Життя

Психологиня розповіла що робити з негативними емоціями

. 2696

У традиційній п’ятничній рубриці для жінок «Все буде добре і навіть краще» психологиня Олена Чорна розповідає про негативні емоції.

negatuv

Фу, негативні емоції!

Ми не можемо терпіти чужих сліз. Нас дратує чужа лють. Ми намагаємось втихомирити дитину, яка лютує, розгнівалась чи злякалась. Сказати їй: «Тихше, заспокойся, тут нема над чим плакати!» Якщо лютує дівчинка- то «Ти ж дівчинка! Як ти можеш себе так поводити?!»

А якщо боїться хлопчик – то «Ти мужик чи ні? Що це за соплі?!»

Коли поряд з нами сумує чи (не дай Бог) плаче дорослий – перша реакція яка? –Допомогти і заспокоїти. Зробити, щоб він не плакав. Не зрозуміти, що всередині людини викликало ці сльози, не прийняти, що у людини може бути така реакція і їй треба відплакати (бо часто історії 20-ти-30-річної давності ми потім доплакуємо в терапії), а допомогти їй відмахнутись від власних «неправильних» емоцій.

От відчувати радість, інтерес, спокій – це ще нормально, це схвалюється, а впадати в страх, гнів, печаль, лють – ні, суспільство проти. В більшості реклам люди що роблять? – сміються. Топові блогери викладають які фото? – радісні і щасливі.
В лікарню ми йдемо навіщо? –щоб не боліло.

Навіть наше виховання спрямоване на те, щоб «відучити» людину від прояву негативних емоцій. Якщо ви дівчинка, то неодноразово чули від когось із дорослих фразу: «Ти ж дівчинка? Як ти можеш битися / так кричати /давати здачі? На кого ти схожа?» - таким чином дівчат відучують проявляти гнів і агресію. Відчувати страх їм можна, це навіть нормально, бо поряд має виникнути хлопець- і врятувати.

Хлопчиків же в свою чергу научають не проявляти страх: «Ти що дівчинка?!Ану зберись! Ти не мій син тоді» - і стимулюють бути агресивними- захищати і захищатись, бути конкурентними, йти швидше, досягати більше. Додам, що хлопцям у багатьох культурах «заборонено» ніжні прояви – співчуття, емпатію, ніжність. Бо де б тоді були спортивні турніри, наскільки б змінилась економіка і суспільство – якби зникла конкуренція і змагальність?

Отож, дівчаткам суспільно небажано проявляти гнів. І це пряма дорога до того, щоб зайняти роль Жертви, страждати, догоджати і жалітись «Ніхто не цінує».

Загляньмо глибше, як в нас народжуються «негативні емоції» -страх, гнів, печаль. Страх – це відповідь організму на реальну чи уявну загрозу – і стимул втекти з цієї ситуації / від цієї людини.

Гнів виникає тоді, коли фізично із ситуації людина втекти не може. Це такий собі термоядерний заряд, аби захистити себе / відстояти себе.

І от ви жінка, ви потрапили в ситуацію, коли треба захистити себе- наприклад, ваш начальник принизливо коментує роботу вашого відділу і вашу також. Ви відчуваєте гнів- і мали б його проявити.

Але, згадуючи ось те «Ти ж дівчинка…» і все, що йшло за ним, ви стримуєтесь, пробуєте знайти виправдання поведінці начальника чи – що гірше і частіше- відчуваєте вину і починаєте самопокарання (лютуєте на саму себе всередині). Зате –бінго- негативних емоцій назовні не проявили –умнічка!

А навіщо нам негативні емоції? Вони сигналізують тілу, що є фізична чи емоційна небезпека, що далі в такій ситуації лишатись некорисно для здоров’я, байдуже, психічного чи фізичного, що треба змінювати, що тут, простіше кажучи, погано.

І от, якщо ми закриті від цих емоцій- то наша природня система попередження вимкнута. А тому- будь ласка, порушуйте мої кордони, кричіть на мене, ображайте, перекладайте відповідальність, давайте додаткову роботу, зраджуйте, не рахуйтесь зі мною. Я маю право лише боятись і падати в Жертву, страждати.

Звісно, такий сценарій нересурсний, і рано чи пізно, людині він набридне. Зможе вона з нього вийти чи ні- залежить від її рішучості й усвідомленості. Від підтримки тих, з ким обрала бути поряд. Від готовності йти в біль, перебудовуватись, розпаковувати свій гнів. Ні, не навчитись ображати інших у відповідь, а сприймати сигнали свого тіла так, як задумано- сигналами. Чути себе і жити себе.

Все буде добре і навіть краще, ви ж пам’ятаєте?

Нагадаємо, нещодавно психологиня розповіла про те, куди ведуть мрії.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама