Здоров'я

Усе є і без пафосу: на Кіровоградщині показали першу в країні новозбудовану сільську амбулаторію (ФОТО)

 Автор: Валерія Жовтун. 5342

Першу із запланованих по країні 513 сільських амбулаторії збудували на Кіровоградщині, в селі Протопопівка Приютівської ОТГ. Це сучасне приміщення вартістю в майже шість мільйонів гривень і начинням із нових меблів, техніки та обладнання ще на понад 700 тисяч гривень.

 IMG 2556

Виявляється перша в країні сільська амбулаторія загальної практики сімейної медицини працює вже кілька тижнів однак лише сьогодні, 6 грудня, її презентували на широку публіку  - керівництву області та журналістів. На оглядини приїхав голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Кузьменко і одразу при вході в амбулаторію запитав жартома: «А де кульки?».

IMG 2621

А й справді, враховуючи те, що це перша новозбудована сільська амбулаторія в рамках реформи медицини офіційного відкриття за участі перших осіб країни не відбулося. Враховуючи те, що і в ЗМІ і під час презентації медзакладу сьогодні звучало, що проект «Доступна медицина» - президентська ініціатива, на презентацію об’єкту ні Президент, ні хтось із вищого керівництва країни так і не з’явився. Хоча попередньо в місцевому ЗМІ була інформація, що у відкритті амбулаторії візьме участь Віце-прем’єр-міністр  – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко.

- Ми фактично без зайвого пафосу, без кульок, стрічок почали. Я як голова обласної державної адміністрації вже декілька разів говорив, що ми завершили будівництво. І Президент на Раді регіонального розвитку говорив, що в Приютівській громаді Протопопівки завершено будівництво, - каже Сергій Кузьменко. – І Ви (до лікаря-терапевта, - авт.) зразу прийшли, розмістилися і працюєте.  

А секрет першості області із зведенням амбулаторії нібито в тому, що не чекали до останнього.

- Ми не чекали фінансування з державного бюджету, яке надійшло фактично у вересні. Ми з початку року дуже активно працювали над цим проектом: розробили проектно-кошторисну документацію, яку погодили з Кабінетом міністрів, пройшли всі експертизи, і передбачивши співфінансування з місцевих бюджетів, оголосили тендери. І як тільки отримали вже кошти у вересні, то фактично одночасно приступили до будівництва амбулаторій, –  розповів Сергій Кузьменко.

IMG 2580

Просторе приміщення нового формату з реєстратурою, кімнатою для медичного персоналу, оглядовою, процедурною, кабінетом щеплень, новими меблями, оргтехнікою, обладнанням.

IMG 2625

- Як вам амбулаторія? – запитує голова ОДА.

- Класно, - відповідає жінка і додає, що прийшли подивитися, бо сусіди.

Також слід відзначити, що в цьому приміщенні є окреме житло для сімейного лікаря. Це просторі кілька кімнат, кухня, окремо ванна і душова кімната та є навіть гардеробна. Поки житло вакантне і без меблів. Хто б там не жив зможе обирати меблі на свій смак – приємний бонус.

IMG 2682

Натомість двоє сімейних лікарів, які нині працюють в новій амбулаторії мають своє житло.

IMG 2607

- Може доведеться медсестру поселити, бо буквально 30 листопада звільнилася медсестра, а може ще один лікар прийде на посаду, набере пацієнтів, бо я – сумісник, - каже Андрій Данилюк, лікар-терапевт, який приймає своїх пацієнтів в новій амбулаторії двічі на тиждень.

IMG 2569

Загалом у амбулаторії обслуговується майже 2300 населення з Протопопівки та ще трьох навколишніх сіл. А підписали декларації з двома сімейними лікарями медзакладу вже близько 1600 пацієнтів.

- У нас є і міське населення, яке підписало з нами декларації, але це не великий відсоток – десь 10, - каже сімейний лікар, завідуючий амбулаторією ЗПСМ Віталій Ізотов і додає. – Люди продовжують приходити і укладати договори. Раніше амбулаторія знаходилася в такому старому, аварійному  приміщенні й люди туди йшли неохоче. Це були невеликі площі і не було такого сучасного обладнання. Коли надійдуть гемоаналізатори, то люди будуть іти до нас, бо так вони їздять в місто (Олександрію, - авт.) чи Приютівку, де могли зробити аналізи крові, мочі.

IMG 2677

Саме в кабінеті сімейного лікаря, завідуючого амбулаторією відбувся тестовий скайп-зв’язок з обласною лікарнею. У такий спосіб на практиці сімейний лікар зможе отримати консультацію зі  вузькопрофільними спеціалістами вразі необхідності. Задумка непогана, хоча практично, навіть із попередньою підготовкою в обласній лікарні відповіли з другого виклику і ще кілька хвилин пішло на те, щоб ввімкнути відео. Хоча як відзначив Сергій Кузьменко це ще не проект «Телемедицина».

- Етап «Телемедицини» в цій амбулаторії не присутній. Ми безумовно цей етап плануємо найближчим часом реалізувати, як в Україні в цілому, так і в кожній із 18 амбулаторій, які будуть збудовані на Кіровоградщині,  - розповів голова облдержадміністрації.

До речі, цьогоріч замість попередньо запланованих 18-ти сільських амбулаторій в області до кінця року збудують близько 10. Решту добудують на весні 2019-го. За словами пана Кузьменка, це пов’язане з погодними умовами, які унеможливлюють якісне виконання робіт.

Серед обіцянок на наступний рік – це додаткові кошти з бюджету на придбання автомобілів для сільських ФАП, амбулаторій. Одну із таких медавтівок за півмільйона гривень можна було побачити сьогодні біля Протопопівської амбулаторії.

IMG 2571

- У нас таких машин вже придбано 18, - каже Сергій Кузьменко. – Є також гарна новина, що за програмою сільської медицини уряд прийняв рішення профінансувати придбання ще більшої кількості автомобілів. Тому ми такі машини поставимо для амбулаторій, які потребуватимуть такий транспорт.

А от чого  ще може не вистачати амбулаторії – запитання на яке не змогли відповісти: «Усе є», «Всього вистачає», «Щоб по всім селам був такий сервіс».

IMG 2596

Хіба дехто з працівників хотів, аби підвищили зарплату, бо «мінімалка» – 3000 грн.

Натомість, як розповів «Гречці» голова Приютівської ОТГ Андрій Коломійцев, додаткових витрат в бюджеті громади на новозбудовану амбулаторію не повинно бути.

- Усі працівники, які працювали в старій амбулаторії перейшли працювати в нову. Там приміщення законсервоване, бо по суті то житлова будівля, яка не відповідала вимогам. Тому фінансування, яке було на амбулаторію таким і залишається. Про додаткові якість витрати не ідеться. Там опалювалося приміщення на газу, а тут – на електроенергії, тому ми вже економимо, бо не опалюємо газом, - розповів Андрій Коломійцев.

IMG 2725

IMG 2706

IMG 2693

IMG 2651

IMG 2644

IMG 2582

Валерія Жовтун. Фото автора

 

Поширюйте

Коментуйте