Життя

Як уникнути укусу кліща: поради фахівців

. 9623

Як уникнути укусу кліща та вберегтися від хвороби Лайма роз’яснюють фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

e412d8c340fee3729deb11bde45f02dd L

Внаслідок аномально теплої та м’якої зими цьогоріч спостерігається рання підвищена активність кліщів. Найбільш небезпечним наслідком укусу кліща є бореліоз - хвороба Лайма. Це бактеріальна інфекція, яка передається виключно через укуси кліщів. За інформацією Кіровоградського лабцентру, з березня 2020 року в області дослідили близько 200 екземплярів кліщів, з них 4% інфіковані бореліями.

Тож ось 10 порад, які допоможуть уникнути укусу кліща та вберегтися від хвороби Лайма як влітку, так і зараз:

1. Засіб для відлякування кліщів. Збираючись на прогулянку, не забудьте обробити одяг, відкриті ділянки тіла спеціальними засобами, які відлякують кліщів – репелентами.

2. Бути напоготові навіть вдома. Туризм і кемпінг – не єдині способи наразитися на укус. Ризик «підхопити» кліща існує навіть на власному подвір’ї. Тож варто оглядати себе та дітей на наявність кліщів після кожної прогулянки.

3. Перебування на сонці. У личинок кліщів зовнішній шар (кутикули) досить пухкий, тому вони швидко втрачають вологу. Як результат, кліщ не в змозі вижити більше 8 годин в середовищі з вологістю менше 80%. Зазвичай вони скупчуються в тінистих листяних, вологих місцях, тому перебування на сонці може значно знизити ризик зараження від кліщів. Водночас варто також пам’ятати про небезпеку сонячного удару.

4. Зміни ландшафту. Щоб позбавити двір від кліщів, слід прибирати листя, кущі та іншу рослинність, яка може стати «домом» для кліщів. Кліщі також не можуть забратися у двір через дерев’яний паркан, тому що швидко висихають через сухість дерев’яних дошок.

5. Перевірка собак. Зазвичай собачі кліщі не переносять хвороби, якими може заразитися людина, однак в окремих випадках кліщ може потрапити до будинку на тварині. Тому слід перевіряти собак після кожної прогулянки.

6. Закритий світлий одяг. Носіння закритого одягу позбавить від потрапляння кліща на шкіру. Заправлені в шкарпетки штани виглядають не дуже модно, але це може запобігти зараженню хворобами, які переносять кліщі. Також надавайте перевагу одягу світлих тонів. Розмір ніфми кліща приблизно з макове зерно, тож якщо на вас світлий одяг, виявити на собі паразита буде легше.

7. Місце для відпочинку. Обмежте прогулянки та відпочинок на ділянках з високою травою, біля очерету, де найчастіше знаходяться кліщі. Не дозволяйте дітям гратися та бігати по високій траві без захисного одягу та репелентів.

8. Швидка сушка одягу. Кліщі дуже чутливі до сухості, їх можна вбити, поклавши одяг в сушарку на п’ять хвилин за високої температури. Водночас під час прання кліщ може вижити, тож одразу після прання варто висушити одяг за високої температури.

9. Душ і перевірка. Після будь-якого виду активності на вулиці, вдома необхідно відразу ж роздягнутися, оглянути себе на наявність кліщів і прийняти душ. У тих, хто приймає душ відразу після вулиці, вірогідність заразитися хворобою Лайма значно нижча, адже вони можуть помітити на собі кліща швидше. А збудник хвороби потрапляє в організм людини через кілька годин після укусу.

10. Видалення кліща. Якщо кліщ таки вкусив вас, необхідно відразу ж звернутися до лікарні щоб видалити його. Видаляти кліща самостійно або використовувати «народні методи» може бути небезпечно. У Кропивницькому цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації: травмпункт комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна дитяча лікарня Кіровоградської обласної ради» ( вул. Преображенська, 79), травмпункт комунального закладу «Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги» (вул. Короленка, 56).

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. В такому вигляді кліщі можуть залишитися живими за температури від +4 до +8°С (в умовах звичайного побутового холодильника) декілька днів та навіть тижнів. Лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу проводять в обласному лабораторному центрі МОЗ». За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама