Життя

Чому діти не люблять читати і як прищепити любов до книги

. 9769

Багато батьків сьогодні скаржаться, що діти не люблять читати, абсолютно не цікавлячись книгами. Особливо ситуація пригнічує тих батьків, які самі є книголюбами. Відсутність інтересу до читання, як справедливо зазначають педагоги, сприяє тотального зниження грамотності серед молоді, що само по собі є проблемою.

Чому діти не хочуть читати і як вирішити проблмену у групі "Психологія Кропивницький" розповідає Яніна Данильченко.

Існує ряд цілком очевидних причин, чому діти сьогодні не захоплюються читанням.

1. Відсутність інформаційного голоду

Якщо 30-40-річні батьки згадають своє дитинство, вони можуть пригадати, що в той книга для багатьох з них була джерелом задоволення з однієї простої причини - поза стінами школи все найцікавіше і нове впізнавалось в основному з газет, журналів і книг. Хороші книги були дефіцитними. Якусь частину інформаційного простору формували телевізор і радіо, але масштаби теле- і радіомовлення були абсолютно непорівнянні з сучасними. Домашніх комп'ютерів ще не було, а просиджувати цілими днями біля телевізора тоді абсолютно не мало ніякого сенсу - більшість передач не містили занадто багато цікавого розважального або пізнавального контенту, щоб домінувати над друкованими виданнями.

Зараз інформація, яка цікавить дитину, видобувається в один клік комп'ютерною миші без зайвих зусиль і в стислому вигляді. Ніхто вже не нудиться від інформаційного голоду, навпаки: є інформаційне пересичення, коли лавина інформації з соцмереж обрушується на психіку дитини. В таких умовах можливостей (і бажання) для читання для книги практично не залишається.

2. Відсутність навичок швидкочитання

Чи можна отримати задоволення від катання на ковзанах, не вміючи впевнено на них стояти? Навряд. Будь-яке вміння, в тому числі і читання, здатне приносити задоволення тільки тоді, коли навик стає автоматичним. Дитина, яка читає повільно і з зусиллями, завжди вважатиме за краще за книгу планшет, бо з планшетом йому приємне проведення часу гарантоване, а читання для нього поки - праця.

3. У родині не цікавляться читанням

По-моєму, тут і коментувати нічого. Якщо батьки не читають - друкованих чи, електронних чи книг, нема чому дивуватися, що дитина не цікавиться читанням. Іншими словами, батьківський приклад має значення, хоча в нечитаючих сім'ях іноді зустрічаються читають діти.

Як привчити дитину читати

Подавайте приклад - читайте самі. Нехай ваша дитина бачить вас читає.

Тренуйте навички читання у дитини. Практика, практика і ще раз практика - тут необхідно запастися терпінням і розуміти, що на все потрібен час. Нехай читає потроху, але щодня.

Намагайтеся не змушувати дитину читати, а пробуйте мотивувати її до читання. Змушуючи дитину читати, легко добитися протилежного ефекту, сформувавши огиду до книги. А ось правильна мотивація робить чудеса.

Якщо ваша дитина - дошкільник або молодший школяр, не лінуйтеся читати йому вголос. Нехай це будуть розповіді або казки, які довгуваті для того, щоб дитина читала їх сам, але які пробудять в ньому інтерес і цікавість. Так формується позитивне ставлення до літератури, хоча слід зауважити, що навички самостійного читання це не сформує, а лише посилить інтерес до книги.

Для самостійного читання підбирайте дитині тільки цікаві книги. Читання обов'язково має захоплювати, тому не обмежуйтеся літературою суто зі шкільної програми. Згадуйте, які твори ви любили в дитинстві, цікавтеся новинками дитячої літератури, займайте активну позицію в пошуку потрібного, цікавого і корисного читання для вашої дитини.

Якщо ваша дитина не любить читати, а ви хотіли б ситуацію змінити, пам'ятайте, що багато в чому це залежить від вас. Необхідно запастися терпінням, знаходити час для занять читанням, ретельно підбирати цікаву дитячу літературу, знаходити правильну мотивацію для дитини, спонукаючи його читати - і рано чи пізно ваші зусилля дадуть результат.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама