Здоров'я

Що робити якщо дитина вкололась голкою на вулиці

. 3021

З таким питанням нещодавно до КОБО ЛЖВ звернулася жителька Кропивницького Марина.

Соціальні працівники одразу надали необхідну консультацію, заспокоївши жінку. Проте такі випадки не поодинокі. Тому про постконтактну профілактику спілкуємося – з головою правління Кіровоградського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Юлією Чабанюк.

Постконтактна профілактика - це вчасно розпочатий короткочасний прийом антиретровірусних препаратів для зниження ймовірності інфікування ВІЛ після підтвердженого контакту з біологічними рідинами, що містять ВІЛ. Заходи постконтактної профілактики – це надання першої допомоги (екстрена профілактика), консультування та оцінка ризику інфікування, тестування на ВІЛ (у перші 72 години та через три місяці від дати можливого інфікування), призначення курсу антиретровірусних препаратів.

- У разі якщо дитина вкололася голкою шприца, важливо надати першу допомогу після можливого контакту з ВІЛ. Це необхідно розпочати негайно після контакту. Потрібно скоротити час контакту з інфікованими біологічними рідинами та правильно обробити місце контакту, знизивши тим самим ризик інфікування. Заходи екстреної профілактики після контакту з ВІЛ залежать від типу контакту. Якщо це ушкодження шкірних покривів, то слід добре промити ушкоджену ділянку водою з милом, при цьому не можна її терти. Бажано спровокувати витікання крові. Тому акуратно надавити на шкіру навколо ушкодженої ділянки, але в жодному разі не слід натискати на саму рану. Краще, це зробити під струменем води. Потім слід протерти місце ураження ватним тампоном, змоченим одним із дезінфектантів. Наприклад, 70% розчином етилового спирту, 5% розчином йоду при порізах, 3% розчином перекису водню або антисептиком на водній основі, - наголошує Юлія Чабанюк, додаючи: дуже важливо перевірити чи все-таки був факт проколу - чи є сліди проколу на шкірі, чи дитина просто тримала в руках використаний шприц.

Після вжиття заходів екстреної профілактики протягом перших 24 годин після ризикованого випадку (не пізніше 72 годин для одержання професійної медичної допомоги), необхідно звернутися до Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД. Адреса закладу: м. Кропивницький, вул. Комарова 1, (з 8.00 до 15.00).

- Ризик інфікування ВІЛ має оцінюватися досвідченим фахівцем з лікування ВІЛ-інфекції. Важливо знати, чи підтверджена наявність ВІЛ-інфекції в можливого джерела інфікування або лише припускається. У людини, що зазнала ризику інфікування, уточнюють, які заходи першої допомоги вже було вжито. В обов’язковому порядку буде проведено тестування на ВІЛ особи, яка ймовірно мала контакт з ВІЛ. Тестування проводиться кваліфікованим медичним працівником за згодою клієнта відразу при зверненні за допомогою до Центру СНІД або кабінету Довіри (у перші три доби з моменту контакту з потенційно інфікованою біологічною рідиною). До того ж, не варто викидати шприц, - зазначає Юлія Чабанюк.

З метою профілактики лікарем призначається профілактичний курс антиретровірусних препаратів.Починати постконтакту профілактику АРВ-преператами потрібно якомога раніше, переважно в перші дві години, але не пізніше 72 годин після небезпечного контакту. Лікар-інфекціоніст призначає наступне медичне спостереження.

ВІЛ-інфекція має «період вікна», під час якого важко визначити, чи все таки відбулось інфікування на ВІЛ. Тому для виключення інфікування, через три місяці особа, яка мала контакт з ВІЛ, має пройти ще одне тестування на ВІЛ. Негативний результат на ВІЛ говорить про те, що інфікування не відбулось.

Більш детальну інформацію можна отримати, зателефонувавши до Національної лінії телефону довіри з проблеми ВІЛ/СНІД: 0 800 500 451.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама