Життя

Як (не) боротися з прокрастинацією

. 1552

Психологиня Олена Чорна у своїй авторській колонці розповідає про те, як (не) боротися з прокрастинацією.

 

Depositphotos 27351375 s 2019

Зараз модно багато встигати. Записуватись на тристап'ятсот курсів, мірятись досягненнями і завантаженістю графіка. Втомлюватись, але бігти. Робити через "не можу".

І якщо вже жодні мотивації не допомагають, то називати себе "прокрастинатором". І гуглити техніку "як боротись з прокрастинацію".
Прокрастинацію - це хронічне відкладання справ на потім, що включає затягування і зрив термінів, тяжкість сісти за необхідну роботу, страждання від того, що це треба зробити і не можеш себе побороти.

(Спойлер: А точно треба робити, якщо доводиться воювати із собою? Фактично визнавати частину себе ворогом і засуджувати)
Отож, є завдання (три-п'ять-десять), яке потрібно здати завтра вранці, є час і сили, а бажання взятись за нього не виникає.
Які ж можуть бути причини і що з цим робити?

Пункт 1

Це ваша робота, і завдання є її частиною.

Оскільки ми говоримо про прокрастинацію, тобто про РЕГУЛЯРНЕ небажання робити, зізнайтесь собі, що ваша робота або її частина викликає у вас стійку відразу. Вам неприємно-нерадісно-дратуюче робити це.

Виходів є декілька. Перший: якщо це конкретна частина роботи, наприклад, друк звітів чи обдзвонювання клієнтів, - ви можете "перекинути" її на колегу, підлеглого, фрілансера, який згодиться це робити. Тут вже про бартер подумайте чи про погодинну оплату.
Варіант другий: ви тотально не любите те чим ви займаєтеся. Воно вам в печінках сидить. Тому за будь-якого приводу ви відкладаєте цю роботу і робите вигляд, що ви листочок.

Що робити? Звільнятись. Перекваліфікуватися. Навчатись на онлайн-курсам по вихідним.

Чи й далі страждати і відкладати.

Тут вже вам видніше, що ви дозволяєте собі у цьому житті- страждати чи змінюватись.

Пункт 2

В принципі ви любите те, чим займаєтесь. Маєте моменти задоволення від неї. Можливо, називаєте місією.
І відкладаєте ви роботу не тому, що не любите, а від перевтоми. Перевтома виникає від бажання взятись за все і одразу, від прагнення все зробити ідеально (синдром відмінника), від нехтування режимом сну і відпочинку.

І тоді ваш розумний організм сприймає необхідність виконати завдання як черговий акт перевтоми. А вона йому треба? Втомлене тіло хоче відпочинку, а не нового "егегей".

Порада: усвідомте, що ви не біоробот-досягатор, а жива людина. Крім служіння великій ідеї, ви ще потребуєте служіння своїм фізіологічним потребам: виспатись, поїсти, відпочити, насміятись.

Визначте пріоритети

Бо після періоду знаків (прокрастинації) настає період симптомів, а потім і хвороби.
А воно вам треба?

Пункт 3

За тим, що ви називаєте прокрастинацію, насправді можуть ховатись страхи: страх провалу (А раптом не вийде? А що про мене подумають?) і страх успіху (А раптом я перетворююсь на злу багату зверхню людину? А раптом втрачу друзів чи загоржусь?).
Сходіть до психолога, пропрацюйте, і досягайте собі в задоволення.

Підсумовуємо: коли ми йдемо не за своїми цілями, або робимо те, що нас систематично виснажує, організм активізує опцію Прокрастинація- "Зачекай, давай не сьогодні, давай не ти". Прислухайтесь до нього. Може, ви зірка прямих продажів, а самі сумуєте десь в лабораторії?

Давайте збільшувати кількість щасливих людей "на своєму місці".

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама