Життя

Що чекає у майбутньому покірних дітей та чому важливо давати право на помилку

. 3485

 

Один мій знайомий планує майбутнє свого сина - приблизно років на 20 вперед. Точніше сказати, він планує забезпечувати йому надійний батьківський тил, поки син буде рости, особистісно та професійно самовизначатися, проте при цьому він сподівається в потрібний момент підштовхнути юнака в правильному напрямку, щоб справи пішли як треба. Як татові треба, я уточню. Ювелірно, щоб син і не помітив, як мудрий тато все порішав і за все домовився. Я на все це дивлюся з розчуленням, але мовчу. Мене не питали! А життя - вона сповнена сюрпризів, знаєте.

В житті і в практиці я бачила досить прикладів, коли батьки продовжували за звичкою хвацько рулити життям своїх старших дітей з повною упевненістю, що вони діють правильно - на благо нерозумних нащадків. І якщо 18-річна дитина цього блага чомусь не цінує і не розуміє, то стане досить зрілим - зрозуміє, впевнені вони.

Я вже раніше писала, що зломлені (занадто покірні) діти владних батьків - не зріють, вони за життя не виростають у дорослих. Вони повністю не сепаруються з батьківською сім'єю. Тому повна відсутність хоча б найменших ознак підліткового критицизму і незгоди з батьками (як один з маркерів психологічного дорослішання дитини) - далеко не завжди чудова ознака гармонійних дитячо-батьківських відносин. Життя зламаних дітей - це нескінченна низка повинностей, які необхідно відбути. До повноліття їх вивчена безпорадність стає одним з провідних поведінкових супровідників.

Приятель мого дитинства - хороший, веселий і добрий хлопець, він після школи закінчив інститут, який вибрав йому тато, пішов працювати на ту роботу, куди влаштував його дядько, а потім одружився з гарною, але вельми обмеженою дівчиною, яку йому вибрала мама (не послухатися не зміг). Не хотів він ні цього навчання, ні роботи, ні одруження. Іноді тихим голосом він пробував протестувати, але батьки, як завжди, його не чули, а чинити опір їм у нього не було сил. Зовсім.

Здавалося, він змирився. Тихо працював, куди його прибудували, понуро жив з нудною дружиною, став батьком крихітної дівчинки. У свої двадцять сім після веселої вечірки приятель ступив у відкрите вікно на дев'ятому поверсі. Батьки не повірили, що син посмів доставити їм таку біль, так їх розчарувати, що він взагалі на це був здатний: адже хлопчик завжди був зразковим - дуже правильним і слухняним. Вони довго сподівалися, що слідство виявить вбивцю - того, хто виштовхнув. Але нікого так і не знайшли.

Часто владні батьки сприймає позицію дітей, яка відмінна від їхньої власної, як ознаку незрілого розуму, як дурну брехню. Такі батьки моторошно бояться, що син або дочка, вступаючи самостійно, приймаючи якісь важливі життєві рішення, «наламають дрів», нароблять непоправних помилок. Страх це за долю дітей? Не тільки. Це ще й страх за свою власну батьківську неспроможність. Це відчуття сорому і провини за неузгоджену поведінку дитини, за її уявні або реальні промахи, адже син або дочка не сприймаються кимось окремим, а своєю частиною, своїм продовженням.

Батьківська влада, така необхідна, поки діти маленькі - інструмент, яким варто користуватися майстерно. Цей інструмент важливо вчасно відкласти в сторону - коли прийде потрібний момент. Хороші, люблячі батьки бажають добра своїм дітям - це безсумнівно. Але якщо в сім'ї підросли діти, які не завжди цінують зроблене батьками добро, дозволяючи собі часом від нього відмовлятися - це ще не привід для гірких образ і паніки.

Якщо батько впевнений, що вирішуючи за свого підрослу або дорослу дитину (не важливо, скільки їй років - шістнадцять чи шістдесят), він діє їй на благо - нехай поцікавиться, як це благо розуміє сама дитина. А якщо інакше?

Текст: Яніна Данильченко

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама