Здоров'я

У Кіровограді хоспіс можуть не збудувати (ВІДЕО)

. 3405

У Кіровоградській області, за даними управління охорони здоров’я, 13 тисяч хворих потребують хоспісної допомоги. Деякі з цих людей можуть прожити ще деякий час, вживаючі знеболювальні препарати та при підтримці лікарів, психологів та родичів.

Але для більшості останні дні, місяці чи й роки життя можуть бути дуже складними через відсутність у Кіровоградській області повноцінного хоспісу, над творенням якого працюють вже кілька років.

Тим часом голова постійної комісії Кіровоградської обласної ради з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства Костянтин Яринич повідомив журналістам, що Кіровоградська міська рада хоспіс створювати вже не планує:

«Я хотів би на цьому акцентувати, оскільки ми чекаємо. Ми вже давно кажемо, що у нас в місті буде хоспіс і ми планували у 2014 році фактично у нього увійти».

Нагадаємо, про хоспіс у Кіровограді активно заговорили ще в листопаді 2012 року. І провели громадські слухання з цього питання. Тоді мова йшла про створення хоспісного відділення на базі стаціонару одного з медичних закладів міста, ймовірно, центральної міської лікарні.

У березні 2013 року у Кіровограді відбулося засідання круглого столу, на якому обговорювалися питання можливостей розвитку паліативної та хоспісної допомоги в Кіровограді та області. Організаторами заходу виступили громадський рух в підтримку паліативної допомоги за підтримки благодійних організацій «Відродження» та «Відкрите серце». Також в обговоренні взяли участь представники міського та обласного управлінь охорони здоров'я Сергій Дьячук і Олександр Скрипник.

Під час заходу Сергій Дьячук пообіцяв, що до кінця поточного(2013) року у Кіровограді відкриється хоспісне відділення на 30 місць на базі Центральної міської лікарні (на Валах).

У квітні 2013 року під час зустрічі нардепів від Кіровоградщини з тодішнім головою ОДА Андрієм Ніколаєнком, на потребі створення хоспісу наголосив свободівець Святослав Ханенко. На що Ніколаєнко зауважив, що організаційну роботу розпочато, міська влада Кіровограда визначилася з приміщенням. А обласна – доручила відпрацювати можливість створення закладу такого профілю і в Олександрії.

Вже у травні наслідки такої заяви очільника області відчули в Олександрії - на першотравневий мітинг у шахтарському містечку прийшла група жінок – співробітників та пацієнтів Олександрійського онкологічного диспансеру. За їхніми словами, диспансер збиралися закрити чи то перепрофілювати на хоспіс.

У червні 2013року до розмови про хоспіс долучилася начальник управління охорони здоров’я Кіровоградської міської ради Оксана Макарук. За її словами, відділення розміщуватиметься у Центральній міській лікарні.

«В цьому році ми плануємо розпочати вже ремонтні роботи відділення, привести його в належний стан і сподіваюся, що у цьому році відділення буде відкрите» - зазначила Оксана Макарук.

А наприкінці того ж місяця у Кіровограді презентували виставку «Шлях до милосердя», яка мала б стати черговим поштовхом до створення в Кіровоградській області хоспісу. На виставці представили світлини, на яких зображені люди, які потребують паліативної допомоги, зроблені в Івано-Франківському хоспісі, у Кіровоградському притулку «Милосердний самарянин» та у Кіровоградському обласному протитуберкульозному диспансері.

Поряд з фотографіями в експозиції були представлені документи та матеріали з Державного архіву Кіровоградської області, що розповідають про спеціалізовані медичні заклади, які існували у Єлисаветграді у ХІХ – поч. ХХ ст.

У жовтні 2013 начальник управління охорони здоров’я Кіровоградської міської ради Оксана Макарук повідомила про те, що вже виготовлена уся проектно-кошторисна документація та закладені гроші до міського бюджету для створення у першій міській лікарні хоспісного відділення на 30 ліжок.

У грудні 2013 про стало зрозуміло, що хосного відділення до кінця року точно не буде. Екс-очільник ОДА, Андрій Ніколаєнко розкритикував місцевих чиновників, які не спромоглися виконати обіцяного: «По моїм відчуттям цей процес (будівництво хоспісного відділення - авт.) заговорюється. То у вас є документація проектна, то через півроку виявляється, що її немає. Давайте, розробляємо кроки?! Якщо нічого не зробимо, то будемо розмовляти в іншій тональності. Я хочу побачити реальну картину того, що зроблено, а не декларативну», - зазначив Андрій Ніколаєкно.

У відповідь заступник Кіровоградського міського голови Вадимом Дрига запевнив, що документи готові, а на їх виготовлення витратили 42 тисячі гривень. А от а в проекті міського бюджету на 2014 рік заплановано лише половину коштів від загальної потрібної суми - 3, 2 млн.

Оксана Макарук запевнила, що до передбаченої суми додадуться гроші Фонду «Відродження» (160 тис. грн.).

Загалом чиновники пообіцяли відкрити хоспісне відділення на базі центральної міської лікарні вже… до кінця 2014 року, але вже не на 30, а на 15 місць.

18 грудня за створення та відкриття стаціонарного відділення паліативної тан хосписої допомоги на 15 ліжок на базі комунального закладу «Центральна міська лікарня м. Кіровограда» проголосувало 56 депутатів Кіровоградської міськради.

Згідно проекту рішення, кошти на хоспіс планували отримати на Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування 2014 року.

У лютому 2014 року на прес-конференції начальник управління охорони здоров'я повідомила, що до бюджету 2014 року закладено 2,4 млн. грн. для ремонту та відкриття хоспісу. Проектна документація на об'єкт вже готова: паліативне відділення з одномісними палатами розраховане на 15 ліжкомісць, хоча кількість ліжок може за санітарними вимогами збільшитися і до 30.

Після двох років розмов про хоспіс, його зведення вже стало реальністю.Однак сьогоднішній голова Кіровоградської обласної адміністрації Олександр Петік вже не впевнений, що цей соціальний заклад потрібно створювати саме в обласному центрі. Петік пропонує розглянути віддалені райони та місцевість, де вже заколочені вікна будинків, а люди потребують роботи:

«У нас є місцевості, приміром Устинівський район, де немає робочих місць. То, можливо, варто такі місця підбирати?»

«Для лікарів і для людей немає значення де буде зведено хоспіс, головне, щоб він був. Принципове питання чи відділення буде, чи є політична воля і чи ми готові фінансувати цей заклад. Адже без фінансування ми його ніколи не створимо», - наголошує Костянтин Яринич.

Допоки політики чиновники та лікарі визначаються з подальшою долею хоспісу на Кіровоградщині, його потенційні клієнти чекають. І більшість, схоже, може не дочекатися…

Валерій Лебідь

Поширюйте

Коментуйте


Реклама