За минулий рік захворюваність на туберкульоз у Кропивницькому збільшилась

Опубліковано . в Здоров'я

Кількість переглядів - 2225

У 2017 році питання протидії поширення туберкульозу та ВІЛ- інфекції/СНІДу визнане як одне із пріоритетних напрямків роботи галузі медицини та соціального захисту міста Кропивницького. У місті затверджено план заходів щодо реалізації Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу та ВІЛ - інфекції/ СНІДу на період до 2020 року. Про це повідомляє прес-служба управління охорони здоров'я міськради Кропивницького. 

Дані про захворюваність на туберкульоз у Кропивницькому

За спостережними даними, у Кропивницькому поширеність туберкульозу знизилася на 5,3% і на 100 тис. населення, становить 82,3 випадків проти 86,9 у 2016 році (обласний показник 2016 року – 102,8). Захворюваність на туберкульоз в 2017 році збільшилась на 25,4% і склала 62,7 проти 50,0 у 2016 році (обласний показник 2016 року – 67,0). Смертність від туберкульозу знизилася на 47,2% і становить 4,7 на 100 тис. населення проти 8,9 у 2016 році (обласний показник 2016 року – 10,2).

У 2017 році в місті проведено 115986 флюорографічних обстежень від124265 запланованих (93,3%) за направленнями лікарів вторинного та первинного рівня надання медичної допомоги. Обстеження також проводились пересувним флюорографом, у якому взяли участь 5467 осіб. Під час обстежень було виявлено 51 випадок туберкульозу.

Необхідно відмітити також покращення показника охоплення новонароджених вакцинацією БЦЖ на 100 народжених живими з 89,1 у 2016 році до 99,0 у 2017 році (обласний показник 2017 року – 88,0).

План профілактичного обстеження дорослого населення із груп ризику щодо захворювання на туберкульоз торік иконанона 100%, всього проведено 12202 обстежень.

У 2017 році проведено 27932 туберкулінових проб серед дитячого населення від 4 до 14 років (показник 1000,0 на 1000 дитячого населення), вакциновано 2334 дітей проти туберкульозу (95,6% від річного плану), ревакциновано 672 дитини (99,9%). 

Туберкульоз. Симптоми 

Туберкульоз - широко поширене в світі інфекційне захворювання людини і тварин, що викликається різними видами мікобактерій з групи Mycobacterium tuberculosis complex (M. tuberculosis і іншими спорідненими видами) або інакше паличками Коха. Туберкульоз зазвичай вражає легені, рідше зачіпаючи інші органи і системи. Mycobacterium tuberculosis передається повітряно-крапельним шляхом при розмові, кашлі і чханні хворого. Найчастіше після інфікування мікобактеріями захворювання протікає у безсимптомній, прихованій формі (тубінфікування), але приблизно один з десяти випадків прихованої інфекції, в кінці кінців, переходить в активну форму. Інфекція Mycobacterium tuberculosis complex передається переважно повітряно-крапельним шляхом - через кашель, чхання, під час розмови на близькій відстані з інфікованим співрозмовником. Зазвичай недуга розвивається у людей з ослабленим імунітетом, а також у дітей, які проживають в контакті з хворими на туберкульоз, в сім'ях, які ведуть асоціальний спосіб життя або мають погані побутові умови (тісні сирі квартири, порушення санітарно-гігієнічних норм прибирання приміщень). Однак традиційно відокремлюють дві великі категорії групи ризику - медична та соціальна. У медичній групі знаходяться всі люди, хворі хронічними неспецифічними захворюваннями легень (хронічний бронхіт, бронхіальна астма), особи, які працюють на шкідливих виробництвах. Також схильні до зараження туберкульозом пацієнти з хронічною виразковою хворобою шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічним пієлонефритом і гломерулонефритом, цукровим діабетом. У соціальній групі ризику знаходяться люди, які тривалий час перебувають у закритих установах, місцях великого скупчення собі подібних. Сюди входять не тільки в'язниці, але і, наприклад, будинки-інтернати для громадян похилого віку та людей з інвалідністю. 

Класичні симптоми туберкульозу легенів - тривалий кашель з мокротою, іноді з кровохарканням, які з'являтимуться на більш пізніх стадіях, тривала субфебрильна температура, лихоманка, слабкість, нічна пітливість, знижений апетит і, як наслідок, значне схуднення.

Симптоми, при виявленні яких обов’язковим є обстеження на туберкульоз:

-Продуктивний кашель із виділенням мокроти, що триває понад 2 тижні

-Втрата маси тіла

-Підвищення температури тіла

-Спітніння вночі

-Кровохаркання

-Біль в грудній клітці 

Діагностика туберкульозу заснована на флюорографії, рентгенографії та комп'ютерної томографії уражених органів і систем, мікробіологічному дослідженні різного біологічного матеріалу, шкірної туберкулінової проби (реакції Манту), а також методі молекулярно-генетичного аналізу (полімеразна ланцюгова реакція) та ін. Лікування складне і тривале, вимагає прийому препаратів протягом мінімум шести місяців. Осіб, які контактували з хворим, обстежують рентгенологічно або за допомогою реакції Манту, з можливістю призначення профілактичного лікування протитуберкульозними препаратами. При своєчасній діагностиці та дисциплінованому ставленні до лікування середній період спостереження, починаючи від постановки і закінчуючи зняттям з диспансерного обліку, становить від трьох до п'яти років - як для дітей, так і для дорослих.

Туберкульоз у дітей 

У дитини, інфікованої туберкульозом, немає симптомів хвороби, і він не поширює туберкульозні бактерії, тобто - інфекція в організмі є, але знаходиться під контролем імунітету. Треба сказати, що до 18 років інфікування туберкульозом відбувається у 90-95% людей в Україні, і велика частина цих людей залишається здоровими. Однак при ослабленій імунній системі (наприклад, на тлі ВІЛ-інфекції, діабету, стресу, гормональної перебудови в підлітковому віці, контакту з хворими на туберкульоз, недостатнього харчування і т.д.) інфікована людина, і особливо, дитина, може захворіти на туберкульоз в результаті розмноження бактерій туберкульозу, що знаходяться в її організмі. Розвитку захворювання також сприяє відсутність повноцінного харчування. Головну роль в профілактиці відіграє вакцинація дітей вакциною БЦЖ. Також важливо комплексно зміцнювати імунітет дитини, оскільки основну роль в реакції на інфікування організму грає ступінь імунного захисту. Третім правилом повинно бути відокремлення дитини з хворими на активний туберкульоз (краще санаторне лікування) і дотримання правил особистої гігієни.

Профілактика туберкульозу

Основним профілактичним заходом туберкульозу, як і більшості захворювань, є ведення здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок, загартовування. Важлива і своєчасна діагностика, яка можлива лише при регулярному флюорографічному обстеженні хоча б раз на рік. За своєчасну організацію такого обстеження серед населення, згідно з чинним законодавством, відповідають керівники підприємств, навчальних закладів та лікувальних установ. У черговий раз варто нагадати про необхідність планової вакцинації БЦЖ, починаючи з перших днів життя дитини. Щеплення немовлят запроваджене з конкретною метою - уберегти дітей від смертності при зараженні туберкульозом. Жодна офіційна релігія не забороняє БЦЖ. 

 

G

Сподобалася стаття?

Реклама
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв