Життя

Ненормований робочий день: 5 речей, які потрібно пам'ятати

. 4228

Кіровоградського обласного центру зайнятості коли можна працювати ненормовано і які правила є для роботодавців.

 robota

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу.

Якість праці у такому разі визначається не тільки тривалістю робочого часу, але й колом обов'язків і обсягом виконаних робіт.

На сьогодні документом, який може зорієнтувати працівників і роботодавців у цьому питанні, є Рекомендації щодо порядку надання працівникам із ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затв. наказом Мінсоцполітики України від 10.10.1997 № 7 (Рекомендація № 7).]

5 нюансів, які треба знати про ненормований робочий день

1. Ненормований робочий день застосовується щодо певних професій та посад

Ненормований робочий день є винятком з правил і застосовується до тих працівників, праця яких має особливе суспільне значення. Чинне законодавство не містить умови щодо затвердження в централізованому порядку переліків робіт, професій і посад працівників з ненормованим робочим днем.

Зокрема, він може застосовуватися для керівників, спеціалістів і робітників, а саме:

 1. Працівників, робота яких не піддається точному обліку в часі;
 2. працівників, робочий час яких поділяється на частини невизначеної тривалості (наприклад, у сільському господарстві);
 3. працівників, які розподіляють час для виконання роботи на свій розсуд.

Ці положення є доволі оціночними, що залишає простір для гнучкості. Втім, Рекомендації не є нормативно-правовим актом і відійти від їх змісту можливо в колективному договорі.

2. Ненормований робочий день не вважається понаднормовою роботою

Залучення до роботи на умовах ненормованого робочого дня не слід ототожнювати із залученням до надурочної роботи, адже:

 1. для надурочних робіт потрібні підстави, визначені статтею 62 Кодексу законів про працю України, а для залучення до роботи на умовах ненормованого дня потрібна виробнича необхідність, яка визначається в кожному окремому випадку;
 2. встановлена ст. 63 КЗпП заборона на залучення до надурочних робіт певних категорій осіб не поширюється на залучення до роботи на умовах ненормованого робочого дня;
 3.  гранична тривалість застосування надурочних робіт визначена у ст. 65 КЗпП, а тривалість роботи при ненормованому робочому дні – ні.

3. Запровадження ненормованого робочого дня можливе за домовленістю

Список професій і посад, на яких може застосовуватися ненормований робочий день, визначається колективним договором, як і конкретна тривалість додаткової відпустки для таких працівників.

Також потрібно враховувати положення галузевих угод.Наприклад, Додатком 1 до Галузевої Угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 – 2020 рр. затверджено Орієнтовний перелік посад працівників з ненормованим робочим днем системи Міністерства освіти і науки України, яким може надаватися додаткова відпустка.

4. Ненормований робочий день передбачає певні гарантії для працівника

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про відпустки» компенсуватися праця на умовах ненормованого робочого дня має за допомогою надання додаткової щорічної відпустки тривалістю не більше 7 календарних днів (конкретна тривалість встановлюється в колективному договорі).

Окрім того, власник або уповноважений ним орган не має права систематично залучати працівників, які працюють за таким режимом, до роботи понад встановлену тривалість робочого часу.

4. Працівники, які працюють неповний робочий день не можуть працювати ненормовано

Для працівників, які працюють на умовах неповного робочого тижня, ненормований робочий день застосовуватись може.

Вважається, що ці особи зацікавлені у зменшеному робочому навантаженні. В законодавстві встановлено низку категорій працівників, яким гарантується встановлення неповного робочого дня, серед них

 • вагітні жінки,
 • матері з дітьми віком до 14 років,
 • працівники, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення дитиною віку 3 років,
 • особи похилого віку,
 • особи з інвалідністю і т.д..

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама