Життя

Як вибрати якісні яйця: корисні підказки

. 12483

 

Здавалось, хіба складно обрати яйця? Але і тут є свої секрети. Як обрати корисний і безпечний продукт радять експерти Держпродспоживслужби Кіровоградської області в рамках проекту «Обирай якісне».

 

93f5bb21000b9a27f41ee78a2a67fb66a58b5377

Про що розповість колір шкаралупи
Багато хто звик думати, що яйця в коричневій шкаралупі набагато кращі (поживніші й корисніші), ніж у білій. Це омана. Колір шкаралупи лише говорить про «масть» курочки, яка знесла яйце. Коричневі кури несуть такого ж відтінку яйця, а птиці з білим пір'ям - білосніжні. Тому колір шкаралупи не визначає поживність яйця, це залежить від того, чим годували птицю.

Як вибрати свіжі яйця
На сьогодні в Україні чинний національний стандарт ДСТУ 5028:2008 «Яйця курячі харчові. Технічні умови». Згідно з цим нормативним документом курячі яйця, які реалізовують на внутрішньому ринку України, поділяються, залежно від терміну зберігання, на дієтичні (строк зберігання не перевищує семи діб, не враховуючи дня знесення) та столові (строк зберігання не перевищує 25 діб). Зберігають яйця за температури від плюс 20ºС до 0ºС. Якщо столові яйця зберігають від 0ºС до плюс 5 С, строк їхнього зберігання може бути подовжений до 33 днів. Тож, за умови дотримання необхідних умов зберігання цей продукт своїх смакових та поживних властивостей протягом двох-трьох тижнів не втратить.

Залежно від маси, яйця поділяють на 5 категорій:
Відбірні — маса одного яйця 73 г і більше;
вища — від 63 до 72,9 г;
перша — від 53 до 62,9 г;
друга — від 45 до 52,9 г;
дрібні — 35 до 44,9 г ( не стосується дієтичних яєць).
Зазвичай, на яйця наносять позначку, перша літера якої означає дієтичне або столове (Д або С), а друга — приналежність до певної категорії: відбірні — «В», вища — 0, перша — «1», друга — «2»; дрібні — «М». Зазначають назву господарства, а для дієтичних яєць — дату знесення. Висота літер і цифр повинна бути не більшою, ніж 5мм (для дати знесення і назви господарства — не менше, ніж 3 мм).
Твердження, що чим більше яйце, тим воно краще, не зовсім вірне. Купувати яйця краще другої категорії — від молодих курочок — у них міститься більше корисних речовин.

На домашніх яйцях ви не побачите маркувань, цифр і букв, для визначення свіжості тут підійдуть інші хитрощі. Звертайте увагу на шкаралупу - у свіжих продуктів вона матова, якщо шкаралупа глянцева - яйця давно лежать.

До реалізації допускають яйця без механічних пошкоджень. А от крапки або смужки дозволяються. На дієтичних яйцях - лише поодинокі, на столових - не більше восьмої частини поверхні. Слід обходити стороною продукт з тріснутою шкаралупою - це прямий шлях для швидкого розвитку бактерій. Адже сальмонела живе на зовнішньої частини шкаралупи і може проникнути всередину через тріщини. Безпечніше купувати яйця з чистою шкаралупою, без слідів курячого посліду, що допоможе знизити ризик сальмонельозу і кишкових інфекцій.

Якщо, купуючи незапаковані яйця, Ви хочете переконатись, що вони свіжі, а також дізнатись про виробника, відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» Ви маєте право на одержання такої інформації про продукцію. На Вашу вимогу продавець зобов’язаний показати маркувальні ярлики та декларацію виробника, де зазначена назва продукції і сорт (категорія), назва виробника та його адреса, дата виготовлення (сортування).

Переконатися в свіжості покупки можна опустивши яйця в миску з водою. Свіжі яйця залишаться лежати на дні, спливуть на поверхню тільки несвіжі, непридатні до вживання. Також спробуйте взяти яйце в руку і потрясіть його - у свіжого «внутрішність» не ворухнеться, у старого буде переливатися усередині, ви легко це відчуєте.

Перепелині яйця
При виборі перепелиних яєць необхідно обирати найсвіжіші: чим менший час пройшов з дати фасування, тим більше користі від уживання такого продукту, адже від тривалого зберігання кількість живильних речовин поступово зменшується. Потрібно завжди уважно оглядати яйця перед покупкою. Варто звернути увагу, щоб усі яйця були цілими без тріщин, посліду та бруду.
За терміном зберігання розрізняють дієтичні й столові перепелині яйця. Користь, зрозуміло, більша в дієтичних яєчках, тому що їхній термін зберігання не перевищує п’яти днів. Яйця перепелиці не тухнуть, а висихають. Тому, щоб визначити наскільки свіжий продукт, просто спробуйте його на вагу. Несвіжі яйця легкі, пористі й нібито порожні усередині.
Багато хто впевнений, що чим помітніша плямистість на шкаралупі, тим жовток яскравіший, а яйце, у свою чергу, корисніше. Це омана. Пташка може знести яйця з різними малюнками, а колір жовтка залежить від якості харчування перепелиці.

Удома яйце можна опустити в сильно солону воду. Свіже яйце опуститься на дно, а те, що довго зберігається, спливе. Тобто яйце, яке спливло, не означає, що воно тухле, а просто довго зберігається, тому що з часом рідка частина висихає. Краще, звичайно, уживати свіжі перепелині яйця, користь від них є набагато більшою.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама