Здоров'я

Місячні затримки зарплат і скорочення: як на Кіровоградщині реформується протитуберкульозний диспансер

. 6229

 

З квітня, з початку старту другого етапу медичної реформи Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер вже майже вдвічі скоротив ліжкомісця, а ще персонал та має затримки у виплаті зарплат. А все тому, що медустанові вкрай не вистачає багатомільйонного фінансування.

 medreform

Зарплати із затримкою в кілька місяців

До редакції “Гречки” звернулася медпрацівниця обласного протитуберкульозного диспансеру Валентина і розповіла про кількамісячні невиплати зарплат.

– Вже вересень, а ще за липень не отримали кошти, – пише Валентина. – Після початку медичної реформи з першого квітня медичні працівники облтубдиспансеру з затримкою в декілька місяців не отримують заробітну плату. Неодноразово зверталися на “гарячі лінії” НСЗУ, ОДА, а затримки як були, так і є. Що робити людям у яких є діти, яких потрібно годувати, одягати, збирати до школи, кредити, які потрібно виплачувати, комунальні послуги за які треба платити. Відповідь одна – немає коштів. НСЗУ не в повному обсязі фінансує, коштів на заробітну плату не вистачає. Вихід один – звільнитися, щоб отримати заборгованість. Люди, які звільнилися за цей час, а немало працівників позвільнялися через невиплату зарплати, борги отримали. Як жити далі?

За її словами, найперше медпрацівників цікавить, коли будуть вчасно виплачувати зарплати.

– Наразі всіх цікавить, коли будуть вчасні і регулярні виплати заробітної плати? Чому замовчують про ситуацію з туберкульозом у країні, чому не цінують кваліфікованих фахівців у цій галузі? Чому тим хто працює з Covid доплачують, а тим, хто працює з відкритими формами туберкульозу платять ставку?

 

Майже вдвічі скоротили ліжкомісця, працівники звільняються і це ще не кінець

Про ситуацію із затримкою зарплат і скороченням розповіла директорка обласного протитуберкульозного диспансеру Галина Горенко. За її словами, нині заборгованість зарплат за частину липня – понад 2 млн грн та за серпень 3 млн 427 тис. грн.

– Зараз дуже складно. З переходом на фінансування з Національною службою здоров’я нашому закладу фактично немає коштів для забезпечення статей витрат на утримання, крім комунальних, які фінансує обласний бюджет, – каже Галина Горенко. – Ми про потребу в коштах неодноразово інформували і департамент облдержадміністрації, і обласну раду. Ми розуміли, коли ще готували до контрактування наш заклад на чотири пакети медичних гарантій, що коштів буде недостатньо. Тому зробили оптимізацію ліжкового фонду: скоротили 180 ліжок звичайного стаціонару та 55 денного стаціонару. Це потягло скорочення персоналу – 68 людей, з них 45 – за власним бажанням. Зараз люди також звільняються за власним бажанням, бо не можуть працювати в таких умовах і зазвичай їдуть на заробітки за кордон, на жаль.

Але грошей медзакладу і досі не вистачає.

– Не зважаючи на те, що ми зробили значну реорганізацію обсяги за договором з Нацслужбою здоров’я на медичне обслуговування не забезпечують більшу частину фінансових потреб диспансеру, – зазначає Галина Горенко. – Якщо говорити про забезпечення заробітною платою коштом НСЗУ це трохи менше 20%. Це вкрай обмежена наша потреба.

Ситуація, в яку потрапили протитуберкульозні диспансери в країні з початком другого етапу медреформи “Гречка” вже писала. По суті реформи йшлося про переформатування таких закладів за міжнародними зразками. Однак ситуація склалася так, що в результаті протитуберкульозні диспансери залишилися з мізерним фінансуванням, якого навіть не вистачає на зарплати працівникам. Проблему недофінансування визнали в Міністерстві охорони здоров’я й внесли зміни в реформу.

– Зараз кажуть, що це була помилка. Мав бути перехідний період до 2023 року, але щось не зробили ні нам, ні психіатричній службі. Тому таке вкрай обмежене фінансування, – каже очільниця обласного протитуберкульозного диспансеру. – Якщо не отримаємо додаткового фінансування, то ми будемо продовжувати скорочення, але це не буде дуже гарно для пацієнтів. Так ми скорочуємо, але пацієнти є і туберкульоз не меншає. А якщо і меншає, то тільки шляхом невиявлення пацієнтів, які сидять дома, а не поліпшення ситуації.

 

Де взяти гроші?

В департаменті охорони здоров’я ОДА кажуть, що витрати закладу не мають перевищувати доходів, крім того, в обласному бюджеті вже виділяли кошти на підтримку.

– Отримати додатковий фінансовий ресурс від НСЗУ вони могли б за умови подання плану заходів щодо виходу з проблемної ситуації на вимогу постанови Кабміну №513. Наразі немає інформації про те, чи подавали вони цей план до власника – обласної ради. Також невідомо, чи надсилала адміністрація диспансеру до обласної ради звернення про оптимізацію закладу, – розповіла заступниця директора департаменту охорони здоров'я ОДА Наталя Горбенко. – На перехідний період для виплати зарплати працівникам протитуберкульозному диспансеру з обласного бюджету тричі виділяли кошти. У сумі це понад 7 мільйонів гривень.

За словами директорки обласного протитуберкульозного диспансеру, частину з цих коштів отримали в серпні і ними закрили нестачу зарплати за травень і червень.

Також пані Горенко розповіла, що вони подалися на додатковий пакет фінансування від НСЗУ на перехідний період.

– Скільки це буде по сумі і коли ми не знаємо, – зазначає Галина Горенко. – Сподіваюся, що в кінці місяця підпишемо.

Загалом, за словами пані Горенко, НСЗУ законтрактувала понад 15 млн грн за 9 місяців, тоді як до реформи бюджет диспансеру був 65 млн грн на рік.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама