Вірусні гепатити можна вилікувати, якщо звернутись до лікаря вчасно (ІНФОГРАФІКА)

Опубліковано . в Здоров'я

Кількість переглядів - 2647

28 липня у світі відзначають День боротьби із вірусними гепатитами. В Україні ж існує невизнана епідемія таких хвороб, але пацієнти про неї мало знають. Кіровоградщина не виняток.


До того ж, способи інфікування, як і перебіг хвороби у гепатиту А, відомого як жовтуха чи «хвороба Боткіна», та гепатитів В і С різні. Якщо перший є «хворобою брудних рук» і передається, наприклад, через побутові предмети, то інші два – передаються через кров і роками можуть не проявляти себе.

 

На думку експертів, нині епідемія вірусних гепатитів в Україні перевищує показники епідемії ВІЛ-СНІДУ.

Чому гепатит офіційно не визнаний епідемією в Україні і у чому полягають проблеми з лікуванням? З цим питанням ми звернулись до головного лікаря інфекційного відділення Кіровоградської обласної лікарні Олени Смірнової.

- Проблема вірусних гепатитів існує. І не лише тому, що ми про неї мало говоримо. Існує проблема в статистиці, інші проблеми, які не дають назвати цю епідемію епідемією. Чому у нас немає достовірної статистики щодо вірусних гепатитів? Хронічний гепатит С ми офіційно почали реєструвати в 2009 році, хоча питання про це постало ще у 2003. Тобто, минуло шість років після того, як ми почали виявляти хворобу і лише після цього у санітарно-епідеміологічній службі було наказано збирати і реєструвати дані про виявлені хронічні гепатити В і С.
В 2014 році скрінінгове, тобто попереднє обслідування, на вірусні гепатити пройшли 73 617 людей. З них позитивним тест виявився близько у 3 тисяч, а на обліку у нас офіційно стоїть лише 1100 людей.
Тобто, куди поділись ще 2000 людей? Вони не дійшли туди, куди б мали.

Люди просто не йдуть на подальше лікування, бо в них нічого не болить. Але коли заболить, лікуватись може бути пізно. Хронічні гепатити В і С можуть повільно і непомітно розвиватись роками, а як наслідок призвести до цирозу печінки.

- Якщо тебе є це захворювання, його у тебе вперше виявили. Виявили, як правило, геть випадково, то це не вирок. На сьогоднішній день це виліковне захворювання. Що треба робити? Звернутись у кабінет інфекційних захворювань при поліклініці. Там людина поспілкується з лікарем, стане на облік і пройде необхідний перелік обслідувань, бо варіантів може бути багато. Іноді може виявитись що людина взагалі здорово, а просто є носієм антигену. Або це може бути неактивний гепатит, який а сьогоднішній день нічого окрім дієти не потребує. Але для цього людина має бути оглянута лікарем, - пояснює лікар.

Але як переконують громадські активісти переконують, області бракує кваліфікованих гематологів і гепатоцентру.

- От ви кажете «нема гепатологів». На сьогоднішній день ці функції покладені на лікарів-інфекціоністів. Споконвіків гострими вірусними гепатитами займались саме вони, а зараз вони займаються і хронічними. Коли з 2013 по 2016 рік була створена державна програма по боротьбі з хронічними гепатитами на базі інфекційного відділення обласної лікарні у нас були виділені ліжко-місця для гепатологічного центру лікування по державній програмі . Це все офіційно і все це є. І наразі люди проходять лікування і як на мене для нашої області достатньо велика кількість.
Жодна держава в світі не може забезпечити абсолютно всіх медикаментами по державній програмі. Вірусний гепатит С і В – це не язва, не перитоніт, не онкологія. Вони не потребують ургентного втручання. Від момент інфікування, до моменту клінічних проявів може минути не один десяток років. Є спеціальні накази де прописано кому, у якому стані показана така терапія, адже саме в цьому стані людина сприйме лікування як найкраще. В іншому випадку давати лікування – беззмістовно: ми тільки витратимо державні кошти і людське здоров’я, бо переноситься лікування досить важко. Це все має знати лікар. На сьогоднішній день у нас таких лікарів досить мало. Їх можна перерахувати на пальцях, хоча лікувати у нас вважають за можливе всі. Часто буває, що людина проходить терапію у непідготовленого лікаря, терапія виявляється неправильною, людину треба переліковувати. А це вже і більш дорогі препарати, і довший термін лікування, - розповідає Олена Смірнова.

Як переконує лікар, отримати державне лікування можливо. От тільки часто людей просто таки доводиться вмовляти стати в чергу, адже в них нічого не болить і вони не розуміють навіщо це їм потрібно.

Станом на 15 липня 2015 року за держпрограмою пройшли лікування 59 хворих на гепатит В і 30 - на гепатит С.

- На жаль, навіть 5 років тому не було у нас стільки хворих, організм яких не відповідає на лікування. Це говорить про одне – вірус серйозно мутує. Але проблема навіть не в цьому Люди не доходять. Проблема і в лікарях, які розказують «немає сенсу витрачати гроші, час і здоров’я – все одно не вилікуєтесь». У такому випадку я кажу так: «про смак бананів сперечається той, хто їх пробував». Тобто якщо ви не лікували хворобу, не знаєте чи вона лікується , то і немає про що говорити, - стверджує інфекціоніст.

-Крім того, що пацієнти з гепатитом С мають ставати на облік – важливо, щоб вони також звертались до департаменту охорони здоров’я із заявами про постановку в чергу на отримання лікування. У цій черзі зараз приблизно 370 пацієнтів, а реальна потреба значно вища. Від того, наскільки активні будуть пацієнти - багато що залежить, бо зрозуміло навіть за статистикою, що 28 курсів лікування на рік - не покриває реальну потребу в лікуванні в області. - пояснює активістка благодійної організації "Відкрите серце" Вікторія Лінцова.

Кому ж варто перевіритись на гепатит?

Раз на рік обстеження варто було б проходити усім, так само як флюрограму і загальний аналіз крові. В ідеалі, вважає Олена Смірнова, скрінтести на гепатити і ВІЛ мали б бути внесені у план щорічного медогляду.

Проте, поки таких змін немає, кожен сам має дбати про своє здоров’я. Тест у Кіровограді можна пройти на станції переливання крові, а також у багатьох приватних лабораторіях.

В першу чергу в групі ризику медики, які часто мають контакт з кров’ю. Зараз до кола ураження наблизились і учасники АТО, які можуть заразитись надаючи чи отримуючи медичну допомогу на передовій. Їм зараз пропонують пройти безкоштовне тестування у стінах кіровоградського військового госпіталю.
Оскільки гепатити передаються з кров’ю, серед в уразливій групі і ін’єкційні споживачі наркотиків.
Проте, кожному хто відвідав стоматолога, ходив на манікюр, робив пірсинг чи тату, отримував донорську кров варто перевіритись.

 Анастасія Дзюбак
Інфографіка БО "Світло надії"
Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв