Життя

Як розпізнати емоційне насильство

. 5144

Емоційне насильство в сім'ї - це не тільки крики, істерики і нескінченна лайка, як прийнято вважати. Є речі, які з боку виглядають більш пристойно, проте їх руйнівна сила може бути порівнянна з потужністю прямої агресії, зазначає психолог Яніна Данильченко.

У групі "Психологія в Кропивницькому" вона розповідає про деякі види емоційного насильства, яке зовсім не рідкість в сімейних взаєминах.

Критика, відчитування - один з найбільш, мабуть, поширених видів емоційного насильства. Зрозуміло, мова йде не про адекватну критику якихось окремих вчинків. Критика руйнівна, якщо вона спрямована на особистість людини, і її сенс можна звести до послань: «ти не такий», «ти недостатньо хороший», «тебе будуть любити, тільки якщо ти ...».

Тотальний контроль - вид емоційного насильства, коли один з членів сім'ї вимагає підпорядкування і повного звіту про свої дії з боку іншого або інших. Це відмова в праві на самостійність, психологічна інвалідизація і відведення партнеру ролі залежного.

Тотальний контроль може виявлятися в чому завгодно: у стеженні, ревнощах, в закидах, в вимозі найрізноманітніших звітів - наприклад, щоденного повного фінансового звіту про покупках до копійки.

Наприклад, якщо працююча людина не має ні копійки власних грошей, якщо його фінансами цілком і повністю розпоряджається чоловік або дружина, якщо особа не має права витратити гроші без дозволу, випрошування їх на свої потреби - значить, людина залежна і відчуває емоційне насильство з боку партнера.

Одним з поширених видів емоційного насильства в сім'ї є ігнорування. Ігнорування може проявлятися по-різному. Це і зневага (коли, наприклад, дружина щось говорить чоловікові, а він її не слухає), і крижане мовчання як покарання за провину, і небажання враховувати інтереси партнера, його думку.

-Я пам'ятаю свої дитячі спогади, як батьки моєї подруги вирішили її покарати і не привітали з Днем народження. Я бачила ці очі, повні горя і сліз. Будь ласка, не карайте своїх рідних так жорстоко, це дуже боляче, повірте! - зазначає психологиня.

Ще одним видом емоційного насильства є газлайтінг. Термін походить від фільму «Gas light», де чоловік, маніпулюючи освітленням в будинку, переконував свою дружину, що яскравість освітлення не змінюється. Він робив це з простою, але конкретною метою - щоб дружина засумнівалася у своїй психічній адекватності. Людина, що застосовує газлайтінг, говорить партнеру приблизно наступне: «такого не було, не вигадуй», «це тобі здалося», «ти все неправильно розумієш» і т.д.

Ще одним видом емоційного насильства є знецінення. Воно проявляється тоді, коли про члена сім'ї (про його роботу, зовнішність, заняття, характер, якостях і т.д.) говорять бундючно або принизливо - без належної поваги.

Схожим психологічним механізмом з репертуару пасивної агресії є жарти. Йдеться про зле кепкування, яке ранить того, по відношенню до кого воно спрямоване. Такі жарти не мають спільного з іскрометним веселощами. Коли той, над ким жартують, ображається, йому дорікають у відсутності почуття гумору.

Настирлива турбота - ще один вид емоційного насильства. Під нав'язливою турботою часто ховається бажання контролювати чоловіка, дитину або іншого члена сім'ї. Психологічним механізмом настирливої ​​турботи - приховане бажання влади, домінування.

Емоційне насильство в сім'ї часто має вельми сумні наслідки. Член сім'ї, проти котрого ця дія спрямована, відчуває себе нещасним. Становище ускладнюється, якщо він начисто позбавлений підтримки решті рідні, залишаючись на самоті перед обличчям агресора. Емоційне насильство може спровокувати те, що людина буде прагнути до самоти.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама