Життя

Трансжири під заборону: в Україні можуть обмежити використання пальмової олії в продуктах

. 7521

 

Верховна Рада у першому читанні прийняла Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення якості харчових продуктів, що споживаються дітьми №5148. Він покликаний обмежити використання пальмового олеїну у продуктах. Розказуємо, що змінить цей закон, якщо його приймуть в цілому.


 

Depositphotos 25385943 S

ВООЗ проти трансжирів

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) представила пакет заходів REPLACE - поетапне керівництво по виключенню трансжирних кислот промислового виробництва зі складу харчової продукції в усьому світі до 2023 року. Аби досягти цього потрібні законодавчі зміни.

До трансжирів відноситься пальмова олія, яка зараз є поширеним складником багатьох продуктів:від маргарину до кондитерської продукції, і нерідко присутня в легких готових закусках, випічці, фритюрах і інших смажених виробах.
Пальмову олію видобувають із плодів рослини Elaeis guineensis.

Її виробництво є найефективнішим у світі: якщо 1 га сої може дати 0,38 т олії, 1 га соняшнику — 0,48 т, 1 га ріпаку — 0,67 т, то пальмової можна добути 3,7 т/га.

За умови помірного споживання червона нерафінована пальмова олія певною мірою корисна. Але в Україні вона практично не використовується, а при рафінації і фракціонуванні олії перелічені корисні сполуки втрачаються і виникають шкідливі.
В процесі рафінування пальмової олії, ії очищення і фракціонування за температури 200 градусів і вище, в ній виникають сполуки із канцерогенною дією.

Для отримання твердих пластичних жирів рідкі рослинні олії зазвичай піддаються додатковій обробці – частковій гідрогенізації. Гідрогенізація - це насичення олії атомами водню протягом кількох годин при температурі двісті-триста градусів Цельсія. Процес не контролює, коли саме атоми водню сполучуються з ненасиченими жирами рослинного походження, перетворюючи їх на надзвичайно шкідливі для організму трансформовані жири, які є чужорідні людини.

За висновками експертів ВООЗ вживання пальмової олії призводить до ожиріння і розвитку хронічних захворювань (серцеві хвороби, рак, діабет, розлад імунної системи) її виробництво завдає шкоди природі.

Споживання трансжирів знижує рівень корисного холестерину високої щільності у крові, і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і веде до інфаркту.

Як дізнатись, що пальмова олія є у продукті?

Дивитись склад. Проблема в тому, що виробники використовують приблизно 200 альтернативних назв - наприклад, просто «жири рослинного походження».

Молочні продукти належать до числа таких, які фальсифікують найчастіше. Причому, останнім часом кількість фальсифікату натурального вершкового масла і молочних консервів виросла, в основному, шляхом заміни молочного жиру рослинним, що зменшує собівартість продукції.

Друге місце за частотою фальсифікацій займають сири. Зокрема, у 2020 році Антимонопольний комітет України оштрафував п’ять заводів на понад 30 мільйонів гривень за підробку масла не лише рослинними та молочними жирами, але й невідомими складниками. В деяких випадках вміст немолочних та рослинних жирів сягав 90-100%. І такі продукти, окрім продажу у магазинах та на ринках, постачались через систему публічних закупівель у школи, дитсадки, лікарні.

Як інші країни регулюють питання трансжирів у продуктах?

У Данії, першій країні, яка ввела обов'язкові обмеження щодо промислово вироблених трансжирів, їх вміст у харчових продуктах різко скоротилося, а смертність від серцево-судинних захворювань знизилася швидше, ніж в країнах ЄС.
У Данії, Швейцарії, Австрії, Ісландії, Норвегії, Угорщині, Швеції допустимими є 2 грами трансжирів на 100 грамів загальної кількості жирів.

Йорданія з 1 січня 2017 року ввела повну заборону на ввезення продуктів, що містять гідрогенізовані жири. Поки що заборона стосується тільки молочних продуктів, які є основою харчування жителів країни. Тобто, якщо на етикетці товару міститься згадування про будь-який вміст рослинного жиру, то йорданські митники не пропустять вантаж у країну. Офіційні представники відповідних служб Йорданії, пояснюючи заборону, посилаються на дані ВООЗ, за якими “гідрогенізовані жири дають побічні ефекти, які негативно впливають на стан вен і артерій”.

Що планує змінити закон?

Якщо законопроект приймуть вцілому, то до низки законодавчих актів внесуть зміни.

Зокрема:

  • Пальмову олію поряд з іншими жирами та білками немолочного походження заборонять для використовуватання у виробництві традиційних молочних продуктів.
  • Заборонять використання гідрогенізованої пальмової олії та гідрогенізованих рослинних жирів, олії (масло) насіння кунжуту та/або олію (масло) насіння льону, глютен, а також інгредієнти вироблені із застосуванням пестицидів у виробництві дитячого харчування.
  • Визначать, що не більш ніж 2 г транс жирів може бути на 100 г загальної кількості усіх жирів у продукті, а інформація про це має надаватись на упаковці.
  • Заборонять використання гідрогенізованої пальмової олії, сухих молочних продуктів з додаванням гідрогенізованих рослинних жирів у виробництві продуктів дитячого харчування та традиційних харчових продуктів, кондитерських виробів, у тому числі з какао, шоколаду та продуктів з вмістом шоколаду, морозива.
  • Встановлять особливе маркування харчових продуктів, що містять, складаються або вироблені з використанням пальмової олії або не містять, не складаються або вироблені без неї.
  • У назві продуктів, які містять пальмову олія, сухі молочні продукти з додаванням гідрогенізованих рослинних жирів, заборонять вживати терміни «Шоколад», «Шоколад з добавленнями», «Шоколад з начинкою, шоколад з наповнювачем», його споріднені та співзвучні до нього слова будь-якою мовою.
  • При зазначенні інгредієнтів за наявності у складі харчового продукту гідрогенізованих жирів у маркуванні такого продукту обов’язково зазначатиметься "повністю гідрогенізований" або "частково гідрогенізований" із зазначенням їх частки у відсотках у готовому продукті.

Як реагують виробники?

Добросовісні виробники тільки за новий закон.

«В останні роки проблема використання рослинних жирів, в тому числі і пальмової олії, спричинила немалу шкоду молочній галузі. Адже покупець, купуючи, скажімо, масло, не має можливості відрізнити фальсифікований продукт від справді молочного, це можна зробити тільки в лабораторії, і то не у всякій. Боротьба продавців пальмової олії і борців з фальсифікатом у медійному просторі, створює молочній галузі образ такого собі монстра, а молочні підприємства країни представляють без розбору як змовників, які, крім «пальмової» продукції нічого й не випускають.
Тому від фальсифікаторів страждає не тільки споживач, так само потерпають і молочні підприємства, які принципово не використовують рослинні жири у виробництві традиційних молочних продуктів. Прийнятий законопроект, безумовно, потребує деяких уточнень, але я думаю, що молочні підприємства схвалюють його прийняття, бо це ще один спосіб перекрити можливості фальсифікації молочних продуктів і очистити наші полиці від підробок», - каже Андрій Табалов, генеральний директор молочної компанії “Волошкове поле”.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама