Життя

Що робити під час та після стихійного лиха

. 10357

Сильні вітри, грози, шквали, смерчі виникають у будь-яку пору року. Аби убезпечити себе та своїх близьких від стихійних лих необхідно знати деякі правила поведінки.

Дії при загрозі стихійного лиха та штормовому попередженні:

Уважно слухайте інформацію по телевізору про час, напрямок руху, силу вітру та рекомендації про порядок дій.

Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу людям з інвалідністю, дітям, людям поважного віку. Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні й цінні речі, запас харчів на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.

Підготуйтесь до відключення електромережі, закрийте газові крани, загасіть вогонь у грубах. Приберіть майно з двору та балконів у будинок (підвал), обріжте сухі дерева, що можуть завдати шкоди вашому житлу, автомобіль поставте в гараж. Поставте на підлогу речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великими шибками.

Щільно зачиніть вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; віконне скло заклейте, захистіть віконницями або щитами.

Не відправляйте дітей у такі дні в дитячий садок та школу. Перейдіть у більш стійку капітальну будівлю, сховайтеся в підвалі або віддаленому від дерев і будинків погребі.

Якщо ви в човні й отримали повідомлення про штормове попередження або бачите  наближення поганої погоди, негайно пливіть до берега.

Дії під час стихійного лиха:

Зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам. Зачиніть вікна та відійдіть від них подалі. Вимкніть електро- та газопостачання. Зберіть документи, одяг та найбільш необхідні та цінні речі, харчі на декілька днів, питну воду, медикаменти, ліхтарик, приймач на батарейках.

Перейдіть у безпечне місце. Сховайтеся у внутрішніх приміщеннях – коридорі, ванній кімнаті, коморі або підвалі. Ввімкніть приймач, щоб отримувати інформацію. Не намагайтесь перейти в іншу будівлю, це небезпечно.Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути.

Обминайте хиткі будівлі та будинки з хитким дахом, якщо лихо застало вас на вулиці. Вони руйнуються дуже швидко. Заховайтеся в підвал найближчого будинку. Якщо ви на відкритій місцевості, то притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом чи гілками дерев. Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Не ховайтеся в ньому, а виходьте і швидко ховайтеся в міцній будівлі або на дні будь-якого заглиблення.

Уникайте різноманітних споруд підвищеного ризику: мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм, потенційно небезпечних промислових об’єктів та дерев.

Дії після стихійного лиха:

Зберігайте спокій, заспокойте дітей і тих, хто зазнав психічної травми в результаті лиха, оцініть ситуацію.

Допоможіть постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує. Переконайтесь, що ваше житло не зазнало ушкоджень. 

Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу. Перевірте, чи не існує загрози пожежі. За необхідності викличте рятувальників. Не користуйтеся телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку. Не виходьте відразу на вулицю: після того, як вітер стих, через кілька хвилин шквал може повторитися.

Будьте дуже обережні, виходячи з будинку. Остерігайтеся частин конструкцій та предметів, які нависають на будівлях, обірваних дротів від ліній електромереж, розбитого скла та інших джерел небезпеки. Тримайтеся подалі від будинків, стовпів електромереж, високих парканів тощо. 

Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

За матеріалами Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама