Здоров'я

У Кіровограді морозів ще нема, а холодова алергія спостерігається

. 1959

Дивна ситуація: морозів цьогоріч ще й не було, а дерматологи вже констатують холодову алергію у своїх пацієнтів. Як таке може бути? З цим запитанням видання "З перших уст" звернулося до завідуючого поліклінічним відділенням шкірвендиспансера Володимира Синиці.

З’ясувалося, що цей різновид алергії – це хвороблива реакція людини не на мороз, а саме на холод. Вона виникає, коли шкіра контактує з холодною водою, вітром, просто холодним повітрям. Пояснення цьому просте: білки нашої крові кріоглобуліни можуть випадати в осад при охолодженні організму або деяких його ділянок. А порушення імунітету може викликати підвищення рівня кріоглобулінів. Ось і виникає реакція організму на вплив холоду.

– Які симптоми холодової алергії, з якими слід поспішити боротися?

– Наголошую, викликати реакцію на холод можуть не лише мінусові температури на вулиці, але і прохолодне повітря, – каже Володимир Іванович. – Більше того, крижаний напій чи холодна постіль теж можуть спровокувати відповідь організму. Алергія на все це може проявлятися на обличчі, руках – відкритих ділянках шкіри. Це може бути невеликий свербіж, що розвивається в холодну пору року сухість шкіри. Шкіра покривається тріщинами. Скажімо, обличчя – «улюблене» місце для холодової алергії у дітей. У декого зявляється кропив'янка, шкірні прояви можуть супроводжуватися набряками. У жінок нерідко спостерігається холодова алергія на ногах (особливо у любительок тонких колготок у холодну пору року). Власне в усіх перерахованих випадках треба йти до лікаря.

– За зовнішніми проявами алергії як правило ховаються і внутрішні проблеми. Як у випадку з холодовою?

– Так, під час холодової алергії нерідко спостерігається нежить і закладеність носа (що виявляються виключно на холоді), мігрень (під час прогулянки без шапки), радикуліт (на фоні зимової прогулянки), чи утруднене дихання. Буває так, що у людини після виходу на вулицю в морозну погоду перехоплює подих, дере в горлі, з'являється кашель. Це бронхоспастичний рефлекс, спровокований холодним повітрям, що починаєтиься на зовсім незначному морозі.
– Як позбутися холодової алергії?

– Основне лікування – тепло. Захистити від холоду руки, ноги, голову, спину досить просто. Слід адекватно одягатися в холодну погоду. Одяг має бути з натуральних тканин. Якщо у вас холодова алергія, можна трохи підкоригувати спосіб життя. Обов'язково стежити за прогнозом, щоб спланувати свої справи. Якщо не вдалося уникнути переохолодження, після повернення додому відразу прийміть теплу ванну або душ.

Трохи складніше захистити від холоду обличчя. Його захищають кремом (можна з глюкокордикоїдами, зволожуючими, без запаху, скажімо, локобейз ліпокремом). Специфічних ліків від холодової алергії немає. Схема лікування така ж, як при інших видах алергії: уникати контакту з алергеном, вживати антигістамінні препарати, в екстрених випадках можна вдаватися і до застосування гормональних, що швидко знімають симптоми. Але це вже – турбота лікаря.

– Володимире Івановичу, а профілактичні моменти можливі? Ну, щоб узагалі убезпечити себе чи рідних від холодової алергії.
– Стовідсотково убезпечити не можна (є схильність), спробувати – варто. Для цього слід вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися (уникаючи надміру гострого, солоного, кислого – всього, що подразнює печінку); вживати побільше продуктів із клітковиною (наприклад, восени – гарбуз), слідкувати за роботою кишечника, одягатися-взуватися по сезону.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама