Нарешті зима закінчилася і ми радіємо весняному сонечку. У цей час так хочеться змінити додати в раціон побільше салатів, весняних овочів... Однак в умовах зими та ранньої весни, коли рослини в теплицях відчувають нестачу сонця, їх щедро підгодовують нітратами. Як обрати ранні овочі із користю для здоров’я радять експерти Держпродспоживсужби у рамках проекту «Обирай якісне».
Завдяки нітратам тепличні овочі набувають привабливого вигляду - великого розміру, яскравого кольору, хрумкості та соковитості. Та у великій концентрації вони стають небезпечними для організму. Тому, купуючи свіжі овочі, треба знати правила їх вибору.
Спочатку про нітрати. У всіх ранніх овочах вони є. Власне не лише у ранніх, а майже у всіх, навіть тих, які вирощені на власному городі. Адже нітрати – це не лише азот, який додають у грунт, аби овочі швидше росли. Овочі поглинають азот з будь-якого грунту, бо без азоту вони не ростуть. Інша справа – кількість і умови у яких ці добрива додають у землю.
Є ще й пестициди – хімікати, якими окроплюють овочі від шкідників. От вони набагато шкідливіші, адже нітрати можуть бути в нормі або овоч може їх мало всмоктувати. А от пестициди залишаються на поверхні овоча і їх треба ретельно змивати.
Головні правила вибору ранніх овочів:
- Знати які з овочів найбільше вбирають в себе нітрати. Це – буряк, редиска, салат, шпинат, молода капуста, кабачки, морква, огірки, кріп. З ними треба бути особливо обережним. Не соромтеся запитати у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції. В такому документі має бути вказаний вміст нітратів, пестицидів у конкретній партії.
- Знати у яких частинах овочів зосереджена найбільша кількість хімії. У огірка та кабачка найбільше накопичується хімії біля плодоніжки та у шкірці, тому шкірку треба чистити. У капусті – на верхніх листочках, у редисці – біля кінчика знизу, у салаті та зеленій цибулі – біля корінця, а у перця, баклажана та помідора – біля плодоніжки. Картопля найбільше накопичує нітратів у шкірці, а морква – у верхній та нижній частині. Тому саме ці місця у ранній зелені потрібно зрізати.
- Правильно обробляти. Рекомендовано свіжі овочі замочити у холодній воді хоча б на 20 хвилин. По перше, саме так з них «вимочується» хімія, по друге, навіть трохи підв’ялі, вони знову наберуть хрускоту. Але не більше півгодини, бо тоді деякі з них, наприклад, картопля, помідор наберуться води і стануть водянистими, несмачними.Також знищує нітрати термічна обробка. Найкраще – варіння у воді. Тільки цю воду потрібно одразу ж злити і не використовувати як бульйон. Ще можна додавати у салати сік лимона чи граната – вони нейтралізують шкідливі речовини.
- Правильно оглядати. Треба знати якими насправді мають бути свіжі здорові овочі. Свіжі здорові огірки – це темно зелені з твердою шкіркою плоди. Добре, якщо на них є ще не відпала квіточка і пилок на шкірці. Редиска має бути без жовтих чи інших плям, а зелень – також темно зеленого кольору з не зім’ятими, витягнутими листочками. Прослідкуйте, щоб свіжа капуста була легкою, але твердою, її верхні листочки – блискучими та соковитими, а не облізлими та сухими. Через високу дозу нітратів один овоч може вирости дуже великим, а інший, навпаки, «згоріти» через перегодовування і виглядати трохи меншим від своїх звичайних родичів. Тому вибирайте плоди середніх розмірів.
- Не перестаратися. Попри те, що дуже хочеться свіженького, варто пам’ятати, що такі овочі потрібно ретельно дозувати, особливо якщо ви годуєте ними дітей, людей похилого віку та людей з хворим шлунком.
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте