтів: ваш лікар-терапевт або сімейний лікар має знати вас краще, ніж своїх родичів, щоб потім коли призначати лікування, він знав про всі ваші проблеми й етапи попереднього лікування. Набридніть йому!" - підсумував Андрій Гардашніков.

Іще однією проблемою є доступ хворих до знеболювальних, що містять в складі наркотичні речовини. Такі ліки з'явились вже у таблетованому вигляді й можуть бути альтернативою знеболювальним ін'єкціям,однак доступ хворих до життєво необхідних ліків обмежений. На Кіровоградщині такі медпрепарати продає лише одна аптека в області, адже за тяганини з ліцензіями та рецептами братися хочуть небагато підприємців.

"Потрібно сказати відверто: це не бізнес - це великі клопоти" - підсумував один із учасників форуму.

Натомість головною метою зустрічі лікарів, пацієнтів та громадських активістів було не обговорення проблем надання допомоги паліативним хворим. Учасники презентували новостворену гарячу лінію для невиліковно хворих людей та їх близьких Телефонувати на неї можна з 15-00 до 18-00 год. за номером: 0950259691 (волонтер Євгенія). На думку активістів, які опікуються паліативною допомогою, це дасть змогу об'єднатися й говорити про існуючі проблеми разом, а також допомагати один одному у різних питаннях. Іще одним осередком, де близькі важко хворих, волонтери та громадські активісти можуть озвучити свої проблеми та питання, є відкриті груп "ХОСПІС КІРОВОГРАД" у Фейсбуці та Однокласниках.

Світлана Дубина
Фото автора

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв