Життя

Нові правила мікрокредитування: що зміниться з 1 січня 2021

 Автор: Анастасія Дзюбак. 3288

 15 вересня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 891-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій», який змінить деякі умови мікрокредитування.

122338027 797144734407129 2384147449425324964 n

Чого ж очікувати споживачам мікрокредитів та фінансовим організаціям, що їх надають, з 1 січня 2021 року, коли закон вступить в силу. Розповідає фахівчиня Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Гальченко.

Обмеження сум штрафів на пені

З моменту набрання чинності Законом кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, відноситимуться до споживчих кредитів, а відтак такі відносини регулюватимуться нормами Закону України «Про споживче кредитування».

Максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем виконання його зобов’язань на підставі договору про споживчий кредит, який не перевищує мінімальної заробітної плати, не може перевищувати розмір подвійної суми, одержаної споживачем за таким договором.

Заборона зміни процентної ставки

Надзвичайно важливим для споживачів мікрокредитів є закріплення на законодавчому рівні заборони зміни процентної ставки за кредитом, порядку її обчислення, порядку сплати відсотків у бік погіршення умов для споживача. Оскільки дуже поширеною проблемою є нерозуміння повної вартості кредиту та санкцій у випадку прострочення, які могли потроїти чи навіть збільшити борг людини в десятки разів і, як наслідок, людина неспроможна його повернути.

Про кредитну історію

Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, та на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій. У разі відмови надати згоду, у наданні кредиту мають відмовити.

Кредитора зобов’язали безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчів, хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій.

Кредитне бюро матиме 2 дні на внесення інформації, у той час як поки це 7 днів…

Обмеження щодо кількості «швидких кредитів»

Закон обмежує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів, таким чином захищаючи фінансові установи від збільшення проблемних кредитів.

Про ризики мікрокредитування

Окремо хочемо зазначити, що фінансові компанії не будуть зобов’язані надавати клієнтам паспорт споживчого кредиту перед підписанням договору, якщо йдеться про позику сумою, що не перевищує мінімальну заробітню плату. Таке зобов’язання є лише для кредитів понад мінімальну зарплату.
Неурегульованість даного питання залишає кредиторам можливість використовувати різні способи приховування дійсної інформації про кредит у подальшому.

Саме тому, Національний банк України анонсував встановлення вимоги до фінансових компаній розміщувати характеристики кредиту на своїх веб-сайтах.

Отже, перед тим, як взяти кошти в мікрофінансових організаціях, обов’язково уважно перечитайте усі пункти наданого вам кредитного договору. Не допускайте прострочення платежів за кредитним договором та користуйтеся послугами лише перевірених компаній з гарною репутацією.

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань також можна:

 

• зателефонувавши на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
• поставивши питання в повідомленні на електронну адресу центру kropyvnytskyi1.kropyvnytskyi@legalaid.kr.ua

 

Поширюйте

Коментуйте