Хто контролює ціни в аптеках Кіровоградщини? (ФОТО)

Опубліковано . в Здоров'я

Кількість переглядів - 4616

Різке підвищення долара у перші весняні місяці 2015 року потягнуло за собою здорожчання лікарських засобів по всім фронтам. Курс долара дещо стабілізували на позначці в середньому 21-22 гривні, однак зниження цін на ліки в аптеках не помітні. "Гречка" намагалась дізнатись хто ж все таки контролює і перевіряє цінову політику власників аптечних мереж у Кіровограді.

"Здешевшення? Ні, не чула".

З питанням чи очікувати падіння цін на медпрепарати, йдемо до аптеки. Звичайні таблетки від шлункових розладів , для кращого переварювання їжі та знеболювальні згідно з чеком влетіли в 93 гривні. Провізор в одній із центральних аптек Кіровограда на питання коли впадуть ціни на ліки тільки посміхається: "Поки нічого не дешевшає. Що буде далі не знаю. Хочеться вірити в подешевшання, але..."

Плоди фінансового ажіотажу на ліках українці продовжують поглинати, часом захлинаючись. Про свої збиткові походи до аптеки найбільше пишуть ті, хто змушений купувати ліки постійно.

"Найбільше я була здивована після вчорашнього походу до аптек нашого міста. Ситуація така - нам гастроентеролог назначив лікування і туди входить препарат «Креон 10000», це 20 капсул, а нам треба 2 упаковки брати. Я була здивована від тієї різниці між цінами в аптеках - це грабіж! Різниця між цінами не маленька - 70 грн на одному препараті.
Мало того, що ціни на ліки виросли у 5 разів, так ще й кожна аптека яку захотіла ціну поставить, ту й поставила. Хоч хтось із наших “батьків міста” може мені відповісти на питання: хто контролює ціни аптек Кіровограда? Як можна наживатися на хворих, які у більшості випадків викладають з кишень останні гроші, і як я можу купити всі медикаменти на пенсію, яку мені платить держава 1300 грн. на місяць?", - жаліється кіровоградка Марина Дяченко, яка має хворого на гемофілію сина.

Як формується ціна на ліки?

Як формується ціна продажу лікарських засобів, "Гречка" запитувала в Комунальному підприємстві "Кіровоградфармація", яке працює у напрямку забезпечення ліками в першу чергу соціально незахищених верств населення.

Усі ціни на лікарські засоби регулюються постановами № 955 від 17.10.2008 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення"
та № 639 від 12.11.2014 щодо встановлення нових диференційованих граничних надбавок на лікарські засоби та вироби медичного призначення. У постановах прописано, що"граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків оптово-відпускної ціни та граничні торговельні (роздрібні) надбавки виходячи із закупівельної ціни, що не перевищують такі розміри"

Оптово відпускну ціну на ліки можна дізнатись у Реєстрі оптово-відпускних цін на лікарські засоби. Однак наскільки правильно зробили націнку аптечні заклади, звичайному покупцеві дізнатись важко, адже оптово-відпускні ціни регулярно змінюються (аптеки ж працюють допоки не розпродують закуплені запаси), а в яких об'ємах була зроблена аптекою закупка лікарських засобів - інформація недоступна. Зрозуміло, з прибутку від доданої вартості власник аптек мають сплачувати й за оренду приміщень.

"Якщо ми беремо великі партії лікарських засобів в 10-20 тисяч, то націнка невелика буде. Але це можуть робити тільки великі аптечні мережі. Чим більше аптек в мережі, тим більші закупки, тим менші надбавки. Останнім часом, зокрема протягом останнього місяця, постачальники пропонують нам у день закупівлі знижки від окремого вітчизняного виробника при закупці конкретного запасу ліків. Все залежить від того, що пропонують і в яких об'ємах. Ми не завжди можемо взяти те, що вони пропонують, бо наша мережа невелика", - розповідає директор КП "Кіровоградфармація" Тетяна Грозян.

Зрозуміло, аптечні мережі, що мають багато точок продажу можуть собі дозволити й картки знижки, й акції, й нижчі ціни. Однак не лише аптечні мережі впливають на ціни. З 1 квітня 2014 року лікарські засоби та вироби медичного призначення постачаються з нарахуванням ставки ПДВ у розмірі 7%. Зрозуміло, оператори мають зробити такі надбавки, за які вони могли б отримати прибуток і заплатити податки. ПДВ не сплачують лише ті платники єдиного податку — фізичні особи, які обрали першу, другу, або третю групу із застосуванням ставки єдиного податку — 5% доходу, або п’яту групу із застосуванням ставки єдиного податку — 7% доходу.
Чи контролюють ціни на ліки в Кіровограді?

Оскільки аптеки є закладами торгівлі, функції контролю "Гречка" пішла шукати в першу чергу в управліннях торгівлі. Як розповіла начальник управління по сприянню розвитку торгівлі та побутового обслуговування населення Кіровоградської міської ради Наталія Бабенко, міські держслужбовці не мають повноважень контролю, а тим паче за цінами в аптеках. Не контролюють цінову політику в аптеках і підрозділи охорони здоров'я.

