Життя

Жива чи штучна: яку ялинку вибрати

. 5007

Незмінним атрибутом святкового зимового затишку та атмосфери є прикрашена миготливими вогниками ялинка. Натуральну чи штучну ялинку обрати, щоб не нашкодити довкіллю? 

 

79384698 1343291909186221 6500596322922397696 n

Держпродспоживслужба Кіровоградської області розповідає про переваги та недоліки обох варіантів для кінцевого споживача і для екології загалом.

Штучна ялинка у домі

Плюси штучної ялинки

 • Зручність, вона завжди «під рукою».
 • Також щороку не потрібно думати про утилізацію.
 • Не осипається.

Мінуси штучної ялинки

 • Для зберігання штучної ялинки потрібне місце в оселі.
 • Немає природнього хвойного аромату, який додає атмосферності.
 • Одноманітність, оскільки щороку доводиться використовувати одне і те ж штучне дерево.

Жива ялинка у домі

Плюси живої ялинки

 • Різноманітність та особливість свята кожного року.
 • Натуральний аромат хвої.
 • Не займає додаткового місця після святкувань.

Мінуси живої ялинки

 • Жива ялинка осипається і голочки часто доводиться прибирати ще довго після закінчення свят.
 • Важче встановлення ялинки.
 • Щороку потрібно думати про утилізацію ялинки після свят.

Екологічний мікроклімат і ялинка в домі

Перш за все, наголошуємо на тому, що під словами «жива ялинка» ми маємо на увазі законно зрубану ялинку, яку вирощували у спеціальному розсаднику і спеціально під зруб до новорічних свят (як її відрізнити від незаконних - розповімо трохи далі).

 1.  Жива ялинка виділяє фітонциди - біологічно активні речовини, котрі пригнічують та вбивають бактерії, грибки та інші шкідливі мікроорганізми. «Новорічний аромат», утворений живою ялинкою - це якраз результат вивільнення фітонцидів. Жива ялинка, котра майже місяць стоїть у домі, позитивно впливає на органи дихання та нервову систему.
 2. Якісні та нові штучні ялинки просто не завдають шкоди. А от дешеві, виготовлені сумнівними виробниками штучні ялинки, а також ялинки, виготовлені більше 10 років тому, можуть ще й зашкодити. Дешеві штучні дерева виготовляють з низькоякісного матеріалу, використовуючи неякісні клеї. Ці продукти хімічної промисловості виділяють летучі токсичні хімічні речовини, здатні викликати алергію, негативно впливати на дихальні шляхи, нервову систему та здоров'я загалом.
 3. Світ зараз тяжіє до використання максимально екологічних матеріалів в побуті, які піддаються переробці, максимально екологічній утилізації і не потребують століття для того, щоб розкластися. Тут перевага на боці живої ялинки. Якщо після використання живе дерево здати у спеціальний пункт прийому, то його утилізація практично не завдасть шкоди екології.

Природа та екологія 

Шкода від живої ялинки може бути в тому, що можна придбати незаконно зрубане дерево.  Живі ялинки, які зрубані законно у спеціальних розсадниках чи під час планових рубок у лісі шкоди ані природі, ані екології, ані лісам не завдають.

Вибір, звичайно, індивідуальний, адже і жива, і штучна ялинка мають свої переваги. Ми не агітуємо за жоден з цих варіантів, лише закликаємо дивитися на будь-яку тему не поверхнево, а намагатися зрозуміти її масштабно і зробити для себе висновки. Підсумовуючи, даємо декілька порад, які допоможуть вибрати штучну чи живу ялинку так, щоб мінімузувати екологічну шкоду.

Як обрати штучну ялинку

 1. Не купуйте надто дешевого виробу. Дешеві матеріали - це неякісні матеріали.
 2.  Уважно огляньте стики: надійність кріплення голок до гілок і гілок до стовбура. від цього залежить термін експлуатації.
 3.  Понюхайте штучну ялинку. Вона не повинна мати різкого хімічного запаху.
 4.  Попросіть продавця надати сертифікат якості, щоб переконатися, що ялинка виготовлена з безпечних і вогнестійких матеріалів.
 5. І наостанок, не забудьте про зручний для себе варіант у побуті: якщо у вас нема місця для зберігання цілого дерева, то обирайте таке, що розкладається; не купуйте надто великої ялинки, якщо вона прикрашатиме невелику оселю, і обов'язково пам’ятайте, що штучна ялинка має термін придатності, після закінчення якого нею не варто користуватися.

Як вибарти живу ялинку

 1. Ніколи не купуйте зрізаний вершечок дерева. Це практично у 100% випадків означає, що його зрізали незаконно і таким чином знищили ціле дерево. Лісівники та підприємці, які вирощують ялинки для продажу, ніколи такого не зроблять - вбити ціле дерево заради вершечка немає жодного сенсу.
 2.  Купуйте тільки промарковані спеціальними чіпами ялинки. Це означає, що дерево зрізали законно, не завдаючи шкоди екології. Таке маркування буває двох видів - самоклейні етикетки або пластмасові бирки-стяжки. Ці засоби розриваються при спробі їх зняття, і тим самим унеможливлюється їх повторне використання. Вони мають індивідуальний номер та штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини. За цим номером можна перевірити походження ялинки, ввівши його на сайті https://open.ukrforest.com/ .Якщо інформація за номером відсутня, то це може свідчити про сумнівне походження ялинки.
 3.  Не думайте, що всі ялинки зроблені із гілочок (імітація дерева зі зв'язаних разом хвойних гілок) не завдають шкоди лісу. Їх теж потрібно перевіряти на походження - як мінімум цікавтеся виробником і тим, звідки взялася сировина для виготовлення. Люди, котрі не вміють правильно обрізати гілки, нищать ціле дерево.
 4.  Найкраще купити ялинку безпосередньо у лісгоспі або неподалік у спеціально облаштованих точках продажу.
 5.  Щоб перевірити свіжіть ялинки - злегка її потрясіть і проведіть рукою по голочках - вони не повинні при цьому опадати.
 6.  Також, як і у випадку зі штучною ялинкою, звертайте увагу на розмір дерева, щоб не було дискомфорту з його встановленням.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама