Життя

Яких правил потрібно дотримуватися молодим подружжям, щоб не сперечатись

. 3749

 

Згідно із статистикою, Україна на першому місці в Європі за кількістю розлучень молодих родин. Чому сперечаються молоді подружжя та яких родинних правил потрібно дотримуватися? На ці та інші питання відповідає психолог із Кропивницького Яніна Данільченко.

 

 

Відповіді на ці питання психолог опублікувала на сторінці спільноти "Психологія у Кропивницькому"  у Фейсбук.

Навіть якщо люди укладають шлюб на основі будь-якої внутрішньої подібності, «спорідненості душ», то незабаром після закінчення медового місяця подружжя починає відзначати відмінності між собою і партнером: стосується це насамперед характеру відносин в побуті, і в загальному, далеко не завжди ці взаємні відкриття є радісними.

Питання ведення домашнього господарства, розподілу справ між подружжям, планування і витрачання сімейного бюджету, питання взаємин з родичами, погляди на виховання дітей і безліч інших важливих аспектів спільного сімейного буття нерідко стають благодатним грунтом для бурхливих сварок і скандалів.

Подружжя з подивом виявляють, що їх улюблена половина, виявляється, дотримується зовсім інших поглядів на те, як вести господарство, які купувати продукти, або не бажає розлучатися з частиною своїх звичок, які ними у відношенні один до одного сприймалися як холостяцькі. В чому причина? Чому сваряться подружжя?

Справа в тому, що люди, незважаючи на любов, взаємне тяжіння і багато спільного в поглядах, цінностях та інтересах, все-таки були виховані в різних сім'ях, де були встановлені свої власні сімейні правила.

Сімейні правила - це такі явні або неявні закони, яких дотримуються всі в даній сім'ї і які регулюють її життя і взаємодія - як внутрішньосімейне, так і зовнішнє.

Про правила в сім'ї можуть говорити як «у нас прийнято», або «у нас не прийнято».

Наприклад, в батьківській родині чоловіка сімейним бюджетом керував батько. Він планував необхідні витрати, сам платив за комунальні послуги, купував продукти в магазинах. У батьківській родині молодої дружини такі обов'язки були покладені на матір, якій батько віддавав всю свою зарплату. Засвоївши ці схеми як надійні і правильні, кожен з молодого подружжя намагається привнести це правило в свою нову сім'ю, і натикається на нерозуміння, а то й відвертий спротив чоловіка.

Або такий приклад: в родині чоловіка загартовування дітей не заохочувалося. Дітей кутали, берегли від хвороб, кватирки в будинку були наглухо закриті, щоб не просочився жоден протяг, здатний порушити здоров'я дитини. У сім'ї подружжя навпаки - дітей гартували, відправляли на плавання. У будинку завжди було свіжо, провітрювання було обов'язковим. І ось у молодого подружжя народжується дитина, тут же в сім'ї починають вирувати пристрасті, які не вщухати суперечки, як саме необхідно його ростити. Кожен із подружжя може вважати свою точку зору єдино правильною, внаслідок чого сімейні війни починають набирати свої обороти.

Правила можуть стосуватися найрізноманітніших аспектів, наприклад, приготування окремих страв, прийому родичів, сімейного проведення часу, тобто всього, що становить життя сім'ї як єдиного соціального організму. Явні правила - це правила обговорювані (наприклад, хто в родині відповідає за оплату рахунків за комунальні послуги); неявні правила зазвичай не обговорюються (наприклад, в сім'ї не прийнято обговорювати робочі проблеми подружжя).

Рано чи пізно молода сім'я виробить свої власні правила. Частина з них буде запозичена з батьківських сімей подружжя, і засвоєна ними обома, а частина правил будуть унікальними, власними.

Чи можна змінити сімейні правила, які здаються вам неконструктивними? Звичайно, хоча це не завжди просто. Член сім'ї, який ініціює зміни правил, обговорює з іншими рідними необхідність зміни того чи іншого правила. Чудово, якщо родичі не проти, тоді нове правило встановлюється без проблем.

Слід пам'ятати, що така ініціатива може бути сприйнята в багнети, бо нове правило змінює усталені сімейні відносини, зачіпаючи інтереси і змінюючи позиції її членів. Зміна правил нерідко вимагає сміливості і терпіння від їх ініціатора, і не завжди у нього все проходить гладко. Іноді друга сторона категорично відмовляється змінювати правила, і це переростає в грунт для серйозних розбіжностей.

Досягнення компромісу нерідко вимагає звернення пари до психолога; буває, що зміна правил досягається сім'єю через проходження крізь кризовий період сімейних непорозумінь. Але якщо нове правило в результаті покращує взаємодію в сім'ї, зміцнюючи її, воно з часом приживається і засвоюється всіма її членами.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама