У Кіровограді допомагають діагностувати туберкульоз уразливим групам населення

Опубліковано . в Здоров'я

Кількість переглядів - 963

Туберкульоз – одна з найнебезпечніших хвороб сьогодення. З 1995 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу. Високі показники смертності, висока небезпека зараження, складності у лікуванні, діагностиці, занепад вітчизняної державної санаторно-курортної служби – все це унеможливлює подолання епідемії туберкульозу в Україні.


Яким же чином убезпечити себе і близьких від зараження, не стати переносником збудника, тим самим борючись з епідемією? Для того, щоб дати відповідь на ці запитання, необхідно, як кажуть «знати ворога в обличчя».

 

Отже, що таке туберкульоз? Туберкульоз – інфекційна бактеріальна інфекція, спричинена потраплянням збудника – мікобактерії туберкульозу (палички Коха) до організму людини і ураження ним життєво важливих органів (у 95% випадків уражаються легені).

Бактерії туберкульозу найчастіше розповсюджуються повітряно-крапельним шляхом. Збудник зберігає активність протягом довгого періоду часу і може знаходитись в пилі, грунті, повітрі, сторінках книжок. Знешкодити мікобактерію туберкульозу можливо дезінфікуючими засобами – спиртовими, хлорвмісними розчинами, вбиває їх дія ультрафіолетового опромінення. Збудник виділяють особи на так звану «відкриту» форму туберкульозу під час дихання, чхання, кашлю, розмови. 

У суспільстві існує стереотип, що туберкульоз – це хвороба незахищених верств населення, хвороба бідних осіб, але це не так. На туберкульоз може захворіти кожен, не зважаючи на матеріальний стан. До того ж, хвороба «молодшає»: за останні 10 років, згідно статистичних даних, туберкульоз уражав осіб працездатного віку (15-48 років).

Беручи до уваги той факт, що в Україні епідемія туберкульозу, кожен громадянин вже інфікований паличкою Коха, але збалансоване харчування, порівняно здоровий спосіб життя, увага до свого здоров’я попереджають подальший розвиток інфекційного процесу в організмі. Діагностувати туберкульоз можна рентгенологічно (флюорографія, рентгенографія, томографія), бактеріоскопічно (аналіз мокротиння), за допомогою туберкулінодіагностики (проба Манту). На основі результатів всіх цих методів обстеження, виставляється діагноз «туберкульоз». 

Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне. Курс лікування представляє собою антибіотикотерапію, підтримуючу терапію (вітаміни, препарати підтримки печінки), санаторно-курортну реабілітацію. Для хворого дуже важливим має бути доведення лікування до кінця і отримання довідки про повне одужання. В іншому випадку, коли курс лікування перервано, або з появою полегшення симптомів хворому здається, що він одужав, можуть розвиватися небезпечні форми захворювання – резистентний, мультирезистентний і хіміорезистентний туберкульоз. Ці терміни означають, що стандартні схеми лікування на паличку Коха вже не діють, вона пристосувалася до антибіотиків, якими хворий лікувався раніше, і необхідно підбирати нове лікування і нові препарати. Препаратів для лікування мультирезистентного туберкульозу в Україні обмаль, а ціна їх дуже висока. Тому важливо не доводити захворювання до таких тяжких форм, вчасно обстежитись і пролікуватись.

Тягар туберкульозу в Україні 
• Епідемія туберкульозу була оголошена в Україні в 1995 році. За останнє 10-ліття ситуація погіршилася. За період з 1994 - по 2005 р. - кількість уперше виявлених хворих на туберкульоз збільшилася приблизно в 2 рази, зросла смертність від туберкульозу . 2/3 захворілих складають чоловіки
• За даними України за 9 місяців 2007 року виявлено близько 28 тис. випадків захворювання на туберкульоз
• Максимальна захворюваність зафксована в Херсонській обл., Миколаївській, Луганській, Кіровоградській, Донецькій
• Серед дітей зі 100 тис. - занедужали 7,3. Серед підлітків: зі 100 тис. - 22,5
• Найвищі показники захворюваності на туберкульоз +ВІЛ - за 9 міс. 2007 р. у Миколаївській області 15,8 на 100 тис. і в Донецькій області - 9,5 на 100 тис. населення
• У в'язницях захворюваність на туберкульоз значно вища, особливо на туберкульоз із множинною лікарською стабільністю. Захворюваність на туберкульоз у в'язницях приблизно в 50 разів вища за аналогічну серед мирного населення, а смертність у 30 разів вища
• Важливими факторами, що впливають на епідситуацію в Україні, є: пізнє звертання до лікаря для визначення діагнозу й лікування; стабільність до антибактеріальних препаратів і наявність супутньої ВІЛ-інфекції
Туберкульоз – проблема не лише медична, а і соціальна – втрата хворим працездатності, значні витрати на підтримуючу, компенсаційну терапію, збалансоване харчування, факт епідемії туберкульозу в країні, в той час, як в розвинутих країнах на туберкульоз хворіють одиниці.

Отже, для запобігання зараженню необхідно:
• повноцінно харчуватись, слідкувати за здоров’ям;
• проходити флюорографію регулярно 2 рази на рік;
• слідкувати за гігієною рук, мити овочі, фрукти перед вживанням;
• проводити періодичні провітрювання приміщень на робочому місці;
• при підозрі на туберкульоз у своїх близьких, або при появі перших симптомів, терміново звернутись до лікаря.

Симптоми туберкульозу:
• кашель більше двох тижнів;
• температура тіла 37,0 – 37,9 гр., що тримається довгий час;
• безпричинна втрата ваги за короткий час;
• нічна пітливість;
• блідість, сіруватий колір обличчя
Однак, часто туберкульоз протікає безсимптомно, або хворий не зважає на погіршення стану, ось чому важливо проходити регулярні профілактичні огляди.

На сьогоднішній день в Україні ведеться активна боротьба з епідемією туберкульозу. Працює програма «Зупинимо туберкульоз в Україні» за підтримки Глобального фонду для боротьби з ВІЛ/СНІД, туберкульозом і малярією та Фондом Ріната Ахметова «Розвиток України». В рамках цієї програми, в Кіровоградській області благодійна організація «Відкрите серце» реалізовує проект «Сприяння», що допомагає представникам уразливих груп (особам без житла, наркозалежним, звільненим протягом останніх двох років з місць позбавлення волі) у доступі до послуг лікування та діагностики туберкульозу. З будь-яких питань щодо необхідності обстеження та лікування туберкульозу, ви можете отримати консультації за телефонами:
(0522) 27-18-26
099 759 68 69 Аліна
066 438 73 08 Наталія
З питань діагностики та лікування для вищезазначених уразливих груп, звертайтесь до соціальних працівників проекту:
066-352-04-40 Вікторія, 095-407-00-03 Богдан, 099-099-11-82 Анатолій

Наталія Юрченко

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв