Життя

Як розпізнати та врятуватися від хвороби котячих подряпин

. 18206

Доброякісний лімфоретікулез, або хворобу котячих подряпин викликає бактерія бартонелла, яка є представником нормальної мікрофлори порожнини рота кішки. Це інфекційна хвороба, що виникає після подряпини, укусу чи тісного контакту з кішками і характеризується помірно вираженою загальною інтоксикацією, а іноді вражає нервову систему.

Хворіють переважно діти та особи молодше 20 років, найчастіше восени та взимку. Захворювання зустрічається у вигляді одиничних випадків. Бартонелла потрапляє в організм кішок через укуси бліх, заражених від інших тварин, і може проникати в клітини їхніх кровоносних судин.

Для зараження цим інфекційним захворюванням інколи достатньо невеликого укусу або однієї котячої подряпини на тілі людини. За статистикою, до 40% кішок можуть бути носіями цих бактерій у певні моменти свого життя без ніяких видимих ознак. Хвороба котячих подряпин не передається від людини до людини.

Симптоми

Інкубаційний період найчастіше складає 2-3 тижні. Хвороба починається з підвищення температури до 38–39 градусів, яка тримається від декількох днів до двох тижнів. Відзначаються головні і м'язові болі, іноді порушення функції кишечнику, висипання на шкірі. У місці котячої подряпини, іноді яка вже майже зажила, виникає сильний запальний процес: опухає тканина, що оточує рану, з'являється червонувата гнійна виразка. Одночасно з'являється найбільш характерний і постійний симптом хвороби – реґіонарний лімфаденіт (уражаються ліктьові, пахвові, рідше підщелепні, привушні й інші лімфатичні вузли). Досягнувши своєї максимальної величини, вражений лімфовузол із часом починає зменшуватися. Іноді він також самостійно розкривається в результаті нагноєння.

Більш важко хвороба котячих подряпин протікає в людей зі слабкою імунною системою або інфікованих вторинними інфекціями іншого роду. У деяких хворих захворювання ускладнюється менінгітом або іншими ураженнями нервової системи.

Основні прояви захворювання:

- котячі подряпини або укуси не заживають у звичайний відрізок часу;
- область почервоніння навколо подряпини або укусу продовжує зростати через два дні після контакту з кішкою;
- лихоманка триває протягом декількох днів після пошкодження шкіри кішкою;
- хворобливість і збільшення лімфовузлів протягом більше двох або трьох тижнів після контакту з твариною;
- біль в кістках або суглобах, черевний біль (без лихоманки, блювання або діареї) або втома через 2-3 тижні після укусу кішки.

Лікування

Відсутність спеціальних засобів, що впливають на бартонелл, трохи ускладнює процес терапії. Курс лікування переважно складається з антибактеріальних препаратів і ліків, що зміцнюють імунітет. При нормальному стані імунної системи лікуванням проходить протягом одного або двох місяців. Після перенесеного захворювання розвивається стійкий імунітет до паличок бартонелл.

Профілактичні заходи:

- профілактика і лікування від бліх кішок: обробка вовни кішки спеціальними засобами для захисту від бліх, огляд, миття кішки дезінфікуючими шампунями;
- місце подряпини або укусу потрібно негайно промити 2% розчином перекису водню або препаратом «Мірамістин», а потім дезінфікувати йодом або зеленкою.

За матеріалами навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області

Поширюйте

Коментуйте


Реклама