Життя

Обирай якісне: як купити безпечну і корисну молочну продукцію

. 7060

 

«Гречка» разом із Держпродспоживслужбою області розпочинає публікувати серію матеріалів присвячених якості продуктів «Обирай якісне». Сьогодні «під мікроскопом» молоко. З дитинства ми знаємо, що молоко - це смачний і корисний продукт. Він є незамінним в раціоні людини, адже містить багато важливих вітамінів та речовин. Як обрати дійсно смачне, натуральне та безпечне молоко? Перед походом в магазин візьміть на озброєння декілька порад спеціалістів.

 

1477627873bujvolinoe moloko yjv32

 Існують чотири основних види молока: стерилізоване, пастеризоване, ультрапастеризоване, пряжене.

Під час пастеризації молоко протягом 20 хвилин нагрівається до температури 95°C. В ньому залишається велика кількість корисних речовин, при цьому мікроорганізми гинуть, а спори зберігаються. При потраплянні в тепле середовище з температурою від 20°C пастеризоване молоко за 1-3 дні скисає. Термін зберігання пастеризованого молока - 7 днів.

Пряжене молоко прогрівається за температури 85-99°C впродовж декількох годин. Якщо порівнювати з пастеризованим молоком, то в ньому вищий відсоток жирності (зазвичай 6%), більше кальцію, заліза і вітаміну А, при цьому менше вітамінів С і В1. Термін зберігання пряженого молока - 5-7 діб.

Коли молоко піддається ультрапастеризації (температура 130°C, потім охолодження), в ньому гинуть багато шкідливих мікроорганізмів і спорів бактерій, проте зберігаються всі корисні властивості продукту. Тому його можна зберігати 45 діб.

Під час стерилізації переробка проходить при температурі 100°C протягом 30 хвилин, при цьому молоко втрачає багато мінералів. Таке молоко використовують для харчування маленьких дітей віком від дев'яти місяців. Тривалість зберігання такого молока до 90 діб.
Тільки пастеризоване молоко повністю зберігає корисні властивості.

Чим вищий відсоток жирності молока, тим більше в ньому калорій. Калорійність може відрізнятися в залежності від виду молока. Молоко з мінімальною жирністю рекомендується людям, які займаються фітнесом, бодібілдінгом та іншими видами спорту, що передбачають інтенсивні навантаження. На вміст білка жирність молока не впливає. Кальцій засвоюється в поєднанні з вітаміном D, тому якщо ви вживаєте знежирене молоко, він може просто не засвоїтися (для засвоєння вітаміну D потрібна жирна їжа, що багата цим вітаміном).

Наступне, на що треба звернути увагу, - склад. Найпоширеніша добавка у молоці - Е500. Вона є дуже шкідливою, її додають замість натуральних продуктів. Краще обрати молоко виключно з натуральним складом.

Багато чого може сказати й упаковка. Пам'ятайте, що молоко в магазинах має продаватися в герметичних упаковках. Не рекомендується купувати продукти в роздутих або пошкоджених упаковках. Ніколи не беріть протерміноване або близьке до цього молоко навіть за умови 50% знижки. Молочне отруєння є одним з найтяжчих захворювань. Так, молоко в поліетиленових пакетах краще використовувати протягом доби після відкриття, адже термін його зберігання невеликий, воно швидко кисне. Якщо ж ви плануєте зберігати молоко деякий час в холодильнику, то краще віддати перевагу картонній упаковці тетрапак. Таке молоко зберігається трохи довше, ніж молоко з поліетиленового пакета. Краще не купувати молоко в прозорих пляшках, оскільки потрапляння світла призводить до часткового руйнування молочних білків та окислення жирів і вітамінів. Небажаний для молока й тривалий контакт з пластиковими пляшками.

 Перш ніж взяти упаковку молока з охолоджувальної вітрини, зверніть увагу на датчики, які показують температуру в цій вітрині. Вона повинна бути від 2 до 6°C градусів, не вище і не нижче. Якщо у вітрині буде холодніше, молоко замерзне, а після відтавання втратить свої якісні властивості; якщо ж температура вища, то цілком можливо, що молоко виявиться зіпсованим.

Молоко неодмінно має відповідати ДСТУ, що містять вимоги до сировини, маркування, пакування, транспортування та зберігання.

На етикетці напою повинна бути зазначена така інформація:
– назва й адреса підприємства-виробника, його товарний знак (за наявності);
– назва продукту із зазначенням масової частки жиру;
– склад в порядку переваги складових;
– дата споживання «вжити до» або дата виробництва й термін придатності;
– умови зберігання;
– маса нетто;
– інформаційні дані про харчову й енергетичну цінність;
– позначення нормативного документа, згідно з яким виготовлено продукт.

 Йогурт - це дуже корисний кисломолочний продукт. При виборі йогурту обов’язково потрібно звернути увагу на склад наповнювача: там на першому місті мають стояти фрукти, а не цукор. Крохмаль або пектин можуть бути тільки у складі фруктового наповнювача, а не самого йогурту.

Кефір - це натуральний продукт, в якому міститься велика кількість корисних речовин та вітамінів, але з часом вони випаровуються. Тому при його виборі керуйтеся простим правилом – купуйте найсвіжіший з тих, що є у супермаркеті. Кефір повинен бути білого кольору, без неприємного запаху і грудочок. Якщо він має жовтуватий відтінок і упаковка здулася, значить, напій зіпсувався.

Як перевірити якість молочних продуктів в домашніх умовах:
- Перевірити, чи додають виробники до йогурту штучні барвники можна вдома за допомогою звичайної соди. Налийте йогурт в прозору склянку, додайте туди чайну ложку соди та ретельно перемішайте. Якщо йогурт відреагує на додавання соди та змінить колір на світло-зеленкуватий, то в ньому використаний виключно натуральний барвник – антиціан, що міститься у фруктах.

- Справжня сметана – це по суті скислі вершки. Вкиньте ложечку сметани до окропу: справжня сметана розчиниться повністю, як масло, зі сметани-підробки утворяться білі пластівці.

- Навіть найгустіша сметана влітку на повітрі стає більш рідка. Щоб створити видимість густоти, до сметани можуть додавати крохмаль. Ще зі школи пам’ятаємо, що крохмаль у поєднанні з йодом набуває сіро-фіолетового кольору.

- Якщо декілька крапель йоду додати до молока, що було розведене з крохмалем, воно посиніє, якщо перед вами натуральне молоко – пожовтіє.

- Змішайте 50 г молока зі 100 г спирту в пляшечці, протягом 2-3 хвилин збовтуйте і перелийте вміст в посудину. Якщо в молоці білі пластівці стало видно відразу, то молоко не розведене водою. А ось якщо густішати продукт починає аж через півгодини, це говорить про те, що води в цьому молоці близько половини.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама