Життя

Як обрати якісний сир

. 9107

 

Одним з найбільш часто підроблюваних продуктів є сир. В рамках проекту «Обирай якісне» експерти Держпродспоживслужби розповіли про секрети вибору цього продукту.

 

tverdyj syr

Найчастіше при фальсифікації сиру до 50% молочного жиру замінюють рослинним. Це дозволяє знизити собівартість на 20-40%. При цьому термін дозрівання сирів зменшується майже наполовину, а термін зберігання, навпаки, збільшується. Правда, сиром такий продукт називатися не можна. Згідно з технічним регламентом на молоко і молочну продукцію, він може називатися тільки «сирним продуктом».

Свіжий кисломолочний сир має бути білим, з легким кремовим відтінком. Ідеально білий колір буває у знежиреного і позбавленого корисних речовин продукту. Жовтий і коричневий відтінки будуть у продукту не першої свіжості. Смак повинен бути нейтральним, з ледь помітною кислинкою. Якщо вона яскраво виражена або якщо відчувається гіркота, значить сир встиг зіпсуватися.

Звертайте увагу на те, у що запакований сир і як він зберігається. Кисломолочний сир повинен зберігатися у холодильнику, а упаковка має бути ідеальною. Якщо ж вона липка, здута, мокра чи пошкоджена – такий продукт брати не варто.

У паперовій упаковці сир може зберігатися не більше 72 годин, у герметичній – 7 днів. Якщо термін придатності сиру перевищує 7 днів, то його виготовили за технологією мембранної фільтрації. Такий сир не містить якихось шкідливих домішок, але й корисних бактерій у ньому немає.

Якісний кисломолочний сир повинен бути трохи вологим й мати розсипчасту консистенцію з великими крупинками.

Найважливіші критерії при виборі твердого сиру – це зовнішній вигляд, консистенція, смак, запах і колір.

Зверху тверді сири покриті скоринкою – восковою або натуральною. Якщо скоринка місцями спучилася, сир зіпсований. Білий наліт на твердому сирі свідчить про порушення правил зберігання. Скоринка товщиною 5 мм говорить про те, що сир вже старий, його довго зберігали. Свіжа якісна головка сиру завжди має рівну гладку кірку товщиною 2 мм, вона однорідного жовтого кольору без нальоту. Краєчки сиру в ідеалі мають бути трохи сухими, адже саме так дозріває сир без додавання нітрату калію.

Завжди звертайте увагу на колір сиру. Якщо сир нерівномірного кольору з цятками – це значить, що він не дозрів. Якщо сир яскраво-жовтого кольору - швидше за все до складу входить барвник. Колір хорошого сиру молочний з легким жовтуватим відтінком.

Смаку потрібно приділити особливу увагу. Якщо ви куштуєте сир і він скрипить на зубах – у складі є крохмаль. Смачний якісний натуральний сир в міру солоний і має приємний вершковий смак.

У сиру повинен бути виражений, але не надто насичений молочний запах. Якщо у продукту різкий запах – сир зіпсувався.

Коли обираєте сир в упаковці, завжди звертайте увагу на написи. Якщо помітите позначку «сирний продукт» – виробники заощадили і додали рослинні жири, барвники та загущувачі. Важливо, щоб були вказані сорт сиру, найменування виробника, дата виробництва та склад. Згідно з ДСТУ 6003:2008 до складу можна включати такі інгредієнти: молоко коров’яче не нижче першого ґатунку; молоко знежирене і вершки сухі; закваски та заквашувальні препарати; сичужні ферменти; пепсин харчовий яловичий; кальцію хлорид зневоднений не нижче І сорту; сіль кухонну виварну не нижче І сорту; вода питна тощо.

Звертайте увагу на термін придатності продукту: сир може зберігатися від 1 до 6 місяців. При температурі до +6°С в холодильнику тверді сири в спожитковому пакуванні можна зберігати 15 днів у вакуумній упаковці, 10 днів без вакууму. За температури -4°С термін зберігання 45 днів у вакуумній упаковці, 20 днів без вакууму.

Не варто купувати сир, поруч з яким викладені риба, копченості або інші продукти, що відрізняються специфічним запахом, адже сир досить швидко вбирає різні аромати.

Нарізку сиру в магазині можуть зроблити із сирів низької якості, або тих, що неправильно зберігалися. Тому не варто брати нарізаний сир.

Домашній тест для перевірки на наявність крохмалю:
Виявити крохмаль у складі сиру буде нескладно. Все, що знадобиться – це пара крапель звичайного йоду. Потрібно капнути йод на шматочок сиру: якщо йод посиніє – в продукті присутній крохмаль, якщо ж йод залишиться зі своїм звичним світло-жовтим забарвленням – крохмалю в продукті немає.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама