Здоров'я

Які вправи треба робити людям, які перехворіли на Covid-19

. 5118

 Фізичні вправи є важливою умовою одужання після тяжкого випадку COVID-19.

 Про це йдеться в інструкції з реабілітації пацієнтів, які тяжко перехворіли на коронавірус, розробленій ВООЗ.

Важливо піклуватись про безпеку під час виконання вправ, навіть якщо ви могли виконувати інші дії без допомоги до хвороби. Може бути необхідно, щоб з вами хтось знаходився під час занять.

Прості правила допоможуть виконувати фізичні вправи безпечно:

 • Перед вправами завжди робить розминку, а після них – заминку
 • Вдягайте вільний, зручний одяг та зручне взуття
 • Робіть вправи принаймні через годину після прийому їжі
 • Пийте достатньо води
 • Не робіть вправи у дуже спекотну погоду
 • У дуже холодну погоду виконуйте вправи у приміщенні

Якщо виникають будь-які з наступних симптомів, припиніть виконувати вправи:

 • Нудота або погане самопочуття
 • Запаморочення або відчуття слабкості
 • Сильна задишка
 • Липкий або рясний піт
 •  Відчуття стискання у грудях
 •  Біль, що посилюється

Вправи для розминки

Розминка готує тіло до вправ, щоб уникнути травм. Розминка повинна тривати близько 5 хвилин і наприкінці ви повинні відчувати легку задишку.
Вправи для розминки можна виконувати сидячи або стоячи. Якщо ви виконуєте вправи стоячи, тримайтесь за стійку поверхню за необхідності.
Повторюйте кожен рух 2–4 рази.

vpravy1

Оздоровчі вправи

Оздоровчі вправи слід виконувати протягом 20–30 хвилин, 5 днів на тиждень.

Нижче наведено декілька прикладів оздоровчих вправ. Будь-які дії, через які виникає середня або майже сильна задишка, можна вважати фізичними вправами. Засікайте час, який витрачаєте на оздоровчі вправи і поступово збільшуйте час, який можете витримати. Збільшувати час на оздоровчі вправи можна невеликими кроками – на 30 секунд або 1 хвилину. Може знадобитися деякий час, щоб повернутися до рівня фізичної активності, який у вас був перед хворобою.

vpravy7

vpravy8

Вправи на зміцнення м’язів

Вправи на зміцнення м’язів допоможуть зміцнити ті м’язи, які стали слабшими в результаті хвороби. Такі вправи слід виконувати тричі на тиждень. Вправи на укріплення м’язів не викличуть таку саму задишку,
як оздоровчі вправи. Замість цього, ви відчуватимете, що добре попрацювали м’язами.
Намагайтеся зробити 3 підходи по 10 повторень кожної вправи, з короткими перервами на відпочинок між підходами. Не хвилюйтесь, якщо ці вправи здаватимуться важкими. Якщо вам буде важко їх виконувати, почніть із меншої кількості повторів в кожному підході та поступово дійдіть до 10 повторень за підхід. Коли почнете виконувати вправи краще, використовуйте важчі ваги, щоб примусити м’язи працювати ще інтенсивніше. Можна використовувати бляшанки з консервованою їжею як ваги.

Нижче наведені деякі вправи на зміцнення м’язів передплічь та ніг, які можна виконувати стоячи або сидячи. Ці вправи можна виконувати у будь-якій послідовності. Не забувайте тримати гарну поставу – спина рівно, живіт втягнений – та виконуйте вправи повільно.
Не забувайте робити вдих, коли готуєтесь зробити найважчу частину вправи, та видих – коли робите зусилля.

vpravy2

vpravy3

vpravy4

Вправи на заминку

Вправи на заминку дозволяють тілу повернутися до нормального стану перед тим, як завершити заняття. Заминка повинна тривати близько 5 хвилин і наприкінці дихання повинно нормалізуватися. Спробуйте виконати всі запропоновані вправи, але якщо вам важко, виконайте ті, які можете.

vpravy5

vpravy6

Достатній рівень виконання вправ

Для того, щоб визначити, чи ви виконуєте вправи на достатньому рівні, придумайте та вимовіть речення:

 • Якщо ви можете вимовити ціле речення не зупиняючись без задишки, можна докладати більше зусиль при виконанні вправ
 • Якщо ви не можете говорити взагалі або можете вимовити лише слово та маєте сильну задишку, ви перевантажуєте себе вправами
 • Якщо ви можете вимовити речення зупиняючись один або два рази, щоб віддихатися, а задишка середня або майже сильна, ви виконуєте вправи на відповідному рівні

Не забувайте, що відчувати задишку під час фізичних вправ нормально, це безпечно та не шкідливо. Поступово приходячи у відповідну фізичну форму, ви будете відчувати задишку все менше. Щоб покращити фізичну форму, задишка під час фізичних вправ має бути середньою або важкою.

Якщо задишка занадто сильна, щоб говорити, необхідно уповільнитися або зупинитися поки дихання не стане більш контрольованим. Як полегшити задишку читайте тут.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама