Життя

Різновиди гайок: за висотою, формою, призначенням

. 1748

Переважна більшість представлених на українському ринку гайок є шестигранними. Вони призначені для використання зі звичайними болтами та шпильками для монтажу дерев’яних або металевих конструкцій. Але асортимент гайок цими виробами не обмежується. Компанії виготовляють кріпильні елементи різних форм, розмірів, висоти — деякі деталі відповідають загальноприйнятим стандартам ГОСТ, ISO та DIN, інші виконуються згідно індивідуальних розрахунків. Без розуміння класифікації гайок буде доволі складно правильно підібрати оптимальний металевий виріб.

2 2

У яких кріпленнях використовують гайки

Використовують гайки майже всюди. Вони зустрічаються у побуті та на виробництві, їх застосовують під час виконання будівельних робіт та ремонту техніки. У збиранні меблів, електроприладів, промислового обладнання, невеликих конструкцій використовуються гайки DIN 934 (шестигранні, клас точності А та В, розмір М1-М160). Вони ідеально підходять під звичайний ключ. Гайки DIN 315 (ГОСТ 3032-76) мають спеціальну форму (баранець), що дозволяє закручувати їх руками. Такі деталі використовують для швидкороз’ємного кріплення елементів автомобілів, різних машин. Вони вимагають болтів з метричною різьбою відповідного діаметру. Як бачите, без гайок неможливо уявити жоден технічний прилад. Вони прості у застосуванні та високонадійні, хоча іноді для збільшення якості з’єднання гайки використовують разом із шайбами.

Популярні та менш затребувані види гайок

Існує декілька способів класифікації кріпильних гайок. Наприклад, за висотою вони бувають низькими, нормальними, високими та особливо високими. До числа перших належить гайка DIN 431 — шестигранна, трубна, з дюймовою різьбою. Низькі деталі зручно використовувати там, де монтаж інших (більш габаритних) ускладнений. Гайка ISO 7040 (DIN 982) — висока, з нейлоновим кільцем. До неї слід підібрати болт з метричною або дюймовою різьбою відповідно розміру.

Ще одним важливим параметром гайок є їхня форма. Вона напряму визначає особливості застосування кріпильного елементу. Найбільш затребувані види:

  • шестигранні — DIN 934, ISO 4035, ГОСТ 5916-70;
  • круглі — DIN 467, DIN 981, ГОСТ 11871-88;
  • квадратні — DIN 562, DIN 798, DIN 557;
  • баранці — DIN 315 (ГОСТ 3032-76);
  • ковпачкові — DIN 917, DIN 986, ГОСТ 11860-85.

Не завжди форма зроблена такою задля практичного ефекту — як у гайках-баранцях, які зручно закручувати і без ключа. Іноді важлива естетика деталі. Наприклад, ковпачкові гайки популярні серед виробників меблів. Вони дозволяють сховати на поверхні дерев’яної або металевої основи частину болта.

Під час виготовлення гайок дуже важлива точність деталей. Відповідно цьому критерію кріпильні елементі поділяються на: нормальної (В) та підвищеної (А) точності. Це впливає на їхнє використання. Наприклад, шестигранні гайки ГОСТ Р 50273-92 (клас точності А) дуже затребувані у важкій промисловості та машинобудівництві. Не слід забувати і про клас міцності. Він визначається матеріалом виготовлення і прописується у вимогах ГОСТ 1759.4-87. Знання подібних критеріїв є обов’язковим під час вибору гайок для виконання робіт різного ступеня складності.

Реклама

Поширюйте

Коментуйте


Реклама