Життя

Як отримати кредит на бізнес по урядовій програмі

. 3688

 

На початку лютого в Україні запрацювала програма кредитування малого бізнесу «5-7-9%». Ще до її старту уряд отримав понад 17 тисяч заявок підприємців, а 3 лютого державний банк видав перший кредит. Як стати учасником програми і від чого залежить кредитка ставка, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.


 

кредити ua

Хто може стати учасником програми?
Кожен українець, який хоче відкрити власну справу, або має бізнес з доходом до 50 млн грн на рік, може подати заявку на отримання кредиту. Для цього потрібно заповнити анкету на сайті 5-7-9.gov.ua і чекати на зворотній зв'язок.

Згідно з умовами програми, бізнес, що претендує на кредит, повинен мати державну реєстрацію як юридична особа або фізична особа-підприємець (ФОП). Також обов’язково, щоб учасники підприємства і його кінцевий власник були резидентами України. Діючі підприємства повинні бути прибутковими останні 4 квартали, а новостворені – мати обґрунтований бізнес-план.

Кредити видаються у гривні на термін до 5 років, максимальна сума – 1,5 млн грн. Власний внесок має становити не менше 30% від вартості проєкту для нового бізнесу, 20% – для чинного бізнесу. Також позичальник повинен буде подумати про кредитну заставу, адекватну запитуваній сумі кредиту.
Використати кредит можна тільки на інвестиційні цілі: купівлю нового обладнання або ремонт приміщення. Важливо, що позичальник, відповідно до умов програми, зобов'язується подавати щоквартальну звітність щодо кількості найманих працівників та низки економічних показників.

Які кредитні ставки?
Відсоток по кредиту залежить від розміру бізнесу: 5% річних – якщо виручка до 25 млн грн і створюються мінімум 2 робочих місця, 7% річних – для бізнесу з виручкою до 25 млн грн, який не створює нових робочих місць, 9% річних – для бізнесу з виручкою до 50 млн грн. При цьому підприємець може понизити ставку завдяки створенню робочих місць. Ставка знижується на 0,5% за кожне створене робоче місце, але не може бути меншою за 5%.

Віцепрезидент Асоціації платників податків України Олена Хотенко зауважує, що бізнес дуже довго не мав можливості отримувати дешеві кредити, тож затребуваність програми не викликає сумнів. Власне, успішний старт програми вже відзначив президент Володимир Зеленський.

Наразі учасниками програми є державні банки: Укргазбанк, Ощадбанк, Приватбанк та Укрексімбанк. Аби програма не була збитковою для банків, держава компенсує частину відсоткової ставки на кредити, які видаватимуть банки.

Загалом у 2020 році на програму передбачено 2 млрд гривень. В уряді прогнозують, що за рік буде видано понад 50 тисяч доступних кредитів і створено до 90 тисяч нових робочих місць. Наразі програма доступних кредитів розрахована на п'ять років. Водночас залежно від ефективності та попиту з боку підприємців її можуть розширити.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама