Життя

Роботодавець звільняє через ВІЛ-статус: що робити?

. 1970


«Я тривалий час офіційно працював на роботі. Та в один момент мене звільнили, не пояснивши причину. Я припускаю, що це пов’язано з моїм ВІЛ-статусом, адже про нього я розповів двом своїм колегам. Мабуть, вони розповіли директору. Що мені робити, якщо причина звільнення – ВІЛ?», - таке анонімне звернення нещодавно нам надійшло в організацію.
Консультує юрист проекту «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині» за підтримки Глобального фонду Арсен Арутюнян:
«Статтею 24 Конституції України визначено, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі або іншими ознаками. В цьому випадку до категорії «інші ознаки» належить й стан здоров’я, зокрема, наявність ВІЛ.

Статтею 2-1 Кодексу законів про працю (далі - Кодекс) цю норму деталізовано, а саме: передбачено заборону будь-якої дискримінації у сфері праці, зокрема, порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД. Ця законодавча гарантія викладена таким чином з метою узгодження вітчизняного законодавства з правом Європейського Союзу.

Якщо проаналізувати перелічені норми, стає очевидним, що відмову у прийнятті на роботу, звільнення чи інший утиск трудових прав на підставі наявності в особи ВІЛ слід розглядати як порушення закону.
Окрім того, слід відзначити те, що:
- більшість працівників не мають обов’язку повідомляти роботодавця про свій ВІЛ-позитивний статус. Навіть у листках непрацездатності відомості про ВІЛ з етичних міркувань кодуються лікуючими лікарями відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я десятого перегляду. Тобто, у зазначеному документі роботодавець побачить не вид захворювання у працівника, а певний код;
- на жаль, роботодавець може звільнити працівника за фактом наявності ВІЛ, «приховавши» це під звільнення з іншої законної підстави.

Ситуації бувають різні. Головне, будьте готові відстоювати свої права та не поспішайте опускати руки».
Якщо порушуються ваші права через соціально-небезпечні захворювання, звертайтеся за консультацією до фахівців Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2 (Будинок побуту), офіс 610, тел.: (0522) 24-69-04.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама