Реструктуризація боргу за комунальні послуги в Україні

09:32, 02 Грудня, 2020
500grn

Українці накопичили величезні борги за комунальні послуги: згідно з державними даними, на 1 травня 2020 року населення було винне за свої помешкання 63,1 млрд гривень. Багато з тих, хто не має коштів на комуналку, сподівається на списання заборгованостей або настання строку позовної давності, а дехто оформляє кредити готівкою в банках чи МФО, щоб сплатити рахунки вчасно. Але є й інший вихід — реструктуризація боргу за комунальні послуги.

Згідно з Законом України 2003 року «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію» власник житла може отримати розстрочку на виплату боргу. Тоді сума буде рівномірно розподілена на невеликі щомісячні платежі та її буде набагато простіше сплатити комунальникам.

Головне про реструктуризацію комунальних платежів

Що необхідно, аби оформити розстрочку на повернення комунальних боргів. Для цього громадянин має окремо укласти договір реструктуризації боргу з кожною організацією, що надає комунальні послуги. За таким договором має відбуватись не тільки рівномірне щомісячне погашення боргу, але й своєчасна сплата поточних платежів за комуналку.

Якого розміру будуть комунальні платежі при розстрочці. Загальна сума поточних комунальних платежів та платежів за розстрочкою не має перевищувати 25% від заробітку всієї родини. А для осіб, що отримують будь-яку соціальну допомогу, в тому числі пенсію, сукупні витрати на комуналку розраховують в розмірі не більше 20% доходу.

На який строк надається комунальна розстрочка. Відштовхуючись від розміру боргу та рівня заробітку, комунальні служби розподіляють заборгованість на строк до 60 місяців. Але якщо родина живе скрутно та її доходів недостатньо навіть на цей термін, його може бути продовжено до повного погашення боргу.

Після ухвалення реструктуризації також можливо подати документи на субсидію, щоб менше сплачувати за поточними рахунками. Але в той же час варто зазначити, що за невиконання умов договору нараховуються штрафи.

Як оформити розстрочку на опалення

Згідно з постановою Кабміну № 630 щодо відстрочення платежів за опалення діє особлива схема. За нею володарі житла під час холодного сезону сплачують лише половину нарахованої вартості послуг. Інша половина рівними частинами розподіляється на місяці з травня по вересень.

Щоб оформити таку розстрочку, споживач має звернутись з відповідною заявою в місцеве комунальне підприємство, що контролює централізоване опалення. З собою варто принести договір на надання опалювальних послуг або необхідні для його складання документи. До них належать паспорт та індивідуальний податковий номер володаря помешкання, а також папери, які підтверджують володіння чи користування будинком або квартирою.

Важливо: можливість рівномірно відшкодовувати платежі за тепло протягом року доступна лише для тих, хто не користується субсидією.

Як оформити розстрочку на електроенергію

Щоб реструктуризувати борги за електричну енергію та затвердити графік їх погашення в якості додатка до договору послуг, також потрібно відправити заяву постачальнику світла. При цьому від заявника очікується повний пакет документів:

  • з паспортом та ІПН;
  • довідкою про склад сім’ї або кількістю зареєстрованих в помешканні осіб;
  • паперами на житло, що свідчать про права власності чи користування;
  • довідками про доходи кожного повнолітнього, що проживає у помешканні, або довідкою з ПФ для пенсіонерів.

Якщо зареєстровані в помешканні люди офіційно є тимчасово безробітними, цей факт потрібно зазначити в заяві. В такому разі просто вказується загальне надходження коштів на родину та для підтвердження надаються їх трудові книжки.

Варто зазначити, що умовою оформлення розстрочки на електроенергію є сплата 30 % боргу.

Як оформити розстрочку на воду

Якщо є заборгованість за послугу холодного водопостачання, механізм оформлення розстрочки такий самий, як і з іншими послугами. Потрібно з паспортом, ідентифікаційними номером та правовстановлюючими документами на житло подати заяву на поступову сплату боргу. З тією різницею, що заява подається в місцевий водоканал.

І з газопостачанням — по аналогії. По кожній послузі необхідно звертатись в окремі організації, вказані в рахунках.

В разі, якщо людина не звертається по реструктуризацію або розстрочку й не виплачує борги іншим чином, підприємства мають право стягувати борг в судовому порядку. Це означає, що платежі будуть відраховувати із зарплатні або стягувати за рахунок майна. Тому при наявності боргів є сенс скористатися розстрочкою на комунальні платежі. 

Реклама

Останні новини по темі

У Приватбанку можна пройти верифікацію через “Дію”

diia ukr
жіночі кросівки New Balance

Як купити стильну пару брендових кросівок недорого

Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:45, 7 Грудня, 2023

У Кропивницькому в освітньо-культурному просторі “Гончаренко центр” відбудеться безкоштовний ...

17:14, 7 Грудня, 2023

У Кіровоградській обласній раді відзначили День місцевого самоврядування. У заходах в режимі ...

16:56, 7 Грудня, 2023