Життя

Втратили документи про зарплату: як підрахувати розмір пенсії?

. 4415

Досить часто при оформленні пенсії стикаються з проблемою відсутності документів про розмір заробітної плати. Як же встановлюється заробітна плата у разі втрати документів, аби все-таки обчислити пенсію розповідає Прозорий офіс Кропивницького з посиланням на Мін'юст. 

pensioner

Кажуть, що в основному така проблема стосується періодів трудової діяльності, що припала до 1 січня 2004 року – коли набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Як же встановлюється заробітна плата у разі втрати документів про дохід?

Якщо людина з 1 січня 1998 року працювала офіційно, сплачувала податки зі своїх доходів до бюджету держави, роботодавець подавав персоніфіковані звіти до Пенсійного фонду України, – то тоді людина зможе отримати інформацію про свою заробітну плату (доходи).

Якщо зарплату людина отримувала до 1 січня 1998 року та така інформація відсутня у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків і Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, то вона визначається так:

  • виходячи з розміру середньої зарплати за відповідною професією (посадою) на підприємстві, в установі, організації, що склалася в кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу) − за наявності підприємства, де працювала людина, або їх правонаступника.

За відсутності відповідної професії (посади) враховують розмір середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою).

У випадку ж повної втрати первинних документів про нарахування та виплату доходу за відповідний період вона визначається за відповідною професією на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

Якщо підприємство, де працювала людина, ще існує або ж є його правонаступник − інформацію про заробітну плату можна знайти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Якщо підприємство ліквідовано або реорганізовано − у випадку відсутності правонаступника документи передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) до відповідних державних архівних установ або іншим місцевим архівним установам.

Якщо документи не передавались до архівних установ − дані про заробітну плату визначаються, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією, передбаченою відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію.

Отже, вичерпного переліку первинних документів, які повинні підтверджувати довідку про заробітну плату, у жодних нормативних документах не зазначено. Також не передбачений порядок підтвердження довідки про заробіток первинними документами, якщо в архівній установі відомості про заробітну плату відсутні.

За таких обставин, у разі відмови органу ПФУ при розрахунку пенсії, даних про заробіток, що зазначаються у довідках про заробітну плату за період до 1 липня 2000 року з підстав, що довідка не підтверджується первинними документами, слід звертатися до суду про визнання рішень та дій таких органів протиправними.

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама