Здоров'я

Як обрати сімейного лікаря: 5 порад пацієнтам

. 2930

Понад два роки українці мають змогу вільно обирати сімейних лікарів. Медична реформа створила умови, за яких кожна людина може знайти лікаря чи лікарку, яким довіряє та з якими комфортно саме їй.

likarka

За цей час і пацієнтська, і медична спільнота переконались у величезному попиті на лікарів та лікарок, які, крім високого рівня спеціалізованих знань, вміють ефективно комунікувати, адаптуватись до змін, раціонально планувати час, бути проактивними та публічно поширювати принципи громадського здоров'я. Про таких лікарів говорять, що вони мають розвинені м'які навички, тобто неклінічні компетенції, які забезпечують якісну доставку медичних знань та вмінь до пацієнта чи пацієнтки.

Наявність розвинених м'яких компетенцій (soft skils) — це новий стандарт професії. У 2020 році вперше в Україні була розроблена карта м'яких навичок саме для лікарів та лікарок первинної ланки. Під м’якими навичками маються на увазі знання, вміння та безпосередня поведінка лікарів та лікарок, які впливають на ефективність роботи, вміння комунікувати з командою, пацієнтами та суспільством, та здатність при цьому підтримувати особисте благополуччя. Соціальний проєкт “Твій сімейний лікар” спільно з Академією Національної служби здоров'я та МОЗ України запустили онлайн-курс, що допомагає розвинути ці навички.

Чому добре мати лікаря з розвиненими soft skills?

В першу чергу, це про довіру , взаємоповагу і здорову комунікацію між вами. І хоча пересічній людині без медичної освіти важко однозначно визначити рівень професійних компетенцій лікаря чи лікарки, існує кілька простих ознак, за якими ви можете перевірити рівень розвитку м'яких навичок вашого лікаря чи лікарки і так зрозуміти, наскільки у вас вийде знайти спільну мову.

1. Демонструє залученість

Лікар або лікарка з розвиненими м'якими навичками одразу намагатиметься встановити з вами контакт. Зверніть увагу, чи уважно він чи вона вас слухає, чи вміє співпереживати та відчувати ваш емоційний стан? Чи звертається до вас тактовно і доброзичливо на ім'я? Чи показує налаштованість на діалог?
Лікар або лікарка з розвиненими м'якими навичками ніколи не критикуватиме вас за стиль життя, зовнішній вигляд, приналежність до різних спільнот чи культур, або за наявність хронічних захворювань, як, наприклад, ВІЛ. Такі лікарі розуміють як працювати з різними категоріями пацієнтів, спираючись на принципи доказової медицини.

2. Має широке сприйняття

Зверніть увагу, наскільки детально розпитує вас лікар чи лікарка про історію хвороби, чи підходить до питання комплексно, враховує деталі, особливості життя та різноманітні фактори не лише про ваш стан здоров'я, але й про середовище та атмосферу, в яких ви існуєте? Чи фокусується виключно на виході з гострого стану? Запитайте про профілактику, яка доречна саме для вас, і подивіться, чи матиме фахівець наснагу пояснити вам переваги профілактики, чи порадить корисні джерела і літературу, які є доказовими і викладені в доступній формі для пацієнтів, чи посилатиметься на авторитетні дослідження, зокрема міжнародні? А якщо в лікаря або лікарки напоготові є роздруковані примірники загальних порад щодо частих запитань, це гарний сигнал, що він/вона уважно ставиться до своїх пацієнтів та працює над покращенням комунікації та освітою.

3. Пояснює та поширює знання

Лікар або лікарка з добре розвиненими м’якими навичками демонструє готовність обговорити та пояснити призначене лікування. Поцікавтеся, за якими протоколами лікує, чи читає першоджерела і останні дослідження. Якщо ще й англійською — то, схоже, ви вхопили джекпот. Такий спеціаліст відкрито ділиться інформацією, не робить з медицини таємного закритого знання, проводить лекції, онлайн-виступи, веде освітню діяльність в соцмережах.

До речі показовою є позиція лікаря чи лікарки до публічної активності. Дізнайтеся, чи користується він/вона соціальними мережами, можливо веде блог з порадами, власним прикладом просуває здоровий спосіб життя та вакцинацію в соцмережах та місцевих ЗМІ. Декларація з медичними селебріті - завжди приємний бонус.

4. Поважає час та вміє планувати

Гарний показник високих організаційних навичок, як би банально не звучало, — вчасно розпочатий прийом та дотримання часових рамок.

Людина розвиненими м'якими навичками намагається своєчасно комунікувати з пацієнтами, використовує сучасні засоби комунікації та програми для спрощення ведення клієнтів, адекватно відреагує на пропозицію онлайн-консультації, запропонує, яким чином краще тримати зв'язок, коли і куди писати чи дзвонити. Така лікарка або лікар вміє будувати доречні межі між робочим і особистим простором: адже кожен профі має мати час на відпочинок та відновлення, а робота на первинній ланці не вимагає контакту 24/7 — і це також важливо правильно доносити пацієнтам.

“Часто негатив від пацієнтів йде на лікаря через погано налагоджені процеси, — розповідає сімейна лікарка Юлія Брикульська. — Ми, як лікарі, отримуємо невдоволення від пацієнтів, коли щось не так працює. Тому, спочатку важливо зрозуміти, чи є негативні емоції в площині медичної практики. Чи я можу на це вплинути, організувавши краще свої алгоритми і процеси? Для цього може бути достатньо, щоб пацієнт знав чітко в які години мені можна телефонувати. Чи запропонувати інший формат, як, наприклад, заповнення гугл форми, за якою я буду надавати йому консультації і сама дзвонити в зазначений час. Бути проактивним лікарем — це не чекати, коли пацієнти почнуть обривати телефон, а вибудувати ефективну схему комунікації з ними”.

5. Постійно розвивається

І останнє, та не менш важливе: чи має лікарка/лікар натхнення розвиватися в рамках професії?
Звертайте увагу на деталі: часом в лікарському кабінеті можна побачити дипломи та відзнаки, це може стати приводом поцікавитись, чи бере він чи вона участь у лікарських об'єднаннях та асоціаціях, чи відвідує профільні конференції та семінари.

Фахівець з розвиненими “soft skills” розвиває особистий бренд, радо ділиться корисною інформацією з пацієнтами, підписниками, залюбки дає коментарі медіа і має амбіції щодо лідерства суспільної думки.

Тож, якщо ви досі не знайшли свою лікарку або лікаря, не маєте декларації чи плануєте її перепідписати, список усіх медзакладів і лікарів/лікарок вашого населеного пункту можна знайти на дашбордінайти на дашборді Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Тут є інформація і про лікарів та лікарок первинної ланки в державних чи приватних клініках, і про приватні практики (ФОП).

logo 05

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар".

Поширюйте

Коментуйте


Реклама