Життя

Як не їсти всі свята – поради психолога

. 2912

Новорічні свята – це сезон, коли стіл ломиться від страв і ми дозволяємо собі з’їсти багато зайвого. Психологиня з Кропивницького Олена Чорна розповіла, чому ми переїдаємо на свята та як цьому чинити опір.

 

stilnovuirik

Чому ми переїдаємо на свята?

Обіцянка «Я триматиму себе в рамках», мабуть, одна з найпопулярніших новорічних обітниць після «почну з понеділка» і «кидаю». Причин переїдання існує декілька, психологиня розказала про основні.

По-перше, їжа – це одне з найдоступніших задоволень. Хочеш похвалити себе, зняти стрес, розслабитись – уперед: цукерочка, тортик, омріяне олів’є чекають на тебе. Особливо складно людям, котрі мають напружену, стресову роботу, нестачу відпочинку. У них додається потреба «швидко відпочити за короткий термін» і «невже я не заслуговую на це хоч раз в рік?».

Побалувати себе смачненьким (переїсти) тоді сприймається як компенсація за весь цей рік напружень. Результати у вигляді округлих бочків – віддалені, вони десь там, а тут і зараз є смачний стіл, відпочинок і потреба розслабитись.
Тобто, це не питання одного вечора чи конкретного свята. Стресовий ритм життя у багатьох випадках веде до переїдання і накопичення запасного жирку на животі і стегнах; рідше –до худої фігури, там стрес «вилізає іншим боком», – розповіла Олена.

Як не переїсти на свята?

Давайте по-чесному. Відповіді на зразок «задумайтесь, це хоче їсти не ви, а ваш стрес» або «тістечко сьогодні,+3 кг завтра» не працюють, коли навколо горять гірлянди, літає настрій свята і запах новорічних страв, – каже психологиня.

Переїдання – це у більшості випадків психологічна проблема. За нею ховаються страхи, травми, комплекси, почуття вини.

Плюс настрій свята відчуття чуда, коли всі проблеми і потенційні кілограми здаються неважливими. Отже, причини переїдання краще пропрацювати до свята.

Як запобігти переїданню?

Якщо ви святкуєте вдома, то Олена радить готувати не всі можливі страви а обрати 2-3 улюблені і приготувати їх в обмеженій кількості (щоб потім не «доводилось» ще 3 дні впихати в себе «бо краще хай погане пузо лопне, чим хороша їжа пропаде»).

stilnovuirik2

Друга порада – і вона підійде тим, хто матиме гостей, чи сам йтиме в гості (а значить, страв буде багато) – пити побільше води (до початку чергового раунду застілля). Так можна технічно заповнити себе продуктом з 0-ю калорійністю. Тоді інших страв вміститься менше.

– Коли на консультаціях ми працюємо з зайвою вагою, булімією, звичкою переїдати, я запитую: «Що дає вам їжа?» І ланцюжок відповідей зазвичай такий: «щастя тут і зараз – задоволення – любов». Тобто, нагодувати себе – це дати любов. І чим більше любові і заспокоєння ми потребуємо, тим більше треба їсти:) А коли ж ми себе сваримо за переїдання, то фактично даємо собі любов зі знаком «-». Тобто, їжа, задоволення і любов занадто переплетені, – каже психологиня.

Тому порада третя: додайте до новорічної програми інші задоволення, ніж поїсти.

Це можуть бути ігри (наприклад, «Несміяка», «Правда або Дія»), пошуки подарунків по дому замість традиційного «під ялинкою», відеодзвінки рідним – і тоді ваші гормони щастя згенеруються від радості спілкування, а не від їжі.

Я, наприклад, планую замовити піцу, зробити легкі салати, дивитись фільм і стрибати на батуті, – додає Олена.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама