Життя

Україна відмовилася від пластикових пакетів: як це буде?

 Автор: Валерія Жовтун. 4993

Сьогодні Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроєкт № 2051-1 "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України". Це означає, що у магазинах та супермаркетах більше не будуть пропонувати найбільш шкідливі для довкілля і здоров'я людини пластикові пакети, повідомляє Мінекології.

paket copy

Це стосується пластикових пакетів при замовленні їжі на виніс або придбанні ліків в аптеці.

Які пакети під забороною?

Під заборону підпадають:

  • надлегкі пластикові пакети;
  • легкі пластикові пакети товщиною до 50 мкм;

Наприклад, це малі прозорі пакети-майки, мотки яких ви звикли бачити в необмеженій кількості у магазинах. Як правило, такі пакети мають товщину стінки 10,2 мкм. Вони швидко рвуться і фактично не придатні для переробки. А ще пакети-майки, які розповсюджуються на касах. Їх товщина стінки варіює, в залежності від торговельної мережі, від  24,8 мкм до 50 мкм. 

  • оксорозкладні (оксобіорозкладні) пластикові пакети. Їх виготовляють з використанням оксо-домішок. Такі домішки допомагають розпадатися пакету на мікропластик, який з легкістю потрапляє в довкілля та воду та несе велику загрозу для здоров’я людини. 

Нагадаємо, чому заборона на безплатні пакети вигідна для покупців.

Є винятки?

Як виняток, залишиться в обігу лише первинна упаковка для м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів. Це надлегкі пластикові пакети з товщиною стінки до 15 мікрон та розмірами 225х345х450 мм.

Як вводитимуть обмеження?

Всі обмеження вводитимуться в дію поступово. У об’єктів роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг буде час, щоб адаптуватися до змін. Зокрема:

  • 9 місяців з дня прийняття законопроєкту для відмови від розповсюдження пластикових пакетів товщиною стінки до 50 мкм (тонких);
  • до 1 січня 2022 року для припинення розповсюдження оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів;
  • до 2023 року обмеження не поширюватимуться на біорозкладні пластикові пакети та надтонкі пластикові пакети, що є первинною упаковкою для свіжої риби і м’яса, продуктів з них, а також сипучих продуктів, льоду. 

За цей час магазини, супермаркети, ресторани, кафе та аптеки мають повністю перейти на більш безпечні для довкілля та здоров’я людей альтернативи:

  • пакети та торбинки багаторазового використання;
  • паперові пакети;
  • біорозкладні пакети.

Підприємства мають утилізувати всі пакети, які підпали під заборону, але залишилися в обігу.

Штрафи будуть?

На тих, хто продовжить розповсюджувати пакети, чекає штраф  – від 1700 до 3400 грн. За повторне порушення доведеться заплатити від 3400-8500 грн.

Для чого Україна встановлює такі обмеження?

За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Абрамовського, таке рішення прийняли, щоб запобігти негативному впливу пластику на довкілля та здоров’я людей. Менш як 1% поліетиленових пакетів переробляється, решта потрапляє на сміттєзвалища, забруднює ґрунти, ліси, річки та моря. Ця проблема вже набула світового масштабу.

33 країни повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів. 53 країни ввели часткову заборону або податок на поліетиленові пакети. 

 

Поширюйте

Коментуйте