"Ми департамент охорони здоров"я, а аптечні заклади є закладами торгівлі, тож контролювати ціни в них не входить до наших повноважень. До нас звертались люди з листами з приводу подорожчання цін на ліки, але ми їм можемо лише роз'яснити, що це не в межах нашої компетенції і намагаємося їх зв'язати безпосередньо з власниками аптек. Минулого року діяв меморандум, підписаний власниками аптечних мереж області, з приводу підняття цін на рівень не більше від 15 %. Дія його закінчилась в кінці минулого року. Враховуючи сьогоднішню соціально-політичну ситуацію, питання про підписання нової домовленості наразі не йде", - прокоментував директор обласного департаменту охорони здоров'я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко.

"Минулого року нас перевіряв відділ цінової політики департаменту економічного розвитку і торгівлі Кіровоградської обласної адміністрації. Кілька разів ми надавали інформацію, оскільки ми є комунальним підприємством. Хто контролює ціни в приватних аптеках, я сказати не можу", - додає Тетяна Грозян.

До вересня минулого року в областях працювала Державна інспекція України з контролю за цінами. Втім у звітах інспекції немає жодного слова про перевірку цін в аптеках: інспекція, допоки її не ліквідували, регулярно здійснювала перевірки роздрібних цін на продовольчі товари, дизпаливо, бензин марки А-95, скраплений газ, а також контролювала рівень тарифів на послуги ЖКГ. Державна служба України з лікарських засобів, територіальний підрозділ якої також є на Кіровоградщині, має лише повноваження контролю за якістю ліків.

Серед тих, хто володіє хоча б мінімальними повноваженнями контролювати ціни - обласне управління Антимонопольного комітету України. Щоправда право перевірити монополію серед власників аптечних закладів відділення антимонопольного комітету Кіровоградської області отримало лише цього року у вигляді розпорядження центрального органу комітету. Будь-які контролюючі функції в Антимонопольного забрав Кабінет Міністрів України. Заборона діє до 1 липня цього року, розповідає в.о. голови Кіровоградського обласного відділення Антимонопольного комітету України Артем Пастушенко.

"Зараз Антимонопольний комітет України дав нам розпорядження вивчити структуру ринку лікарських засобів та визначити тих, хто має монопольне становище. Ми вже розіслали запити по найбільшим мережам аптек в області: "Ліки Кіровоградщини", "Ліки плюс", "Медіафарм". Загалом перевірятимемо 20 суб'єктів, тобто ті суб'єкти господарювання, які мають 6 точок і більше. Потім передамо інформацію на центральний орган Антимонопольного комітету, який визначатиме як далі працювати", - розповідає Артем Пастушенко.

Наявність монополізму серед аптечних операторів перевіряли і раніше, говорять в обласному відділенні Антимонопольного комітету, утім це робилось в режимі вимог у вигляді запитів на інформацію. Чи дійсно надіслані матеріали відповідали дійсності можна було перевірити лише вийшовши на контрольні огляді, які заборонені.

"Ми перевіряємо в режимі вимог. Дивимось обґрунтованість цін, вивчаємо ланцюжок, слідкуємо за якою ціною закупили й за якою продають. Якщо бачимо, що зловживають і це не впливає на споживачів, не порушує умов конкуренції, надсилаємо рекомендації, - продовжує Артем Пастушенко. - Якщо приводять ціни в порядок, то працюють далі, якщо не виконують - відкриваємо справу. Якщо бачимо одразу, що зловживає монопольним становищем, то відкриваємо справу і накладаємо штрафи. Штраф становить до 10 % від доходу за минулий рік, що в принципі є копійками. Згідно з поданою нам інформацією, порушень немає".

В Антимонопольному комітеті говорять, що перевірятимуть і наявність фірм-посередників, використовуючи яких аптечні заклади могли штучно накрутити ціни.

Коли подешевшають ліки?

Про поступове зниження цін на лікарські засоби говорить директор КП "Кіровоградфармація" Тетяна Грозян. За її словами у першу чергу вже падають ціни на імпортні ліки, завезені останнім часом, адже курс долара стабілізувався. Спеціалісти коментують ЗМІ, що подешевшання слід очікувати лише в середині літа, адже спекулянтів на ринку ще вистачає. Існує думка і про те, що зниження ціни може бути лише в тому випадку, якщо держава скасує ПДВ 7% на лікарські засоби. Однозначно можна сказати, що на закуплені ліки в останній місяць, за логікою речей, ціни піднімати не повинні, втім це повинні контролювати органи, які мають на те повноваження. Наразі цим займається Антимонопольний комітет.

Світлана Дубина
Фото автора
Інфографіка видання "Сегодня"

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+1 # Tralala 08.05.2015, 12:27
Власникам аптек пофіг на закон. Штрафи не великі. Вони спецільно наказують своім підлеглим завищувати ціни.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити