Здоров’я ясен: як запобігти захворюванням?

Здоров’я ротової порожнини включає турботу не лише про зуби, але й про ясна. Вони також вразливі до різноманітних захворювань, і несвоєчасне лікування може спричинити серйозні наслідки, включно із втратою зубів. За повідомленням Centers for Disease Control and Prevention (CDC), половина дорослого населення вже мають захворювання ясен через різні причини. Проте їм можна запобігти або значно знизити ризик їх появи, якщо дотримуватися деяких простих правил. Саме на них і сконцентруємося у даній статті.
Правильна чистка зубів
Це обов’язковий щоденний ритуал, до якого ми привчаємося з дитинства, але чи правильно ми це робимо? Лікарі «Клініка Доброго Стоматолога» стверджують, що у більшості пацієнтів із виявленими хворобами ясен причиною їхньої появи стала саме недостатня гігієна. Отже, корисні поради щодо чистки зубів:
- Перед кожною гігієнічною процедурою мийте руки, адже на них можуть бути мікроби.
- Чистка зубів обов’язкова мінімум двічі на день, при цьому їх не можна надмірно терти щіткою із боку в бік або по колу. Рухи мають бути правильними: від ясен до кінчиків, увагу також потрібно приділяти внутрішній поверхні. Тривалість чищення – приблизно 2-3 хвилини!
- Щітка має бути нормальної саме для вас жорсткості, щоб не спричинити мікротравми на яснах. Вибирати її краще разом із стоматологом. Для масажу та чистки саме ясен потрібна дуже м’яка щітка – звичайна для зубів не підходить.
- Не забувайте про дезінфекцію щітки – її потрібно виконувати регулярно, щоб позбавитися мікробів, котрі неминуче на ній присутні. Звичайне полоскання водою не дає потрібного результату, для цього використовують спеціальні розчини. Термін служби щітки – до 4 місяців, після цього її треба змінити.
Крім того, важливим є вибір зубної пасти, адже вона також контактує з яснами. Краще за все проконсультуватися з вашим лікарем – він порадить якісну продукцію надійного виробника.
Додаткові гігієнічні заходи для здоров’я зубів та ясен
Крім регулярної правильної чистки щіткою, необхідно також використовувати додаткові засоби для ще якіснішої гігієни та підтримки здоров’я ротової порожнини. Серед них:
- Флос – це зубна нитка, що допомагає ретельно очистити проміжки між зубами, куди не дістатися звичайною щіткою. Флос необхідний, щоб позбутися залишків їжі, виступає ефективною профілактикою зубного каменю та запальних процесів ясен, крім того, він усуває неприємний запах.
- Іригатор – це спеціальний прилад, що подає водяний струмінь під тиском, якісно очищуючи міжзубні проміжки. Особливо корисним він буде за наявності трем – такі проміжки занадто широкі для зубної нитки, а тому очищення лише нею не буде ефективним. Додаткова функція – легкий масаж ясен, що покращує кровообіг. Використання іригатора абсолютно безболісне і не потребує багато часу.
- Ополіскувачі – спеціальні розчини, що продаються в аптеках або магазинах. Вони бувають профілактичними та лікувальними. Ополіскувачі з першої категорії покликані боротися з формуванням нальоту та попереджати запальні процеси, а з другої – виступають допоміжним елементом комплексної терапії, якщо захворювання вже є.
Усі наведені вище засоби гігієни ротової порожнини можна використовувати у комплексі, головне – спочатку проконсультуватися з лікарем, щоб він порадив товари, котрі підходять саме вам.
Як зрозуміти, що з яснами щось не те?
На наявність патологічних процесів у яснах вказують наступні симптоми:
- почервоніння;
- кровоточивість;
- підвищена чутливість;
- свербіж, біль, особливо після жувального навантаження, вживання холодної чи гарячої їжі та напоїв;
- неприємний запах з рота;
- припухлість ясен;
- видимі зубоясенні кишені;
- відчуття витончення, зменшення об’єму ясен тощо.
Пропустити початок захворювання ясен майже неможливо – організм обов’язково сигналізує про проблему. Інша справа – реакція людини на наявні симптоми. При появі хоча б однієї з ознак варто негайно записатися до стоматолога-пародонтолога, котрий огляне, встановить діагноз та призначить лікування. Коли хвороба тільки на початковій стадії, боротися з нею набагато легше, ніж при прогресуванні.
Найчастіше пародонтологи діагностують гінгівіт – це запальні процеси у слизовій оболонці, котрі проявляються почервонінням, припухлістю, кровоточивістю ясен тощо. Помітити їх легко, якщо бути уважним до стану ротової порожнини, проте сильного болю, як правило, немає, тому люди часто не звертають увагу на симптоматику.
За відсутності терапії хвороба прогресує і перетворюється на пародонтит – запалення торкається тканин навколо зуба та руйнує їх. Патологія супроводжується болем, рухливістю зубів, можливе виділення гною. Якщо ігнорувати і ці симптоми, можна зіткнутися з пародонтозом – тканини навколо зуба руйнуються, і в результаті людина втрачає зуб.
Отже, щоб зберегти власні зуби, варто дотримуватися правил щоденної гігієни, проходити профілактичні огляди та не зволікати із записом до лікаря, якщо з’явилися тривожні симптоми.