Життя

Як життєва позиція впливає на щоденне життя

. 6420

У своїй авторській колонці "Все буде добре і навіть краще" психологиня Олена Чорна розповідає, як формувати здорову життєву позицію.

890 450 5c9380c751469

Вітаю постійних читачів рубрики і наших нових друзів! Ми тут говоримо про те, що проблеми можна подолати. Аби було бажання.

А раз ви тут- воно у вас є. Працюємо?

Ви запитували, як навчитись вибудовувати всередині себе простір «зі мною все гаразд». Життєва позиція «зі мною все гаразд» (або «я-окей») – найресурсніша і найздоровіша з точки зору психіки.

Життєва позиція – це не те, що ми свідомо думаємо про світ. Це не наші афірмації, не логіка. Життєва позиція- це внутрішнє глибинно-психічне ставлення до себе (своїх можливостей і власної цінності) та світу (і людей у ньому), яке закладається в дитинстві і впливає на усі наші рішення, вибори і результати. Глобально кажучи, це позиція про те, дозволяємо ми собі щасті чи ні.

Існує 4 життєві позиції

  1.  Я-окей, світ-окей або «Я+», «Світ +».
  2. «Я+», «Світ-».
  3. «Я-», «Світ+»
  4. «Я-», «Світ-»

Позиція «Я+», «Світ +» 

Найпродуктивніша. Це означає, що глибинно людина вірить у свої можливості, не боїться пробувати нове, має цілі і мрії; ставиться до світу як безпечного ресурсного місця, де можна проявити себе, і що найцікавіше - ці ресурси і можливості просто линуть їй до рук. Жарти людини переважно добрі і оптимістичні, вміє посміятись над собою.

Позиція «Я+», «Світ -»

Менш продуктивна, вона про зверхність і снобізм. Людина відчуває, що вона то ресурсна і уміла, а от світ – не дуже. Тому треба спішити «урвати своє», триматись за те; схильна критикувати інших , адже вони «-», «не такі», «не дотягують»; схильна порівнювати себе з іншими і»своїх» з «чужими», де тіінші і чужі програють, бо вони ж «-». Позиція «Я+, Світ -» веде до труднощів у стосунках: себе людина сприймає як «нормальну» (варіанти: ідеальну, правильну), а партнера як недо-: недобатька, недочоловіка, недореалізованого – і постійно хоче покращити. Гумор такої людини – іронічний, вона сміється «над ними», жартів на свою адресу не сприймає.

Позиція «Я-», «Світ+»

Чудова основа для залипання у залежні стосунки. Себе людина «Я-», «Світ+» сприймає як малозначиму, звичайну, неособливу, яка значно програє у ресурсах (зовнішності, навичках, стосунках, везінні, вихованості дітей, житлі і под.) всім тим «іншим», які «+». Вона знає, що десь у світі є щастя і везіння, можливості, але все то не для неї, вона недостойна. Вона щодня очікує, що щось станеться з нею чи близькими; сприймає керівництво собою і необхідність підкорятись як саме собою зрозуміле; сповнена страхів. Тут уже не до жартів, людина схильна подивитись комедію, але багато смішних моментів проходять «повз неї», їй не до жартів», вона думає про виживання.

Позиція «Я-», «Світ-»

Це про «жизньболь»: я не в порядку, та і світ не особливо. Ми прийшли сюди, щоб страждати. Людина з такою позицією повільно руйнує себе і дотичних людей: через самоз’їдання, хвороби, алкоголь, ігроманію, наркотики, невпорядковане сексуальне життя. Її гумор саркастичний.

Можемо навіть провести невеликий тест на те, яку життєву позицію ви запросили у свою підсвідомість колись давно, коли ще були дітьми і сприймали світ очима найближчих дорослих. Отож, люди з позицією:

  •  «Я+», «Світ +» типово одягаються охайно, але не яскраво;
  • «Я+», «Світ-» - люблять прикраси, ідеальний макіяж, коштовності, індивідуальний дизайн;
  •  «Я-», «Світ+» - одягаються недбало;
  •  «Я-», «Світ-» - мають стиль «та пішли ви всі», де елегантність поєднана з обшарпаністю.

Звісно, це не єдиний критерій, і спеціаліст допоможе вам визначити точніше.

Навіщо ми взагалі говоримо про життєві позиції?

Тому що це глибинно, насправді керує виборами, які ми робимо по життю: в які стосунки вступати, скільки грошей мати (Заберіть всі гроші у Марка Цукерберга- і через рік він знову буде багатієм – значить, справа не в походженні чи підтримці), чого досягати, жити з комфортом чи ні, хворіти чи бути здоровою, радіти чи страждати, словом, усі вибори.

Людина з вбудованим «Я +, світ +» приймає зі своїх цінностей і справжніх бажань. Людина, що перебуває у «я-«(позиції 2-3-4) обирає з інших причин: страху, сорому, претензій, почуття вини, бажання підняти самооцінку.

У залежні відносини схильні вступати люди з позицією «Я-», «Світ+» - щоб мати поряд хоч когось ресурсного. Вони можуть тривалий час терпіти насильство, замальовувати синяки і не скаржитись, бо внутрішньо вважають себе поганими, винними, а значить, отримують справедливе покарання від світу.

Чи є ці позиції даним раз і назавжди? У 90%- так. Рішення про те, яку життєву позицію зробити своєю, ми приймаємо у віці до 6-ти років (з повторним переглядом в підлітковому віці чи в травматичних подіях). Задумайтесь, скільки знань про світ у того дошкільника, який прийняв за вас рішення про ваше ж життя? Що він чи вона бачили, окрім найближчого оточення і розповідей батьків? Та й чи вміло те маля робити «правильні» висновки? А нам з цим тепер жити.

Хороша новина у тому, що життєву позицію можна коригувати. Коригувати усвідомленим саморозвитком, роботою з психологом, звільнюючись від страхів, переписуючи ті давні рішення, навчаючись бачити свої сильні сторони і ресурсність цього світу. 

Куди будемо йти далі? Над чим працюємо за тиждень? Чекаю ваших коментарів.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама