Життя

Як обрати ранні овочі без нітратів

. 6731

Нарешті зима закінчилася і ми радіємо весняному сонечку. У цей час так хочеться змінити додати в раціон побільше салатів, весняних овочів... Однак в умовах зими та ранньої весни, коли рослини в теплицях відчувають нестачу сонця, їх щедро підгодовують нітратами. Як обрати ранні овочі із користю для здоров’я радять експерти Держпродспоживсужби у рамках проекту «Обирай якісне».

 

40a8474514ec14badb346dad8015fc49

Завдяки нітратам тепличні овочі набувають привабливого вигляду - великого розміру, яскравого кольору, хрумкості та соковитості. Та у великій концентрації вони стають небезпечними для організму. Тому, купуючи свіжі овочі, треба знати правила їх вибору.

Спочатку про нітрати. У всіх ранніх овочах вони є. Власне не лише у ранніх, а майже у всіх, навіть тих, які вирощені на власному городі. Адже нітрати – це не лише азот, який додають у грунт, аби овочі швидше росли. Овочі поглинають азот з будь-якого грунту, бо без азоту вони не ростуть. Інша справа – кількість і умови у яких ці добрива додають у землю.

Є ще й пестициди – хімікати, якими окроплюють овочі від шкідників. От вони набагато шкідливіші, адже нітрати можуть бути в нормі або овоч може їх мало всмоктувати. А от пестициди залишаються на поверхні овоча і їх треба ретельно змивати.

Головні правила вибору ранніх овочів:

  1. Знати які з овочів найбільше вбирають в себе нітрати. Це – буряк, редиска, салат, шпинат, молода капуста, кабачки, морква, огірки, кріп. З ними треба бути особливо обережним. Не соромтеся запитати у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції. В такому документі має бути вказаний вміст нітратів, пестицидів у конкретній партії.
  2. Знати у яких частинах овочів зосереджена найбільша кількість хімії. У огірка та кабачка найбільше накопичується хімії біля плодоніжки та у шкірці, тому шкірку треба чистити. У капусті – на верхніх листочках, у редисці – біля кінчика знизу, у салаті та зеленій цибулі – біля корінця, а у перця, баклажана та помідора – біля плодоніжки. Картопля найбільше накопичує нітратів у шкірці, а морква – у верхній та нижній частині. Тому саме ці місця у ранній зелені потрібно зрізати.
  3. Правильно обробляти. Рекомендовано свіжі овочі замочити у холодній воді хоча б на 20 хвилин. По перше, саме так з них «вимочується» хімія, по друге, навіть трохи підв’ялі, вони знову наберуть хрускоту. Але не більше півгодини, бо тоді деякі з них, наприклад, картопля, помідор наберуться води і стануть водянистими, несмачними.Також знищує нітрати термічна обробка. Найкраще – варіння у воді. Тільки цю воду потрібно одразу ж злити і не використовувати як бульйон. Ще можна додавати у салати сік лимона чи граната – вони нейтралізують шкідливі речовини.
  4. Правильно оглядати. Треба знати якими насправді мають бути свіжі здорові овочі. Свіжі здорові огірки – це темно зелені з твердою шкіркою плоди. Добре, якщо на них є ще не відпала квіточка і пилок на шкірці. Редиска має бути без жовтих чи інших плям, а зелень – також темно зеленого кольору з не зім’ятими, витягнутими листочками. Прослідкуйте, щоб свіжа капуста була легкою, але твердою, її верхні листочки – блискучими та соковитими, а не облізлими та сухими. Через високу дозу нітратів один овоч може вирости дуже великим, а інший, навпаки, «згоріти» через перегодовування і виглядати трохи меншим від своїх звичайних родичів. Тому вибирайте плоди середніх розмірів.
  5. Не перестаратися. Попри те, що дуже хочеться свіженького, варто пам’ятати, що такі овочі потрібно ретельно дозувати, особливо якщо ви годуєте ними дітей, людей похилого віку та людей з хворим шлунком.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама