Відмова від лікування ВІЛ-інфікованої дитини - привід звертатись в поліцію

Опубліковано . в Здоров'я

Кількість переглядів - 1270

 

До одного із сімейних лікарів Кропивницького звернулася жінка, щоб її дитина пройшла плановий медичний огляд. Лікар, переглядаючи загальні аналізи, виявив, що дитина хворіє на ВІЛ протягом тривалого часу. Лікар запропонував матері, як законному представнику дитини, щоб остання пройшла тест на ВІЛ. Однак матір рішуче відмовилася. Лікар усвідомлював, що дитині потрібне лікування, однак як згідно із законом він міг вчинити у даній ситуації?

 

Як діяти роз'яснюють працівники Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД».

- Як правило, лікар мав би попросити батьків, як представників дитини, надати у письмовій формі підтвердження відмови від лікування. Але, окрім цього, лікар має інший обов’язок, передбачений частиною 5 статтею 43 Основ законодавства України про охорону здоров'я – у разі відмови представника пацієнта від лікування, і якщо це може мати тяжкі наслідки для здоров'я останнього, лікар має повідомити про зазначену ситуацію органи опіки і піклування. Більше того, лікар повинен попередити батьків про відповідальність, яка передбачена статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства»: «У разі відмови від надання дитині необхідної медичної допомоги, якщо це загрожує її здоров’ю, батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність згідно з законом. Медичні працівники у разі критичного стану здоров’я дитини, який потребує термінового медичного втручання, зобов’язані попередити батьків або осіб, які їх замінюють, про відповідальність за залишення дитини в небезпеці», - зауважує юрист проекту «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині» Арсен Арутюнян.

Законодавством України на батьків покладаються обов’язки щодо піклування за здоров'ям своїх дітей. Як зауважує юрист, у статті 10 Основ законодавства України про охорону здоров’я зазначається, що громадяни України повинні піклуватись про здоров'я дітей, а в ч. 1 ст. 59 ця ж норма доповнюється тим, що у разі порушення обов’язку щодо піклування за здоров'ям дітей винні батьки можуть бути позбавлені батьківських прав у встановленому законом порядку. Статтею 166 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність при невжитті заходів щодо лікування батьками дітей.

- Коли батьки відмовляються від лікування ВІЛ у своїх дітей, у такому випадку лікар має звернутися до органу опіки та піклування з повідомленням про факт відмови батьків (одного з батьків) від лікування своєї дитини. Далі - звернутися до органів Національної поліції і повідомити про факт вчинення злочину. Важливим при вчиненні вказаних дій є дотримання принципу конфіденційності з врахуванням Міжнародної статистичної класифікації хвороб 10-го перегляду, а також організація збирання доказової бази (зокрема, історії хвороб; карток; заповнених форм, затверджених МОЗ України; письмового підтвердження відмови від лікування тощо), - додає юрист Арсен Арутюнян.

 

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв