Здоров'я

Що робити якщо поранився використаним шприцом

. 2570

Зайнялися прибиранням в парку чи вийшли на прогулянку і знайшли використаний шприц. Що робити? Перш за все не панікуйте та дотримуйтеся правил, що будуть написані нижче. Ваша безпека у ваших руках, роз'яснює на своїй сторінці в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

Звісно, використаним голкам та шприцам не місце в громадських місцях. Але трапляється, що люди, які ними користуються, не утилізують їх належним чином. Щороку реєструються й випадки поранення цими предметами. З настанням тепла і масовим прибиранням парків та скверів ризики натрапити на таку “знахідку” зростають.

Разом з Infection Control in Ukraine/ Інфекційний контроль в Україні розповідаємо, як діяти:

???? якщо ви поранилися голкою або шприцом
????щоб запобігти таким пораненням
????як правильно зібрати та утилізувати голку чи шприц

Що робити, коли випадково вколовся використаною голкою?

➡Не панікуйте, дихайте рівно та спокійно.
➡Через поранення голкою можуть передаватися ВІЛ, гепатит В і С, герпес, малярія, сифіліс, дифтерія та ще кілька десятків інших парентеральних інфекцій. Але шанси зараження патогенами крові з голки дуже низькі.

Є дані про ризики зараження серед медичних працівників. Для гепатиту В вони становлять від 2% до 40%, гепатиту С — 3-10%. ВІЛ — 0,2-0,5%. Ризики залежать від багатьох факторів: розміру голки, глибини проникнення, кількості крові, що потрапила при пораненні та концентрації в ній вірусу.

На відміну від ситуації з медичними працівниками, джерело крові у голках та шприцах, які знаходяться на вулиці, зазвичай невідоме. До того ж поранення не відбувається одразу після використання голки, вона рідко містить залишки свіжої крові, а вірус, який міг бути в крові, зазнав впливу світла та температури. Внаслідок цього ризики зменшуються.

➡В будь-якому випадку треба діяти швидко для попередження ризиків зараження.

Тож зробіть наступне:

▪ зачекайте щоб кровотеча пройшла сама протягом декількох хвилин
▪ промийте рану водою
▪ не намагайтеся очистити рану або відсмоктувати кров
▪ висушіть і заклейте рану пластиром
▪ вирушайте до найближчого травмпункту або кабінету довіри, чи центру ВІЛ/СНІДу (адреси центрів в містах України тут: https://bit.ly/2PmDsc0).
Далі лікар оцінить ваші ризики на інфікування і запитає про травму. Він повинен буде дізнатися коли, де і як це сталося, в якому стані була голка — відкрита чи закрита, з наявними ознаками залишків крові чи без, як саме стався контакт з голкою та як глибоко вона проникла під шкіру. Будьте готові максимально чітко згадати всі деталі.

Якщо буде встановлено, що ризики інфікування відсутні — ви дійсно можете перестати хвилюватися. Якщо ж лікар оцінив ваші ризики як високі, найбільш ймовірно, що вам знадобиться щось з наступного переліку:

▪ профілактика антибіотиками для уникнення шкірної інфекції
▪ щеплення проти гепатиту В
▪ профілактична терапія від ВІЛ
▪ зразки вашої крові можуть бути перевірені на гепатит В, гепатит С або ВІЛ одразу або після певного проміжку часу

Коли ви отримаєте інструкцію як діяти — надалі ви можете консультуватися з вашим сімейним лікарем. Обов’язково потрібно дотримуватися всіх інструкцій. Особливо щодо прийому профілактичних препаратів для запобігання зараження.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама