Здоров'я

Доконтактна профілактика ВІЛ під час війни – як отримати ліки

. 1991

Рік тому на Кіровоградщині з’явилась нова послуга – доконтактна профілактика (медичний препарат PrEP), яку безкоштовно можна отримати за допомогою соціальних працівників обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом за підтримки проєкту HealthLink.

На жаль, 24 лютого війна внесла свої корективи. Проте це не привід легковажно ставитись до ВІЛ. Для чого потрібна така профілактика та як її отримати – пояснила лікарка-інфекціоністка Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Олена Хомяк

pigulk tabletk liku

Що таке доконтактна профілактика

Доконтактна профілактика (PrEP) — це прийом ліків, щоб не заразитися ВІЛ. Йдеться про антиретровірусні препарати у формі пігулок для зниження ризику інфікування ВІЛ. Вони є не основним, а додатковим методом профілактики для людей з високим ризиком інфікування.

Така профілактика рекомендована насамперед:

  • чоловікам, що практикують секс з чоловіками;
  • споживачам ін’єкційних наркотиків;
  • працівникам комерційного сексу;
  • дискордантним парам – особливо це стосується пар, в яких є вагітні жінки;
  • людям, які практикують ризиковану сексуальну поведінку (незахищені статеві контакти, часта зміна сексуальних партнерів).

Побічні реакції від вживання PrEP

Перед призначенням до контактної профілактики лікарі обов’язково беруть аналізи і перевіряють стан здоров’я. Адже, наприклад, при нирковій недостатності вживання препаратів має ризики.

«Наразі наш сайт відвідало більше ста осіб, які отримали пігулки PrEP, в жодного ми не спостерігали побічних реакцій. Скажу, що це цілком безпечний препарат, який блокує ВІЛ на 98% і попереджає інфікування», – розповіла Олена Хомяк.

Цікаво, що до контактна профілактика ВІЛ одночасно лікує і вірусний гепатит В – але при цьому є особливості застосування.

ВІЛ і війна

За два місяці війни ми спостерігаємо жахливі речі, що впливають зокрема і на боротьбу з ВІЛ в Україні. Все частіше ВІЛ-інфіковані українці перестають вживати АРВ-терапію через неможливість отримати. Без постійного приймання препаратів вірусне навантаження зростає і людина знову стає небезпечною в епідеміологічному плані.

«Хочу підняти дуже складну тему – сексуальне насилля. Багато наших жінок, дівчат, навіть дітей, на превеликий жаль, стали жертвами російських ґвалтівників. Окрім тяжких психічних наслідків у жертв насилля з’являється дуже висока ймовірність інфікування на ВІЛ», – сказала лікарка-інфекціоністка

Люди можуть не знати про свій ВІЛ-статус, а можливо в когось ще не сформувався новий. Тому саме доконтактна профілактика може зберегти здоров’я.

Безкоштовно отримати PrEP в Кропивницькому та Кіровоградській області вам допоможуть соціальні працівники проєкту HealthLink:

  • Кропивницький – 066 319 72 61 (Валерія, соціальна працівниця),
  • Знам’янка – 066 995 38 48 (Наталія, соціальна працівниця),
  • смт Гайворон - 097 468 95 95 (Артур, соціальний працівник).

Поширюйте

Коментуйте


Реклама